RFID - więcej niż identyfikacja

| Prezentacje firmowe Artykuły

Pozycja firmy Pepperl+Fuchs, jako specjalisty i pioniera w dziedzinie systemów identyfikacji, poparta jest długoletnim doświadczeniem w sektorze automatyzacji produkcji oraz niezmiennym zaangażowaniem w dalszy rozwój tej dziedziny. Naszym celem jest gwarancja wysokiej jakości przepływu informacji zapewniającej płynną dystrybucję materiałów i produktów końcowych.

RFID - więcej niż identyfikacja

System RFID oznacza bezprzewodowy system identyfikacji radiowej, polegający na transferze danych pomiędzy tagiem a sterownikiem PLC. Proces odczytu i zapisu odbywa się dzięki użyciu dostosowanych do tego głowic.

Oferta Pepperl+Fuchs zawiera szeroką gamę tagów oraz głowic o różnych wymiarach i specyficznych właściwościach, co pozwoli na optymalne dopasowanie komponentów dla potrzeb aplikacji. Dodatkowym elementem pozwalającym na obsługę całej transmisji danych jest nasz moduł IDENTControl.

Rys. 1. Identyfikacja przyłącza odpowiedniego węża

Rys. 2. Identyfikacja w szybkich procesach

Jest on dostępny w różnych wersjach interfejsowych, takich jak Profibus, Ethernet, RS232/RS485 oraz wielu innych. Do modułów można podłączyć od jednej do 4 głowic odczytu/zapisu oraz ewentualne czujniki pełniące funkcję wyzwalaczy. Ogromną zaletą jest możliwość podłączenia do modułu głowic operujących na dwóch różnych częstotliwościach, co zapewnia niebywałą elastyczność aplikacji oraz otwiera całkowicie nowe możliwości.

Nasze systemy RFID możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są systemy bliskozakresowe, bazujące na zjawisku indukcji i pracujące w zakresie częstotliwości 125 kHz (LF) oraz 13,56 MHz (HF). Drugą grupę reprezentuje system UHF dla częstotliwości 865-925 MHz przeznaczony dla większych zakresów.

LF (125 kHz)

Systemy LF (125 kHz) są najczęściej stosowane w przypadku aplikacji z udziałem linii produkcyjnych, w sektorach montażowych czy przenośnikach rolkowych. Tagi odpowiednie dla tego systemu charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i pozwalają na montaż w metalu.

Rys. 3. Identyfikacja narzędzi oraz elementów obrabianych

Rys. 4. Identyfikacja wielu elementów jednocześnie

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj nasza podłużna głowica IPH-F97-V1 mająca zakres odczytu 75 mm na całej swojej długości, tj. 540 mm. Ze względu na niewielką wysokość i szerokość oraz dzięki swojej szybkości odczytu 10 m/s nadaje się ona idealnie do najnowocześniejszych przenośników rolkowych.

HF (13,56 MHz)

Z kolei, jeśli potrzebujemy szybko przesyłać dane o dużej pojemności, z pomocą idzie, często spotykany w logistyce i nie tylko, system oparty na wysokiej częstotliwości HF. Dodatkowym atutem są transpondery zdolne do pracy w temperaturach do 220 stopni Celsjusza, które z pewnością sprostają najbardziej wymagającym aplikacjom.

Rys. 5. Identyfikacja karoserii

Rys. 6. Identyfikacja palet w magazynach wysokiego składowania

Oferta dla pasma częstotliwości 13,56 MHz zawiera dodatkowo specjalną głowicę IQH1-30GM105-EXD przeznaczoną do stref 1 i 21 zagrożenia wybuchem.

UHF (865–928 MHz)

Rys. 7. Identyfikacja - kontrola dostępu

Ostatni system UHF sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie wymagany jest szerszy i dalszy obszar identyfikacji. Transpondery mocowane na nadwoziach czy wysięgnikach można w łatwy sposób poddać procesowi odczytu lub zapisu z odległości kilku metrów. Tagi oferowane przez Pepperl+Fuchs są dostępne w wersjach z imponującym zakresem pracy do 250°C.

Głowica RFID IUH-F190-V1 umożliwia odczyt multitagowy (do 40 znaczników jednocześnie) przy zachowaniu zakresu od 1 do 2 metrów. Dodatkowo jej zwarta i wytrzymała obudowa zapewnia optymalne działanie nawet w najbardziej wymagających warunkach. Dzięki naszej nowej głowicy procesy w magazynach wysokiego składowania, w przemyśle motoryzacyjnym czy transportowym stają się płynne i sprawne.

Pepperl+Fuchs
www.pepperl-fuchs.com