Pro-face - czy kojarzysz nas ze sterownikami programowalnymi?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Z czym kojarzy się Pro-face? Jednoznacznie ze światowej klasy panelami operatorskimi, interfejsami użytkownika o ponadprzeciętnej funkcjonalności i wysokiej jakości matrycami. Jednak wciąż nie wszyscy kojarzą Pro-face ze sterownikami PLC. Tymczasem każdy z paneli Pro-face ma takowy wbudowany. Zaskoczony? Już seria paneli GP3000, jak również GP4000, a więc standardowych paneli operatorskich, daje użytkownikowi moduł logiki, z której może skorzystać, zwiększając tym samym funkcjonalność panelu.

Pro-face - czy kojarzysz nas ze sterownikami programowalnymi?

Naturalną konsekwencją było wyprowadzenie fizycznych wejść i wyjść na zewnątrz, tak aby konwencjonalne połączenie PLC i HMI zastąpić jednym panelem. Całkiem niedawno japoński dostawca z ponad 40-letnią tradycją zdecydował się na krok iście rewolucyjny. Wraz z serią LT4000M oferuje PLC bez interfejsu HMI.

Jednocześnie wciąż istnieje możliwość dopięcia wyświetlacza wyposażonego w matrycę TFT. Ale uwaga - jest to wyświetlacz, a nie panel operatorski. Warto o tym pamiętać, biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny. Wyświetlacz jako element najczęściej podlegający zużyciu, chociażby z powodu mechaniczneg o uszkodzenia, jest zaledwie częścią panelu.

W związku z tym w znaczący sposób ograniczamy koszty wymiany panelu ze względu na uszkodzoną matrycę. Jeśli do tego dodamy innowacyjny sposób montażu oparty na standardzie otworu 22 mm, otrzymujemy produkt w pełni przyjazny pod każdym względem.

Można zatem z przymrużeniem oka powiedzieć, że Pro-face to nie tylko twarz, ale cała głowa. No właśnie, przyjrzyjmy się zatem, co w tej głowie siedzi. Sterowniki PLC Pro-face zaliczamy do rodziny sterowników kompaktowych. Rozróżniamy 2 zasadnicze typy:

  • wyposażone w wejścia/wyjścia binarne,
  • wyposażone w wejścia/wyjścia binarne oraz wejścia/wyjścia analogowe.

W przypadku tych pierwszych sterownik jest wyposażony w 20 wejść i 10 wyjść cyfrowych tranzystorowych w standardzie NPN/PNP. Dwa dodatkowe wyjścia są typu PWM o częstotliwości 65 kHz. Wśród wejść 2 kanały możemy skonfigurować jako szybkie liczniki 100 kHz. Druga wersja PLC, oprócz wejść/wyjść cyfrowych (wówczas w konfiguracji 12 wejść i 6 wyjść), ma wbudowane wejścia/wyjścia analogowe:

  • 2 wejścia 13-bitowe swobodnie konfigurowalne jako 0-10 V, -10-10 V, 0-20 mA, 4-20 mA,
  • 2 wejścia temperaturowe (16 bitów) mogące obsłużyć standardy czujników Pt100/Pt1000, Ni100/Ni1000 oraz termopary J, K, R, B, S, T, E, N,
  • 2 wyjścia 11-bitowe swobodnie konfigurowalne jako 0-10 V, -10-10 V, 0-20 mA, 4-20 mA).

Obydwie jednostki zasilane są napięciem 24 VDC. Obydwie jednostki w standardzie zaopatrzone są w następujące interfejsy komunikacyjne:

  • Ethernet w standardzie 10BASE-T/100BASE-TX z wbudowaną funkcjonalnością webserwer, FTP-Server,
  • CANOpen master z możliwością podpięcia do 63 stacji slave po sieci CANOpen,
  • port szeregowy swobodnie konfigurowalny RS-232/RS-485,
  • USB host z możliwością podpięcia czytnika linii kreskowych oraz dedykowanych urządzeń dostarczanych przez Pro-face takich, jak: czytnik linii papilarnych, przyciski funkcyjne, klawiatura numeryczna, kolumna sygnalizacyjna LED,
  • USB typu mini B do programowania sterownika.

Co do możliwości samego sterownika, to minimalny czas jego skanu to 10 ms. Pojemność programu to standardowo 15 tys. kroków z opcją rozszerzenia do 60 tys. kroków.

Jeśli liczba wejść/wyjść na sterowniku jest niewystarczająca, wówczas możemy rozszerzyć go zdalnymi modułami poprzez sieć CANOpen. Wśród 18 typów modułów rozszerzających znajdziemy zarówno te wyposażone w wejścia/wyjścia tranzystorowe i przekaźnikowe, jak również wejścia/wyjścia analogowe prądowe i napięciowe oraz temperaturowe.

PLC Pro-face programuje się, wykorzystując do tego język drabinkowy z możliwością tworzenia bloczków funkcyjnych. Można również wykorzystać język skryptowy oparty na standardzie C++.

Wszystkie wymienione cechy powodują duże zainteresowanie wśród klientów, przede wszystkim producentów maszyn wykorzystujących serwonapędy bądź silniki krokowe. Możliwość szybkiej integracji z urządzeniami takimi jak regulatory temperatury, falowniki, przekaźniki bezpieczeństwa czy nawet roboty przemysłowe jest dodatkową zaletą. Nie sposób również nie wspomnieć o świetnych możliwościach komunikacyjnych z bazami danych SQL, Oracle bądź innych opartych na driverze ODBC, dzięki czemu często PLC Pro-face wykorzystywany jest jako gateway między poziomami produkcji a zarządzaniem produkcji.

Jak widać, Pro-face wprowadził nowy produkt, ale jedno pozostało bez zmian - wysoka funkcjonalność, co powoduje, że PLC serii LT4000M to coś więcej niż tylko sterowniki. Zachęcamy do uczestnictwa w bezpłatnych seminariach szkoleniowych, które organizujemy każdego miesiąca w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. Szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie www.proface.pl. Do zobaczenia.

Grzegorz Sławicki
Pro-face Poland

www.proface.pl