Systemy wizyjne In-Sight zapewniają odczyt oznaczeń i identyfikację komponentów do samochodów

| Prezentacje firmowe Artykuły

Produkcja samochodowych hamulców tarczowych jest złożonym procesem, w którym występują liczne wymagania w zakresie monitorowania jego przebiegu. Firma Alber Gussbearbeitungs rozwinęła w pełni zautomatyzowany proces końcowej obróbki i testowania hamulców, który zapewnia produkty najwyższej jakości, a pracowników zwalnia z ciężkiej pracy fizycznej. System wizyjny niezawodnie odczytuje znaki alfanumeryczne i gwarantuje dosłownie "sokoli wzrok" w całym procesie manipulacji towarami.

Systemy wizyjne In-Sight zapewniają odczyt oznaczeń i identyfikację komponentów do samochodów

Dla współczesnych producentów części samochodowych wytwarzanie precyzyjnych części najwyższej klasy to za mało. Wiele elementów musi być oznaczanych podczas produkcji w celu zapewnienia pełnej identyfikowalności i niezawodności procesu. Aby spełnić te wymagania, spółka Alber zakupiła dwa inteligentne systemy wizyjne In-Sight marki Cognex służące do odczytu znaków alfanumerycznych z elementów hamulców tarczowych. Dzięki temu nie tylko podniosła niezawodność procesu, ale też pozbawiła pracowników konieczności wykonywania monotonnych zadań.

TRUDNE CZASY TO PRZESZŁOŚĆ

Samochodowe hamulce tarczowe ważą od 12 do 20 kg. Wcześniej, przed wprowadzeniem przez spółkę Alber systemów wizyjnych firmy Cognex, pracownicy musieli wielokrotnie podnosić ciężkie tarcze z pojemników ze stali nierdzewnej i umieszczać je na różnych stanowiskach. Ta praca stanowiła zagrożenie dla ich zdrowia.

Dzisiaj nie jest to już problemem, ponieważ proces obrabiania i frezowania przed pracami wykończeniowymi i inspekcyjnymi jest w pełni zautomatyzowany. Aby to było możliwe, pracownicy firmy CNC Automation Würfel, która specjalizuje się w automatyzacji, wspólnie z ekspertami od systemów wizyjnych z i-mation nauczyli robota Yaskawa Motoman MH50-35 po prostu widzieć!

SOKOLI WZROK

System wizyjny In-Sight został zainstalowany bezpośrednio na nadgarstku robota. Dzięki automatycznej regulacji ostrości, szybkiemu wykonywaniu zdjęć i wbudowanemu oświetleniu, ta w pełni integrowana inteligentna kamera wykrywa położenie łopatek dyskowych przychodzących na taśmę przenośnika. Kamera koncentruje się na wewnętrznym pierścieniu, po czym dane zawarte na zdjęciu są w ułamku sekundy przekazane do systemu sterowania robota, co umożliwia elektromagnesowi szybkie złapanie tarcz.

Pierwszą czynnością po podniesieniu hamulca tarczowego jest odczytanie znaków alfanumerycznych. Po wykonaniu tego zadania robot kładzie hamulec tarczowy na platformę obrotową. Drugi system In-Sight odczytuje znaki alfanumeryczne, a w ustawianiu ostrości pomaga mu wbudowane oświetlenie czerwonymi diodami LED. Szybki skaner liniowy 1K In-Sight w trakcie dwóch obrotów hamulca tarczowego odczytuje wytłoczone znaki.

Wiarygodny odczyt różnych elementów był dla specjalistów od systemów wizyjnych w firmie i-mation jednym z najtrudniejszych zadań, ponieważ ten typ tłoczenia między poszczególnymi seriami może być różny. Przeszkodę tę pokonano, wykorzystując proces uczenia się krok po kroku i korzystając ze wszystkich możliwych opcji. Pomocnym narzędziem okazało się tu rozwiązanie OCRMax dla aplikacji OCR spółki Cognex i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie In-Sight Explorer.

DOKŁADNE POŁOŻENIE

Po przeczytaniu znaków alfanumerycznych przeprowadzane są prace wykończeniowe i zadania kontrolne, w tym wyważania i testy dźwiękowe. Na koniec robot do skrzynki ze stali nierdzewnej układa sześć hamulców tarczowych jeden na drugim i od góry przykrywa je osłoną z drewna. Kamera In-Sight umiejscowiona na robocie lokalizuje dokładne położenie za pomocą czarnego krzyżyka.

OBIECUJĄCA PRZYSZŁOŚĆ

Dla firmy Alber w pełni zautomatyzowany system do obsługi hamulców tarczowych i oba systemy wizyjne są pierwszymi tego rodzaju technologiami. Odgrywają one istotną rolę w procesie automatyzacji linii produkcyjnej oraz zmniejszania obciążenia pracowników.

O FIRMIE COGNEX

Cognex Corporation projektuje, rozwija, produkuje i wprowadza na rynek systemy wizyjne i przemysłowe systemy czytników kodów ID. Systemy te używane są na całym świecie w wielu aplikacjach identyfikacyjnych, inspekcyjnych i podobnych, które związane są z procesem produkcji i dystrybucji, zwłaszcza w przemyśle samochodowym, spożywczym, farmaceutycznym, logistyce oraz przez producentów OEM.

Centrala firmy mieści się w USA, zaś przedstawicielstwa regionalne znajdują się w Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej, Europie i Azji. Swoją działalność firma Cognex rozwija również w Europie Wschodniej, gdzie obecnie oferuje wsparcie techniczne i szkolenia w swoich siedzibach regionalnych - w Polsce (we Wrocławiu) i na Węgrzech (w Budapeszcie).

Dariusz Andrzejewski
Senior Sales Engineer Poland
Cognex

www.cognex.pl