Pomiar energii cieplnej pary i wody z wykorzystaniem przeliczników FP-30x1(N)

Jednym z najczęściej stosowanych nośników energii jest para i woda. W odróżnieniu od instalacji domowych w zastosowaniach przemysłowych spotyka się instalacje o bardzo różnych konfiguracjach, jednocześnie kontrola procesów technologicznych, badanie energochłonności, konieczność rozliczania między odbiorcami wymuszają potrzebę pomiaru przepływów i energii.

Posłuchaj
00:00

Przeliczniki przepływu serii FP-30x1 produkcji firmy Metronic Aparatura Kontrolno-Pomiarowa są nowoczesnymi urządzeniami do pomiaru skompensowanego przepływu masowego i rozliczania energii cieplnej pary oraz wody, a także innych mediów ciekłych (na podstawie charakterystyk wprowadzanych przez użytkownika) oraz skompensowanego przepływu gazów technicznych. Obliczenia dla wody i pary prowadzone są zgodnie z IAPWS-IF97.

Przeliczniki FP-30x1(N) mogą współpracować z przepływomierzami dowolnego typu (wirowymi, elektromagnetycznymi, ultradźwiękowymi itd.) z wyjściem analogowym 4-20 mA, impulsowym, cyfrowym HART lub RS-485/Modbus RTU, a także ze zwężkami pomiarowymi. Wartość przepływu, niezależnie od zastosowanego przepływomierza, podawana jest w jednostkach przepływu masowego i objętościowego.

Jednym z najbardziej popularnych układów jest pomiar z wykorzystaniem przepływomierza zwężkowego. Od lat jest to znany element pomiarowy, a jego wykorzystanie jest uzasadnione pod względem ekonomicznym.

Wyznaczanie przepływu masowego odbywa się w oparciu na pomiarze:

  • strumienia przepływu (różnicy ciśnień Δp dla zwężek pomiarowych), ciśnienia i temperatury w przypadku pary przegrzanej;
  • strumienia przepływu (różnicy ciśnień Δp dla zwężek pomiarowych) i ciśnienia (temperatura wynika z krzywej nasycenia) lub przepływu objętościowego i temperatury (ciśnienie wynika z krzywej nasycenia) dla pary nasyconej;
  • strumienia przepływu (różnicy ciśnień Δp dla zwężek pomiarowych) i temperatury dla wody i innych mediów ciekłych; wartość ciśnienia cieczy ma praktycznie pomijalny wpływ na gęstość i wystarczające jest wprowadzenie wartości ciśnienia jako stałej; pomiar ciśnienia może być użyteczny jako wielkość dodatkowa informująca o wartości ciśnienia w instalacji;
  • przepływu objętościowego (różnicy ciśnień Δp dla zwężek pomiarowych) i ewentualnie temperatury oraz ciśnienia dla gazów.

W przepływomierzach zwężkowych wykorzystywane jest zjawisko powstawania różnicy ciśnień między stroną dopływową a odpływową zwężki. Strumień przepływu jest proporcjonalny do pierwiastka różnicy ciśnień:

Wartość współczynnika A nie jest wartością stałą i zależy od gęstości przepływającego medium (która z kolei zależy od temperatury i ciśnienia) oraz w mniejszym stopniu od wartości strumienia przepływu qm. Zastosowanie przeliczników serii FP-30x1(N) umożliwia w przypadku pary wodnej i wody wyznaczenie współczynnika A w zależności od strumienia przepływu qm, wprowadzenie korekty gęstości i wyznaczenie przepływu łącznie z uwzględnieniem korekty od współczynnika rozszerzalności termicznej zwężki i rurociągu (obliczenia odbywają się wg algorytmu iteracyjnego opisanego w normie PN-EN ISO 5167). Dla pozostałych mediów strumień przepływu wyznaczany jest w oparciu na charakterystyce pierwiastkowej z kompensacją od temperatury i ciśnienia.

Pozwala to na stosowanie zwężek pomiarowych w układach, w których temperatura i ciśnienie medium są zmienne, przez co odbiegają od parametrów obliczeniowych zwężki, rozszerza zakres pomiarowy oraz w istotnym stopniu poprawia dokładność pomiaru zwężkowego.

Przelicznik, mając do dyspozycji wartość temperatury i ciśnienia wylicza dodatkowo wartość energii cieplnej niesionej przez przepływające medium. W przypadku bardziej rozbudowanych układów dodanie drugiego pomiaru przepływu i temperatury umożliwia pomiar i rozliczenie przepływu masowego pary i zwracanego kondensatu oraz różnicy energii cieplnej takiego układu. Przeliczniki serii FP-30x1(N) umożliwiają realizację wszystkich występujących w praktyce układów pomiaru pary i wody, przy czym w najbardziej rozbudowanym urządzeniu możliwe jest rozliczanie do trzech niezależnych układów jednocześnie.

POMIAR PRZEPŁYWU I ENERGII CIEPLNEJ CIECZY

Jest to najprostszy i podstawowy układ do pomiaru przepływu i energii cieplnej wody. Energia cieplna wyliczana jest na podstawie różnicy entalpii w warunkach pomiaru i entalpii w warunkach odniesienia. Jako parametry odniesienia domyślnie przyjmuje się temperaturę 0°C i ciśnienie 101,3 kPa (mogą być ustawione inne wartości).

POMIAR PRZEPŁYWU I RÓŻNICY ENERGII CIEPLNEJ W UKŁADZIE ZAMKNIĘTYM ZASILANIE–POWRÓT

Jest to typowy układ wymiennika ciepła z obiegiem wody w układzie zamkniętym. Przelicznik może być skonfigurowany do pracy z pomiarem przepływu po stronie zasilania lub powrotu. Układ może realizować pomiar oddawania lub pobierania ciepła (grzanie lub chłodzenie).

POMIAR PRZEPŁYWU I RÓŻNICY ENERGII CIEPLNEJ W UKŁADZIE ZASILANIE–POWRÓT Z CZĘŚCIOWYM ZWROTEM MEDIUM

Jest to najbardziej rozbudowany układ do pomiaru przepływu i rozliczania energii cieplnej wody. Układ może realizować pomiar oddawania lub pobierania ciepła (grzanie lub chłodzenie).

POMIAR PRZEPŁYWU I ENERGII CIEPLNEJ PARY

Jest to podstawowy układ do pomiaru przepływu i energii cieplnej pary. Umożliwia pomiar parametrów pary nasyconej i przegrzanej. Energia cieplna jest wyznaczana względem parametrów odniesienia, domyślnie 0°C i 101,3 kPa (mogą być ustawione inne wartości).

POMIAR PRZEPŁYWU I RÓŻNICY ENERGII CIEPLNEJ W UKŁADZIE ZAMKNIĘTYM PARA–KONDENSAT

Jest to typowy układ pomiaru energii cieplnej pary, w którym masa dostarczonej pary jest zwracana w postaci kondensatu. Energia wyznaczana jest jako różnica energii pary i wody.

POMIAR PRZEPŁYWU I RÓŻNICY ENERGII CIEPLNEJ CIECZY W UKŁADZIE PARA–KONDENSAT Z CZĘŚCIOWYM ZWROTEM MEDIUM

Układ najbardziej rozbudowany, w którym niezależnie mierzone są przepływ i energia pary oraz przepływ i energia wody oraz wyliczany jest bilans jako różnica tych energii. Układ stosowany jest w przypadku, jeżeli nie cała para zwracana jest w postaci kondensatu, a część pary lub kondensatu wykorzystywana jest do innych procesów technologicznych oraz w przypadku gdy kondensat zbierany jest w osobnym zbiorniku i zwracany okresowo.

POMIAR PRZEPŁYWU I RÓŻNICY ENERGII CIEPLNEJ W UKŁADZIE PRODUKCJI PARY Z POMIAREM PRZEPŁYWU WODY NA ZASILANIU

Układ pomiaru przepływu i energii cieplnej wytwarzanej pary na podstawie pomiaru przepływu wody dostarczanej do kotła.

POMIAR PRZEPŁYWU GAZU

Wyznaczanie przepływu masowego odbywa się w oparciu na równaniu gazu doskonałego.

Aby wykonać szczegółową analizę procesu i diagnostykę stanów awaryjnych w układach pomiaru energii cieplnej, niezbędna staje się często rejestracja mierzonych wartości. Przeliczniki serii FP-30x1(N) oferują taką możliwość. Dane zapisywane są w wewnętrznej pamięci urządzenia o pojemności 2 GB w postaci plików w formacie tekstowym i mogą być potem odczytywane w komputerze za pomocą dedykowanego oprogramowania FP-3000-Raport lub w zwykłym edytorze tekstowym.

Aby zapewnić wiarygodność zapisywanych informacji, dane zabezpieczone są szyfrowaną sumą kontrolną. Wartości chwilowe zapisywane są z ustawianą częstością od co 3 s do co 24 h, wartości licznikowe zaś z częstością co 1 h. Dodatkowo dostępny jest rejestr zdarzeń (odnotowywane są w nim np. zmiana ustawień, początek i koniec przekroczenia wybranych progów alarmowo-sterujących, początek i koniec stanu awaryjnego na wybranych wejściach pomiarowych) oraz rejestr czynności autoryzowanych, w którym odnotowywane jest wykonanie każdej czynności wymagającej zalogowania do urządzenia (np. zerowanie liczników, założenie nowego archiwum).

Przeliczniki serii FP-30x1(N) mogą pracować jako samodzielne urządzenia pomiarowe lub jako elementy systemu pomiarowego. Wyposażone są w dwa niezależne porty komunikacyjne:

  • RS–485 (z protokołem Modbus RTU),
  • Ethernet (z protokołem M odbus TCP i serwerem WWW)

do komunikacji z systemem nadrzędnym (SCADA, PLC). Dwa niezależne sposoby odczytu danych z urządzenia są bardzo wygodne w przypadku rozliczania się między dostawcą a odbiorcami, gdyż dostęp do odczytu mogą mieć niezależnie obie strony.

Przeliczniki serii FP-30x1(N) są nowoczesnymi urządzeniami pomiarowymi, konfigurowanymi w bardzo szerokim stopniu, umożliwiającymi realizację złożonych układów pomiaru energii cieplnej pary wodnej i wody. Znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w elektrowniach i elektrociepłowniach, przemyśle hutniczym, spożywczym, chemicznym, drzewno-papierniczym.

Metronic Aparatura Kontrolno-Pomiarowa
www.metronic.pl

Powiązane treści
Wzorcowanie przyrządów pomiarowych
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów