Zdalny dostęp do maszyn

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Pro-face jest dostawcą najnowocześniejszego sprzętu HMI dla przemysłu i nie tylko. Od ponad 20 lat dostarcza profesjonalne rozwiązania do systemów sterowania, zaś obecnie wychodzi krok naprzód, prezentując najnowsze rozwiązanie, jakim jest system Remote HMI.

Zdalny dostęp do maszyn

PRO-FACE REMOTE HMI - STEROWANIE MOBILNE

Aplikacja Remote HMI jest przeznaczona dla użytkowników smartfonów i tabletów, co w dzisiejszych czasach w większości sytuacji jest normą. Dlatego zdalny dostęp do urządzeń automatyki jest tym bardziej możliwy. Jeśli na danej maszynie zamontowany jest panel operatorski serii GP4000, który w swojej pracy podłączony jest do PLC, falownika, serwo czy innego urządzenia, to program HMI i cała jego obsługa jest możliwa z poziomu urządzeń mobilnych.

Do tego celu wystarczy sieć Wi-Fi, 3G lub inne połączenie sieciowe, a całe sterowanie jest dostępne.

Aplikacja jest obsługiwana przez systemy Android OS oraz iOS, na urządzeniach smartfon, tablet, iPod, iPad, iPhone itd. jest dostępna bezpośrednio przez Google Play lub App Store. Dlatego instalacja tego oprogramowania jest bardzo prosta. Daje również możliwości korzystania z funkcji zoom in oraz zoom out jak również zrzut ekranu, który następnie może trafić na skrzynkę e-mail.

MOŻLIWOŚCI ZDALNEGO STEROWANIA REMOTE HMI

Sterowanie zdalne jest doskonałym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, przy dużych układach sterowania, kiedy mamy wiele urządzeń połączonych w sieci, ale również przy małych maszynach, gdzie dostęp do panelu jest utrudniony lub znajduje się w dużej odległości. Zastosowań jest praktycznie tyle, ile jest układów sterowania, ponieważ takie mobilne sterowanie jest często wymogiem przy nowych lub przy modernizacji istniejących instalacji. Remote HMI daje możliwość dwóch trybów pracy:

  • Synchroniczny - program na ekranie HMI jak również na ekranie smartfona lub tabletu działa identycznie, każda reakcja na dowolnym z urządzeń zadziała identycznie na drugim, przejścia pomiędzy ekranami są widoczne wszędzie.
  • Asynchroniczny - tryb ten pozwala na niezależne sterowanie po stronie HMI i również po stronie urządzeń mobilnych. Aplikacja jest identyczna po jednej i po drugiej stronie, natomiast obsługujący HMI nie przeszkadza obsłudze tabletu i odwrotnie. Każdy z operatorów może swobodnie pracować na własnych ekranach pracy.

Dodatkowo można zdalnie przeprowadzać serwis HMI, przechodząc do ustawień systemowych panelu, jak również pozwala na standardowe korzystanie z funkcji tabletu lub smartfona. Aplikacja jest bardzo prosta w instalacji oraz w obsłudze. Każdy z zarejestrowanych paneli możemy zapisać w aplikacji Remote HMI i następnie przyporządkować jej dowolne zdjęcie, co przy układzie 100 zarejestrowanych urządzeń jest doskonałym rozwiązaniem.

TECHNOLOGIA REMOTE HMI

Technologia mobilnego sterowania jest oryginalnie przygotowana przez firmę Pro-face. W odróżnieniu od innych rozwiązań bazujących na systemach VNC i systemie Windows jest nieporównywalnie szybka i dokładna. Rozwiązanie VNC pozwala jedynie na przekazywanie tego samego obrazu, który jest na urządzeniu a prędkość transmisji daje wiele do życzenia. Nowa technologia Pro-face pozwala na pełny dostęp do aplikacji i obsługi za pośrednictwem trybu asynchronicznego oraz pełnego, szybkiego dostępu do HMI.

DOSKONAŁY INTERFEJS MASZYNY

Wymagania rynku automatyki ciągle się zmieniają, pojawiają się nowe technologie i nowe rozwiązania, które szybko zostają wdrażane w wielu zakładach. Technologia mobilna, która obejmuje smartfon, tablet i inne jest bardzo popularna i łatwo dostępna.

Mając do dyspozycji aplikację Remote HMI możemy swobodnie rozwinąć interface wybranej maszyny. Wszystkie możliwości, jakie dają urządzenia Pro-face są teraz dostępne w bardzo łatwy sposób. Alarmy, wykresy historyczne, monitoring pracy operatora, receptury i wiele innych możemy obsługiwać zdalnie.

Maciej Zawadzki
Pro-face Poland

www.proface.pl