Schneider Electric wprowadza na rynek nową wersji systemu SCADA Vijeo Citect 7.3. CitectSCADA zmienia nazwę na Vijeo Citect

W najnowszej wersji systemu Vijeo Citect 7.3 położono szczególny nacisk na zagadnienia związane z szeroko rozumianą efektywnością. Inżynierowie automatycy docenią nowe elementy i funkcje pozwalające na szybsze projektowanie systemu SCADA. Z kolei dzięki łatwiejszemu dostępowi do danych procesowych oraz nowym możliwościom ich analizy, technolodzy i operatorzy zyskają jeszcze większą kontrolę nad procesami technologicznymi, a także możliwość optymalizowania sposobu, w jaki one przebiegają.

Posłuchaj
00:00

 

Jedną z najistotniejszych zmian, jaką wprowadzono w Vijeo Citect 7.3, jest pojawienie się szablonów urządzeń i ich hierarchia (Equipment Templates / Hierarchy). Pozwala to na funkcjonalne powiązanie systemu sterowania z nadzorowanym procesem. Samo urządzenie (np. miernik energii elektrycznej, przepływomierz, itp.), które jest dostępne dla programisty, funkcjonuje w systemie jako predefiniowany obiekt opisany takimi parametrami jak powiązane z nim zmienne i ich prefiksy, alarmy, trendy, stany.

Inżynier ma zatem możliwość prowadzenia prac inżynierskich w sposób typowo obiektowy, tj. wprowadzając standaryzację, minimalizując nakłady czasu i ilość potencjalnych błędów. Przykładowo dodając do systemu miernik energii elektrycznej PM800 w oparciu o przygotowany wcześniej szablon obiektu, w systemie w sposób automatyczny zadeklarowane zostaną wszystkie zmienne, trendy i alarmy opatrzone dodatkowo prefiksem umożliwiającym jednoznaczną identyfikację urządzenia.

Drzewiasta hierarchia urządzeń pozwala na odwzorowanie procesu zgodnie np. ze standardem S88/95 i ulokowanie danego urządzenie w obrębie instalacji przemysłowej. Przekłada się to na szereg korzyści dla operatora systemu, z których najważniejszą jest przejście od typowego płaskiego systemu, opartego na liście zmiennych do systemu zorientowanego obiektowo. Konsekwencją takiej reorganizacji systemu jest zdecydowanie łatwiejszy i szybszy dostęp do właściwych informacji oraz ich filtracja na poziomie SCADA oraz wszystkich innych systemów nadrzędnych.

W Vijeo Citect 7.3 wprowadzono również szereg zmian związanych z alarmowaniem. Ich głównym celem było zintegrowanie w systemie alarmowania modelu procesu wg S88/95, obiektowych informacji z urządzeń i dostarczenie nowych rozwiązań pozwalających operatorom systemu sprawniej analizować informacje alarmowe. Nowy szablon ekranu alarmowego został przygotowany między innymi właśnie do obsługi hierarchicznej organizacji urządzeń, która w wersji 7.3 stała się standardowym mechanizmem filtrowania alarmów.

Oprócz wielu nowych elementów usprawniających korzystanie z przeglądarki alarmów (drzewko urządzeń, zakładka Action menu, licznik alarmów, itp.), na uwagę zasługuje funkcja sekwencji zdarzeń (Sequence of Events, SOE), będąca historycznym sekwencyjnym zapisem wszystkich zdarzeń alarmowych. Zestawione w taki sposób dane, opatrzone dodatkowo opisami sporządzonymi przez operatorów w momencie wystąpienia alarmu, mogą stać się w przyszłości cennym materiałem źródłowym służącym do dalszych analiz, szkolenia operatorów, itp.

W Vijeo Citect 7.3 najczęściej wykorzystywane elementy interfejsu użytkownika - takie jak np. tabele danych, suwaki i drzewka struktur, są dostępne w standardowej bibliotece będącej częścią systemu. Ich wykorzystanie razem z predefiniowanymi szablonami stron wpływa na znaczne skrócenie czasu niezbędnego do przygotowania profesjonalnego układu graficznego ekranów synoptycznych.

Zarządzanie energią w praktyce przemysłowej może być realizowane wyłącznie na drodze wspólnej analizy danych procesowych i energetycznych. Analizowanie tylko jednej składowej często prowadzi do fałszywych wniosków z uwagi na brak szerszego spojrzenia na warunki, w jakich odbywała się przykładowo produkcja, lub wręcz uniemożliwia wskazanie konkretnych obszarów, w których optymalizacja wykorzystania energii byłaby możliwa.

Wobec powyższych uwag Vijeo Citect 7.3 może zostać wyposażony w moduł +PowerConnect umożliwiający zestawienie danych procesowych i energetycznych w jednym systemie. Z uwagi na specyfikę urządzeń wykorzystywanych do opomiarowania mediów, Vijeo Citect 7.3 został wyposażony w szereg driverów komunikacyjnych m.in. IEC 61850, Power Modbus, DNP3, IEC 60870-5-104.

Dysponując danymi pochodzącymi z mierników (np. energii elektrycznej ION, PM) i wykorzystując standardowe elementy funkcjonalności systemu Vijeo Citect (np. Process Analyst, SOE, itp.), system Vijeo Citect można w łatwy sposób wykorzystać do oceny szczytowego zapotrzebowania na moc i śledzenia profilu zużycia energii. Co więcej - użytkownik może samodzielnie zaimplementować rozwiązania pozwalające na uniknięcie przekroczenia zadeklarowanego zużycia energii, a także świadomie kształtować jej pobór na poszczególnych liniach technologicznych.

Schneider Electric
www.schneider-electric.pl

Powiązane treści
Schneider Electric o swojej przyszłej strategii w zakresie systemów SCADA
Analiza alarmów i trendów - Vijeo Citect Process Analyst
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów