Czujniki koloru i kontrastu F25 W/RGB/C. Idealne rozwiązanie dla przemysłu opakowaniowego i drukarskiego!

Użytkownicy czujników koloru i kontrastu stawiają coraz wyższe wymagania ich producentom. Nowe czujniki tego typu są opracowywane pod konkretne zamówienia klientów przemysłowych, co pozwala na rozwiązywanie określonych problemów technicznych. W wyniku tego powstają czujniki najbardziej odpowiadające potrzebom danej branży.

Posłuchaj
00:00

W przemyśle opakowaniowym dominującą pozycję miały duże (58×82×31mm), wielofunkcyjne, drogie czujniki koloru i kontrastu, które znajdowały się w ofercie wielu producentów. Dążenie do miniaturyzacji oraz konieczność ograniczania kosztów w przemyśle zmusza producentów do prac nad nowymi rozwiązaniami.

Fot. 1. Srebrna, połyskliwa folia, która utrudnia detekcję znaczników

Niemiecki Sensopart jest jedną z tych firm, które szybko odpowiedziały na nowe wyzwania, opracowując miniaturowe (34× 20×12 mm) czujniki koloru i kontrastu dla przemysłu opakowaniowego, drukarskiego, farmaceutycznego oraz spożywczego. Cechują się one stopniem ochrony IP69K oraz mają certyfikat ECOLAB.

Nowe materiały opakowaniowe - wielobarwne, odbijające światło, srebrne i złote folie aluminiowe, są chętnie wykorzystywane przez projektantów opakowań, ale niestety są zmorą dla automatyków i konstruktorów maszyn opakowaniowych. Ich wykrywanie oraz detekcja umieszczonych na nich znaczników technologicznych jest wyjątkowo trudna. Z tymi oczekiwaniami zmierzyła się firma Sensopart i wprowadziła na rynek nowy czujnik koloru FT25C. W niewielkiej obudowie mieszczą się wielkie możliwości. FT 25C potrafi odróżnić nawet nieznaczne różnice barw, bez problemu radzi sobie z detekcją materiałów błyszczących nawet w bardzo szybkich procesach produkcyjnych.

Nie zawsze jest zasadne stosowanie tak zaawansowanych czujników koloru. W wielu aplikacjach wystarczy użycie czujnika kontrastu - np. FT 25RGB1, który przewyższa szybkością reakcji czujnik koloru i wykryje znaczniki niewiele różniące się od koloru tła.

Producent zadbał również o możliwości adaptacyjne tych czujników do istniejących rozwiązań. Prosty uchwyt MZF25 pozwala szybko i bez żadnych mechanicznych przeróbek zamienić stary czujnik na nowoczesny FT25. W ofercie znajdują się również ciekawie zaprojektowane uchwyty montażowe dla serii F25.

SELS sp. z o.o. spółka komandytowa
www.sels.pl

Powiązane treści
Ściany w technikolorze
Wszechstronna drukarka oznaczników THM MMP: jedno urządzenie do wszystkich zadań
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów