Czujniki wizyjne BVS

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ostatnim czasie rodzina czujników wizyjnych BVS firmy Balluff rozszerzyła się o dwa nowe rozwiązania. Cała dotychczas dostępna rodzina czyli wersje Standard, Advanced oraz Ident, została rozszerzona o opcję z zabudowanym oświetleniem podczerwonym. Całkowitą nowością jest nowa generacja czujników w wersji Universal.

Czujniki wizyjne BVS

BVS INFRARED - NIEWIDOCZNE OŚWIETLENIE

Rys. 1. Różne rodzaje oświetlaczy do systemów wizyjnych

Aplikacje wizyjne są bardzo często narażone na wpływ zmiennych zewnętrznych źródeł światła, które mogą zakłócać proces kontroli wizyjnej. Dodatkowo na niektórych stanowiskach operatorzy narażeni są na błyskające światło generowane przez oświetlenie czujników wizyjnych, co istotnie obniża ich komfort pracy. Jak poradzić sobie z takimi problemami? Oświetlić w niewidzialny sposób? Rozwiązaniem tych zagadnień jest nowa generacja czujników wizyjnych BVS Infrared.

Jego światło jest niewidoczne dla ludzkiego oka, dzięki czemu czujnik nawet umieszczony optyką w kierunku operatora w żaden sposób nie przeszkadza mu w pracy. Zabudowany w czujniku filtr podczerwieni eliminuje wpływ światła dziennego oraz innych źródeł światła widzialnego umieszczonych na stanowisku. Pozwala to na znaczące zwiększenie niezawodności procesu.

Zintegrowane w czujniku oświetlenie podczerwone ma o 10% większą efektywność niż zabudowane światło czerwone co wpływa na poprawę jego skuteczności przy większych odległościach pracy. Ponadto światło podczerwone ma lepszą penetrację, co pozwala na pewną kontrolę elementów poprzez np. przeźroczyste elementy.

Światło podczerwone pozwala też na lepsze odwzorowanie różnych kolorów w skali szarości oraz uzyskanie doskonałego kontrastu w przypadku odczytu kodów. Nowy typ oświetlenie dostępny jest we wszystkich oferowanych wersjach czujników wizyjnych Standard, Advanced oraz Ident. Nowe oświetlenie jest całkowicie bezpieczne dla operatora, co potwierdza certyfikat CE w oparciu o normę EN 62471:2008.

BVS UNIVERSAL - JEDEN DO WSZYSTKIEGO

Rys. 2. Przykładowe zastosowania: odczyt kodów kreskowych z tubek, identyfikacja towarów oraz odczyt kodów 2D

W przypadku aktualnych dostępnych wersji czujnika musieliśmy wybierać pomiędzy czujnikami dedykowanymi do zadań kontrolnych, czyli wersjami Standard oraz Advanced lub czujnikami przeznaczonymi do odczytu kodów kreskowych i kodów 2D.

Nowa seria, czyli BVS Universal, łączy te wszystkie funkcjonalności w jednym prostym urządzeniu. Zakres aplikacji obejmuje obszar od zadań kontrolnych w procesach montażowych poprzez odczyt i weryfikację kodów aż do zaawansowanego określania pozycji elementów.

Szczególną cechą nowej rodziny jest nowe narzędzie bazujące na konturze i umożliwiające pewną detekcję wybranych cech produktów niezależnie od ich pozycji. Dodatkowo informacja o położeniu tych elementów może być przesyłana do systemu sterowania za pośrednictwem interfejsu czujnika. Takie narzędzia dotychczas można było praktycznie spotkać jedynie w zaawansowanych i kosztownych systemach wizyjnych a nie w czujnikach wizyjnych.

Charakterystyczną cechą czujników wizyjnych serii BVS firmy Balluff jest to, że są one wyposażone w wiele różnorodnych narzędzi, które umożliwiają wykonywanie wielu funkcji kontrolnych jednocześnie. Co warte podkreślenia te kompaktowe czujniki umożliwiają odczyt kodów DPM, czyli kodów 2D nanoszonych bezpośrednio na produkty m.in. za pomocą znakowarek laserowych lub wybijanych na metalowych elementach.

Rys. 3. Intuicyjne w obsłudze oprogramowanie BVS ConVis

Aplikacje te często stanowią szczególne wyzwanie, gdyż kody DPM wykonywane są często na odlewach lub materiałach o bardzo błyszczącej powierzchni. Osiągnięcie tak doskonałych parametrów i stabilnej pracy czujnika możliwe jest dzięki zastosowaniu zaawansowanego algorytmów odczytu. Algorytm ten wymaga mniejszej liczby pikseli do rozpoznania poszczególnych elementów symbolu (punktów) w kodzie Data Matrix niż w przypadku tradycyjnych urządzeń odczytu kodów 2D.

W ciągu zaledwie 1 sekundy czujniki te mogą odnaleźć, odczytać i zweryfikować do 40 kodów. W nowym czujniku oprócz standardowych sygnałów binarnych użytkownik ma do dyspozycji możliwość przesłania wartości odczytanego kodu za pośrednictwem interfejsu RS232 lub Ethernetu. Czujnik posiada również narzędzie OCV, przez co użytkownik uzyskuje możliwość weryfikacji tekstów lub sekwencje liczb w oparciu na zaprogramowanych wzorcach.

Nowa seria to jedno kompaktowe rozwiązanie do wielu różnych zadań kontrolnych. Czujniki Universal dostępne są zarówno z oświetleniem czerwonym, jaki z podczerwienią.

Balluff
www.balluff.pl