Świetlana przyszłość

| Prezentacje firmowe Artykuły

Oświetlenie LED to jedyne logiczne rozwiązanie dla wszystkich nowoczesnych stacji roboczych. Firma Turck ma bardzo szeroką ofertę produktów tego typu

Świetlana przyszłość

Fot. 1. Oświetlenia LED serii WLS28 to optymalny, ekonomiczny wybór do każdej aplikacji

Historia oświetlenia rozpoczęła się od wynalezienia ognia. Niestety tego doniosłego momentu nie sposób datować. Jednakże w historii nowożytnej punktem zwrotnym w drodze ku nadaniu nocy jasności dnia był rok 1879 i opatentowanie przez Thomasa Alvę Edisona żarówki. Wynalazek ten dotarł do każdego zakątka świata, a nazwisko wynalazcy jest znane każdemu.

Podstawy pod kolejny poziom rozwoju sztucznego oświetlenia postawiono już w roku 1907 wraz z odkryciem przez H.J. Rounda zjawiska elektroluminescencji. Na następny przełomowy moment przyszło nam jednak czekać bardzo długo. W 1962 roku zespół Nicka Holonyaka Jr. wyprodukował pierwszą czerwoną diodę. Jednak technologia LED mogła znaleźć zastosowanie jako alternatywne dla żarówki i świetlówki źródło światła dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy to dokonano odkrycia ostatniego elementu składowego potrzebnego do uzyskania światła białego - niebieskiej diody LED.

ZALETY OŚWIETLENIA LED

Fot. 2. Do mało wymagających aplikacji doskonałym rozwiązaniem jest seria oświetlenia LED WLB32

Oświetlenie LED nie ustępuje jasnością swoim konkurentom: świetlówkom i żarówkom. Dzięki temu jest istotną alternatywą. Cechą bezsporną jest również wysoka oszczędność rozwiązań tego typu. A przecież ograniczenie kosztów energii to jeden z celów każdego przedsiębiorstwa. Jednak pewną przeszkodą pozostaje fakt, że oświetlenie LED charakteryzuje się wyższym kosztem początkowym. Ich zakup wiąże się z wydaniem większej kwoty niż w przypadku innych źródeł światła. Podstawowym pytaniem pozostaje: czy opłaca się zapłacić więcej?

Wszelkie obliczenia, jakie można by wykonać, świadczą na korzyść oświetleń LED-owych. Niski pobór mocy oraz wysoka bezawaryjność to zalety rekompensujące z solidną nawiązką wyższą początkową cenę.

Dla aplikacji przemysłowych szczególnie istotną zaletą jest bezawaryjność. Technologia LED cechuje się wysoką żywotnością liczoną w dziesiątkach lub nawet setkach tysięcy godzin pracy ciągłej, co w efekcie daje nawet ponad 10 lat, kiedy to można zapomnieć o jakichkolwiek czynnościach związanych z wymianą. W efekcie zwiększa się bezpieczeństwo pracy oraz zyskuje się roboczogodziny operatorów, którzy w innej sytuacji zajmowaliby się konserwacją oświetlenia.

PRZYSZŁOŚĆ SZTUCZNEGO OŚWIETLENIA

Fot. 3. WLC60 to rodzina oświetlenia LED w obudowach odpornych na bardzo ciężkie warunki środowiskowe

Od kilku lat można zaobserwować, począwszy od zastosowań domowych po przemysłowe, coraz większą popularność oświetlenia LED. Widać to np. w naszych samochodach, gdzie stosowanie technologii LED w światłach do jazdy dziennej to duża oszczędność akumulatora oraz wysoka trwałość eliminująca konieczność ciągłej wymiany żarówek.

Ta tendencja ma przełożenie również na warunki przemysłowe. Nowe maszyny i modernizowane stacje robocze wyposażane są w oświetlenie LED. Podstawową przesłanką stosowania jest trwałość i oszczędność.

Firma Turck, dzięki współpracy z długoletnim partnerem, firmą Banner Engineering, posiada szeroką ofertę rozwiązań dedykowanych dla aplikacji przemysłowych.

Gamę produktów rozpoczynają małe oświetlacze serii WL50 wyposażone w kilka diod LED, zwykłych lub mocy. Są one dedykowane do oświetlenia punktowego stanowiska pracy. Szczególnie interesującym elementem oferty zwiększającym przydatność oświetlaczy są uchwyty elastyczne o długości ok. 50 cm zapewniające operatorom możliwość skierowania wiązki światła w dowolnie wybranym kierunku. Duża liczba dodatkowych akcesoriów umożliwia łatwy montaż urządzenia za pomocą śrub, magnesów czy uchwytów imadłowych.

W serii WL50 znajdują się również wykonania w obudowie ze stali nierdzewnej oraz ze szklaną osłoną LED-ów mocy do trudnych warunków środowiskowych.

Jednakże znakomita większość aplikacji wymaga oświetleń liniowych przypominającego kształtem tradycyjne świetlówki. W zastosowaniach tego typu doskonale sprawdzają się dwa wykonania: WLB32 oraz WLS28.

Fot. 4. Kompletna oferta oświetleń LED firmy Turck

Seria WLB32 to wykonanie kształtem najbardziej nawiązujące do obudów świetlówkowych. Dostępne w kilku wysokościach oferują zasilanie AC lub DC, opcję podłączenia kaskadowego oraz przycisk 3-pozycyjny (dwa poziomy jasności). Polecane są do suchych warunków pracy.

Natomiast wersja WLS28 została zaprojektowana z myślą o nieco trudniejszych warunkach środowiskowych. Obudowa urządzeń może, zależnie od typu, cechować się stopniem ochrony IP67/IP69K. Szerokie spektrum dostępnych wersji umożliwia opcjonalny wybór: 3-stopniowego przycisku załączającego na obudowie, osłony rozpraszającej światło LED, soczewki skupiającej światło, koloru oświetlenia LED, podłączenia kaskadowego oraz typu podłączenia elektrycznego. Podobnie jak w przypadku innych oświetlaczy również dla serii WLS28 przygotowano szereg akcesoriów montażowych.

Dla szczególnie ciężkich warunków pracy (np. wewnątrz maszyny, gdzie urządzenia wystawione są na oddziaływanie środków chłodzących czy olejów) zalecane są dwie serie oświetlaczy: liniowy WLC60 i punktowy WLC90. Oba elementy wykonane są ze szczególną starannością i oferują wysoką wytrzymałość mechaniczną. Równocześnie zastosowane w nich diody mocy LED zapewniają bardzo wysoką jasność.

Wśród oświetlenia LED o wysokiej jasności znajduje się seria WLA. Ta linia produktów obejmuje cztery oświetlacze różnej wielkości, które mogą występować z różnymi kolorami światła, z soczewkami skupiającymi lub osłoną rozpraszającą. W ramach serii dostępne są również wykonania do aplikacji w trudnych warunkach. Rozwiązanie zalecane jest do zastosowań wymagających szczególnie jasnego oświetlenia, np. przy kontroli jakości.

ŚWIETLANA PRZYSZŁOŚĆ

Oferta oświetlenia LED ciągle ewoluuje i wraz z kolejnymi osiągnięciami technologii pojawiają się nowe wersje, coraz jaśniejsze i coraz bardziej oszczędne. Firma Turck znajduje się w czołówce, oferując najnowocześniejsze rozwiązania nie tylko z zakresu oświetlenia, ale również wskaźników LED.

Turck
www.turck.pl