SmartAXIS - nowe oblicze sterownika kompaktowego

| Prezentacje firmowe Artykuły

Nowy sterownik PLC SmartAXIS firmy IDEC został zoptymalizowany do zastosowań w niedużych układach sterowania, gdzie potrzebny jest bogaty zestaw funkcji i możliwości komunikacyjnych przy zachowaniu umiarkowanej ceny urządzenia. Może on być jednocześnie stosowany w bardzo szerokim spektrum, jeżeli chodzi o typy aplikacji.

SmartAXIS - nowe oblicze sterownika kompaktowego

Programowalne sterowniki logiczne zwyczajowo utarło się dzielić na kilka klas w zależności od wielkości zasobów sprzętowych oraz mocy obliczeniowej. Najpopularniejsza klasyfikacja obejmuje następujące grupy:

  • przekaźniki programowalne (często nie są zaliczane do PLC) - mała liczba wejść/wyjść, proste funkcje, wbudowany wyświetlacz, ograniczone możliwości komunikacyjne,
  • sterowniki kompaktowe - średnia liczba wejść/wyjść (20-40), zazwyczaj z możliwością rozszerzenia, niezbyt rozbudowana lista rozkazów, funkcje komunikacyjne,
  • sterowniki modułowe - do dużych sterowań (nawet kilkaset sygnałów), duża różnorodność modułów rozszerzających, zaawansowana lista rozkazów, duże możliwości w zakresie komunikacji.

Na tle powyższych kategorii nowy sterownik SmartAXIS firmy IDEC jest trudny do jednoznacznego sklasyfikowania. Biorąc pod uwagę wygląd, można sądzić, że mamy do czynienia z przekaźnikiem programowalnym, a to za sprawą wbudowanego wyświetlacza i przycisków nawigacji po menu. Funkcjonalnie jednak przewyższa on przekaźniki inteligentne o dwie klasy, oferując takie możliwości jak choćby obliczenia zmiennoprzecinkowe, komunikację Modbus TCP czy mając dużą pamięć programu, a więc funkcje spotykane raczej w urządzeniach klasy modułowej.

KOMPAKTOWY, ALE ZAAWANSOWANY

SmartAXIS jest zaawansowaną wersją sterownika kompaktowego o funkcjonalności rozszerzonej o cechy typowe dla pozostałych klas sterowników. Zgodnie z definicją słownikową urządzenie "kompaktowe" zawiera kilka elementów we wspólnej obudowie lub opakowaniu. SmartAXIS jest w swojej architekturze skrajnie kompaktowy.

Poszczególne sterowniki mają wbudowane wejścia analogowe, wejścia i wyjścia częstotliwościowe, porty komunikacyjne (Ethernet, USB, RS-232/RS-485) i wyświetlacz. Ponadto wyjścia sterownika jednego typu są różnorodne - ma on jednocześnie wyjścia przekaźnikowe 10 A, 2 A oraz wyjścia tranzystorowe. Co więcej - sterownik nie ma żadnych modułów rozszerzeń wejścia/wyjścia.

Rezygnacja z możliwości rozbudowy systemu za pomocą dodatkowych modułów zaowocowało radykalnym obniżeniem kosztu produkcji sterownika, a za tym i jego ceny. Brak modułowości rekompensuje szeroka gama wykonań. Największy sterownik serii SmartAXIS ma 30 wejść i 18 wyjść, ale w razie potrzeby może być rozbudowany przez dołączenie maksymalnie trzech innych sterowników jako oddalonych wejść/wyjść przez Ethernet (co daje razem maksymalnie 192 wejścia/wyjścia).

Jednoznaczne zaklasyfikowanie zdaje się niemożliwe, tym bardziej że rodzina sterowników SmartAXIS dzieli się na dwie główne linie:

  • SmartAXIS Pro/Lite - sterowniki do montażu wewnątrz szafy sterowniczej,
  • SmartAXIS Touch - sterowniki zintegrowane z panelem dotykowym przeznaczone do montażu tablicowego.

Można więc powiedzieć, że SmartAXIS łączy w sobie różne, nieraz pozornie sprzeczne cechy, które są istotne z punktu widzenia niedużych aplikacji sterowania. W tym sensie jest sterownikiem nieszablonowym.

SMARTAXIS PRO ORAZ SMARTAXIS LITE

TABELA. Parametry omawianych sterowników

SmartAXIS Pro jest przeznaczony do montażu na szynie DIN. Cechą charakterystyczną jest duży, podświetlany, graficzny wyświetlacz LCD pozwalający nie tylko na wyświetlanie komunikatów, ale tez monitorowanie programu drabinkowego. Dostępne są cztery wykonania różniące się łączną liczbą wejść/wyjść, która może wynosić: 12, 24, 40 oraz 48.

Wszystkie modele (poza najmniejszym) wyposażone są standardowo w porty Ethernet, USB oraz gniazdo opcjonalnego portu szeregowego RS-232 lub RS-485. Ponadto sterowniki 40- i 48-sygnałowe mają dodatkowe gniazdo portu s zeregowego oraz gniazdo karty pamięci SD, której przeznaczeniem jest zbieranie danych. Każdy z opisanych wyżej sterowników dostępny jest w wersji bez wyświetlacza pod nazwą SmartAXIS Lite. W tabeli podano podstawową specyfikację modelu SmartAXIS Pro mającego 40 sygnałów wejściowych.

SMARTAXIS TOUCH

Zupełną nowością w ofercie IDEC jest sterownik zintegrowany z wyświetlaczem dotykowym SmartAXIS Touch. Sterownik ma 8 wejść i 4 wyjścia, przy czym dwa wejścia mogą pracować jako analogowe. Ekran wyświetlacza ma przekątną 3,8’’ i jest dostępny w wersji kolorowej oraz monochromatycznej.

Sterownik ma wbudowany port Ethernet służący do programowania oraz dołączania dodatkowych urządzeń za pośrednictwem protokołu Modbus TCP. Dwa porty USB umożliwiają programowanie panelu z komputera PC oraz podłączenie pamięci typu pendrive, dzięki czemu możliwe jest rejestrowanie dużej ilości danych, alarmów, a także przenoszenie programu. W tabeli podano podstawowe dane SmartAXIS Touch.

Krzysztof Zajdel
CompArt Automation

www.comparta.pl