Ściany w technikolorze

| Technika

Barwy mają istotne znaczenie w naszym życiu, wpływają na nasze emocje i samopoczucie, ostrzegają, informują, wprawiają w zachwyt. Wiedzą o tym twórcy filmów, którzy już w latach 20. XX wieku zaczęli tworzyć filmy w technikolorze, kreatorzy mody czy producenci farb. W związku z tym, że każde widoczne ciało odbija światło, a kolor jest określoną długością fali światła, odgrywa on istotną rolę również w przemyśle, gdzie wykorzystywany jest do oceny obiektów.

Ściany w technikolorze

RODZAJE CZUJNIKÓW

Fot. 1. System do pomiaru koloru farb firmy Micro-Epsilon

Firma Micro-Epsilon, której WObit jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce, dostarcza cztery serie czujników koloru, pozwalając na znalezienie optymalnego rozwiązania do konkretnej aplikacji. Jako pierwsze warte zaprezentowania są uniwersalne czujniki koloru serii LT, które mają zdolność rozróżniania barw w jakości True Color. Czujnik samodzielnie oświetla powierzchnię za pomocą światła białego i dopasowuje wartość odbitego koloru z dokładnością podobną do ludzkiego oka.

Elektronika czujnika znajduje się w kontrolerze, który łączy się ze światłowodem. Dzięki zastosowaniu dodatkowych soczewek światłowody mogą pracować w odległości aż do 200 mm od obiektu. Ponadto w pobliżu obiektu mierzonego znajduje się tylko mały światłowód, który łatwo zainstalować w trudnodostępnych miejscach.

W przypadku konieczności pomiaru koloru względem obiektów odblaskowych lub fluorescencyjnych najlepiej sprawdzi się seria OT. Czujnik automatycznie oświetla powierzchnię białym światłem i rejestruje wartość odbitych kolorów. Występują one w różnych konfiguracjach oświetlenia i optyki, dzięki czemu mogą rozpoznawać kolory nawet względem trudnych powierzchni. Oświetlenie może być włączane lub wyłączane za pomocą oprogramowania.

Fot. 2. Czujnik colorCONTROL ACS7000

Trzecią serią produktów jest system colorCONTROL MFA, który może być stosowany do rozpoznawania kolorów i intensywności diod LED. Wśród zalet systemu bardzo istotna jest możliwość elastycznego rozmieszczania światłowodów nad obiektem. Dzięki systemowi colorCONTROL MFA można dokonywać weryfikacji nawet do 100 punktów pomiarowych jednocześnie.

Najbardziej zaawansowane technicznie czujniki to seria colorCONTROL ACS 7000, która nie tylko rozpoznaje barwy w odniesieniu do listy nauczonych barw, lecz również identyfikuje poszczególne kolory na podstawie ich współrzędnych w przestrzeni kolorów. Dzięki bardzo wysokiej częstotliwości pomiarowej system colorCONTROL ACS7000 jest odpowiedni do aplikacji, w których barwy i cienie muszą być oceniane "w przelocie", a także tam, gdzie wymagana jest wysoka dokładność pomiarowa.

W PRAKTYCE - POMIAR KOLORU FARB

Fot. 3. Czujniki koloru z serii colorSENSOR LT

Pomiar koloru ciekłej farby jeszcze do niedawna był długim, czasochłonnym procesem. Jednak firma Micro-Epsilon opracowała rozwiązanie systemowe z wbudowanym systemem pomiaru koloru colorCONTROL ACS7000. Do zachowania powtarzalności pomiarów konieczne jest zapewnienie stałej odległości pomiarowej od badanej próbki, w tym celu wykorzystywany jest laserowy czujnik triangulacyjny optoNCDT 1420-50. Pracujące razem czujniki umożliwiają precyzyjne oznaczanie koloru w czasie rzeczywistym bezpośrednio w procesie produkcyjnym u producenta farb.

Do tej pory farby były zazwyczaj nakładane na obszar testowy, a następnie mierzone tylko po zakończeniu suszenia, w celu uzyskania wiarygodnych pomiarów. Jeżeli rezultaty wykraczały poza zakres tolerancji, pojemniki z farbami musiały być ponownie zmieszane lub usunięte, tym samym czas oczekiwania na nową próbkę do pomiarów ulegał wydłużeniu.

Fot. 4. Czujniki koloru z serii colorCONTROL MFA

Nowy system umożliwia pomiar ciekłej farby podczas procesu produkcyjnego, który można wykonać bezpośrednio na linii produkcyjnej. System czujników firmy Micro-Epsilon zapewnia oszczędność czasu, ponieważ producenci nie muszą czekać, aż próbki zostaną pomalowane i wysuszone. Co więcej, ogranicza to też koszty, ponieważ ilość odpadów zostaje zminimalizowana.

Dlaczego system składa się z czujnika koloru i czujnika odległości? W technologii pomiaru barwy rozkład widmowy odbitego światła zależy od odległości między czujnikiem a obiektem pomiarowym. Dlatego nawet zmiany odległości większe niż 0,05 mm będą miały wpływ na wyniki pomiarów. Jednak dokładność, z jaką farby mogą być nalewane do pojemnika na próbki, jest ograniczona do ±2 mm, co oznacza, że pomiary odległości i kontrole są wymagane, aby osiągnąć wysoką dokładność i powtarzalne wyniki pomiarów.

Fot. 5. Czujniki koloru z serii colorSENSOR OT

Rozwiązanie firmy Micro-Epsilon dla producentów farb i lakierów obejmuje zatem spektrometr kolorów colorCONTROL ACS7000 do pomiarów barw oraz laserowy czujnik triangulacyjny optoNCDT 1420-50 służący do pomiarów odległości. Ten ostatni idealnie nadaje się do tego zastosowania ze względu na niewielkie wymiary i doskonałą wydajność.

Czujnik laserowy mierzy odległość od obiektu pomiarowego. W ten sposób można zmienić odległość czujnika koloru od obiektu w dowolnym momencie, aby osiągnąć wysoką dokładność pomiaru. Układ liniowy pozwala na automatyczną regulację ustawienia czujnika.

Całość systemu tworzy kompaktowe i zajmujące mało miejsca rozwiązanie. Uzyskaną dzięki niemu idealną barwą farby możemy odmienić wnętrze swojego biura czy mieszkania. Jakie jeszcze pomiary można zrealizować z wykorzystaniem czujników koloru? Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu ze specjalistami WObit oraz na stronę www.wobit.com.pl.

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl