Nowa generacja obrotowych enkoderów magnetycznych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Zadania pozycjonowania w inżynierii maszynowej wymagają zwykle dużej dokładności oraz oraz rozdzielczości i dynamiki. Używane do tej pory rozwiązania wykorzystujące absolutne obrotowe enkodery magnetyczne zapewniały dokładność około 1° i maksymalną rozdzielczość 12 bitów. Odpowiedź dynamiczna pod względem czasu trwania przekraczała 600µs. Dlatego w zastosowaniach dużej dokładności oraz dynamiki używane były przeważnie obrotowe enkodery optyczne. Trudne warunki otoczenia, a także brud, wibracje czy ekstremalne temperatury stanowią duże wyzwanie dla tego typu enkoderów obrotowych.

Nowa generacja obrotowych enkoderów magnetycznych

NOWA DEFINICJA OGRANICZEŃ

Dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie obrotowych enkoderów magnetycznych firma Pepperl+Fuchs na nowo określa granice tego, co może być technicznie osiągalne przy połączeniu precyzji i dynamiki obrotowych enkoderów optycznych z zaletami obrotowych enkoderów magnetycznych - wyjątkowej wytrzymałości z niewielkimi rozmiarami. Dokładność wynosząca 0,1o! oraz 16 bitowa rozdzielczość i czas cyklu poniżej 100 µs zapewnia całkowicie nowy poziom elastyczności i wydajności.

Największa korzyścią wynikającą z używania obrotowych enkoderów magnetycznych jest ich bezstykowa zasada działania, która nie powoduje zużycia i nie zwiększa wymagań i kosztów dotyczących konserwacji oraz serwisowania. Technologia ta jest odporna na zakłócenia zewnętrzne i zapewnia niezawodny pomiar wartości.

MAKSYMALNA WYDAJNOŚĆ

Dzięki absolutnym obrotowym enkoderom magnetycznym do dokładności do 0,1° firma Pepperl+Fuchs będzie mogła zaoferować w przyszłości technologię enkoderów obrotowych otwierającą nowe horyzonty w dziedzinie inżynierii maszynowej i automatyki przemysłowej. Dokładność i duża wydajność obrotowych enkoderów magnetycznych zwiększa niezawodność produkcji nawet w trudnych warunkach przemysłowych, również dzięki temu, że technologia magnetyczna zmniejsza praktycznie do zera wymagania konserwacyjne oraz serwisowe i wydłuża okres eksploatacji enkoderów, nawet gdy są one narażone na pył, zabrudzenie czy skrajne temperatury. Co więcej, obrotowe enkodery magnetyczne otwierają nowe możliwości związane z ich zastosowaniem w miejscach, w których decydującym czynnikiem są niewielkie rozmiary.

JEDNOOBROTOWE I WIELOOBROTOWE

Absolutne enkodery obrotowe wykorzystują zasadę detekcji magnetycznej są wyposażony w dwuosiowy czujnik Halla. Obracając się pole magnetyczne tworzy sygnał sinusoidalny lub cosinusoidalny. Sygnał ten jest przetwarzany przez wbudowany procesor, dzięki czemu jego wartość wyjściowa jest równa wartości wyjściowej sygnałów, które można uzyskać za pomocą skanowania optycznego. Dzięki temu możliwe jest skonstruowanie niezwykle małych bezwzględnych enkoderów jednoobrotowych.

Zastosowanie dodatkowego czujnika Wieganda umożliwia ich używanie jako absolutnych enkoderów wieloobrotowych. Stałe pole magnetyczne obracające się nad czujnikiem Wieganda generuje w jego rdzeniu pole o odwrotnym kierunku. Bezstykowy, odporny na zużycie czujnik Wieganda zapewnia znacznie większą wytrzymałość urządzenia i minimalizuje konieczność wykonywania prac konserwacyjnych i serwisowych.

Pepperl+Fuchs
www.pepperl-fuchs.pl