Ubiquity firmy ASEM - zdalny dostęp do urządzeń i instalacji
| Automaticon 2014 ArtykułyUbiquity to nowe rozwiązanie softwarowo-hardwarowe firmy ASEM, które oferuje zaawansowane funkcje bezpiecznego, zdalnego dostępu do instalacji, i przygotowane zostało na platformy Windows. Ubiquity umożliwia zdalny serwis i rekonfigurację pracy systemów automatyki jednocześnie redukując koszty związane z serwisem i eksploatacją. Rozwiązanie zostało stworzone na potrzeby użytkowników, którym zależy na ciągłości pracy instalacji i szybkości serwisu, a także potrzebujących łatwego w użyciu narzędzia do konfiguracji i modyfikacji ustawień maszyn i całych instalacji. Jest też szczególnie przydatne podczas fazy odbiorów i uruchomień instalacji, nie wymaga bowiem obecności wykwalifikowanej ekipy technicznej w miejscu uruchomienia, co znacznie ogranicza koszty inwestycji.
-
Pakiet Ubiquity składa się z następujących elementów:
- Ubiquity Control Center jest aplikacją instalowaną na komputerze serwisowym, umożliwiająca konfigurację połączenia z urządzeniami zdalnymi. Komputer z Ubiquity Control Center pełni funkcję stacji nadzorczej.
- Ubiquity Runtime to aplikacja instalowana na urządzeniu zdalnym, z którym będzie nawiązywana komunikacja. Aplikacja Ubiquity Runtime dostępna jest dla urządzeń wyposażonych w system Windows 32/64/CE.
- Domena na serwerze Ubiquity - konto na serwerze, które przechowuje informacje o użytkownikach oraz urządzeniach dostępnych w systemie.
Ubiquity - możliwości
|
Ubiquity pozwala na zdalny dostęp za pośrednictwem połączenia VPN (po Ethernecie lub GSM/GPRS) do urządzeń automatyki takich ja sterowniki PLC, napędy, a także systemy sterowania i zdalnego nadzoru, które podłączone są za pomocą podsieci Ethernet i szeregowych. Rozwiązanie nie wymaga instalacji dodatkowych urządzeń i pozwala na działanie w oddalonych instalacjach podobnie jak w sieci lokalnej. Umożliwia serwisantom technicznym i inżynierom wsparcia reakcję na powstające problemy, bez konieczności wyjazdów i pobytów w fabrykach i zakładach, co zdecydowanie obniża koszty serwisu. Ubiquity jest również bardzo przydatne podczas fazy uruchomienia i odbioru instalacji, ponieważ pozwala na modyfikacje i aktualizacje aplikacji, a także zdalne debugowanie sterowników PLC i innych urządzeń automatyki dostępnych w sieci.
KOMUNIKACJA W CHMURZE
Domena Ubiquity jest hostowana w chmurze, co z jednej strony zapewnia wysoki poziom dostępności, z drugiej zaś gwarantuje bezpieczeństwo danych. Dostęp do instalacji możliwy jest z dowolnego miejsca za pośrednictwem stacji nadzorczej Control Center. Aplikacja Control Center zawiera funkcje zdalnego pulpitu, narzędzie służące do wymiany plików (bez konieczności instalacji i konfiguracji serwerów FTP), a także prosty czat do komunikacji z operatorami zdalnych systemów. Połączenia te realizowane są w zaszyfrowanym tunelu.
Warto zwrócić uwagę, że korzystanie z rozwiązania nie wiąże się z opłatami za przesyłane dane i urządzenia podpięte do systemu. Ubiquity oferuje nielimitowaną liczbę połączeń, przesyłanie danych bez limitu i nieograniczoną liczbę urządzeń.
BEZPIECZNA KOMUNIKACJA
O bezpieczeństwie rozwiązania stanowi kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest zastosowanie przemysłowego połączenia VPN (Virtual Private Network, wirtualna sieć prywatna). Komunikacja VPN wykorzystywana przez Ubiquity różni się od standardowych połączeń VPN, ponieważ działa na poziomie łącza danych. Oznacza to, że stacja nadzorująca łączy się ze zdalną siecią i uzyskuje adres IP z zakresu adresów fizycznych; stacja nadzorująca może wykorzystywać protokoły bazujące na trybie rozgłoszeniowym UDP; nie ma potrzeby zmiany konfiguracji funkcji gateway w urządzeniach zdalnych. Zdalny dostęp jest możliwy, ponieważ stacja nadzorująca wykorzystuje fizyczny adres IP.
Struktura sieci Ubiquity oferuje najwyższe standardy bezpieczeństwa poprzez zastosowanie protokołów SSL/TLS opartych o szyfrowanie asymetryczne, które zapewniają poufność i integralność danych, a także uwierzytelnianie serwera.
Ubiquity - jak to działa?
|
Ubiquity pozwala także na podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez tworzenie grup użytkowników i urządzeń zdalnych ze zróżnicowanymi poziomami dostępu, co zapobiega możliwości wprowadzania zmian przez nieupoważnione osoby.
Administratorzy mogą w dowolnym czasie sprawdzić odczyty parametrów, logowania użytkowników oraz drukować raporty dla poszczególnych urządzeń, operatorów, klientów, itp.
UBIQUITY ROUTER
Router Ubiquity zapewnia funkcjonalności zdalnego dostępu urządzeniom innych producentów podpiętych do niego w sieciach Ethernet lub szeregowych. W przypadku urządzeń wyposażonych tylko w porty szeregowe, za pośrednictwem routera są one także udostępnione w sieci Ethernet.
Router Ubiquity to niezależne rozwiązanie, które może być użyte z dowolnym urządzeniem automatyki (także z niewyposażonym w system operacyjny Windows 32/64 lub Windows CE). Nawiązanie połączenia VPN pomiędzy routerem a komputerem serwisowym umożliwia uzyskanie dostępu do funkcji sterowania i nadzoru urządzeń wchodzących w skład zdalnej podsieci. Jest wyposażony w interfejsy: 2 × Ethernet, RS-232/422/485, USB 2.0, a także 2 wejścia cyfrowe 24 V i 2 wyjścia cyfrowe 24 VDC - 200 mA. Wybrane wersje routera Ubiquity wyposażone są w modemy 2G/3G/3G+.
SABUR
www.sabur.com.pl