Procesor RFID i Master IO-Link w jednym

| Technika

Technologia RFID (Radio Frequency Identification) jest już od dawna popularną metodą niezawodnego identyfikowania obiektów - np. w procesach przepływu materiałów. Systemy RFID nie funkcjonują jednak samodzielnie - w obrębie danego układu lub maszyny stosowane są często wraz z szeregiem innych rozwiązań. W artykule przedstawiamy inteligentne połączenie kontrolera RFID i technologii IO-Link.

Procesor RFID i Master IO-Link w jednym

Fot. 1. Do kompaktowego kontrolera BIS-V RFID można podłączyć głowice odczytująco-zapisujące LF oraz HF, a także czujniki i elementy wykonawcze zgodne ze standardem IO-Link

Przykładowo w automatycznych systemach produkcyjnych przemieszczenie uchwytu z narzędziem jest z reguły kontrolowane za pomocą systemów LF (niskiej częstotliwości), podczas gdy systemy HF (wysokiej częstotliwości) stosuje się częściej do identyfikacji obiektów ze względu na większy zasięg i wyższe prędkości transmisji danych.

Do realizacji tych zadań zwykle wykorzystywano kilka różnych jednostek, co wiązało się ze znacznymi kosztami osprzętu i montażu. Dzięki nowej generacji kontrolerów sytuacja ta ulegnie teraz zmianie. Dodatkowo do tego rodzaju inteligentnych rozwiązań po raz pierwszy można podłączyć czujniki lub elementy wykonawcze zgodne ze standardem IO-Link, co w jeszcze większym stopniu obniża wydatki i koszty montażu.

Opracowany przez firmę Balluff procesor BIS-V (rys. 1) to uniwersalny kontroler RFID, do którego można podłączyć do czterech głowic odczytujących-zapisujących pracujących w różnych technologiach. Wraz z urządzeniem stosować można głowice odczytujące HF (13,56 MHz, zgodne z normami ISO 15693 i ISO 14443) oraz głowice odczytujące LF (125 kHz).

Użytkownik nie musi konfigurować żadnych ustawień ani zaprzątać sobie głowy dopasowaniem przyłączy. Wtyki głowic odczytujących wystarczy po prostu podłączyć do odpowiednich gniazd znajdujących się z przodu kontrolera, który automatycznie rozpozna, czy podłączona została wersja HF, czy LF. Urządzenia mogą być stosowane na całym świecie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu standardowych częstotliwości oraz możliwości odczytywania i zapisywania danych na wszystkich nośnikach zgodnych z normami ISO 15693 lub ISO 14443 - zarówno w procesach statycznych i dynamicznych.

INTELIGENTNE ROZWIĄZANIE "WSZYSTKO W JEDNYM" ŁĄCZĄCE URZĄDZENIE DO IDENTYFIKACJI I INTERFEJS IO-LINK

Fot. 2. Zoptymalizowano oferowane do tej pory głowice odczytująco-zapisujące, szczególnie w zakresie możliwości podłączania do wielofunkcyjnego kontrolera

Kontroler oferuje jednak jeszcze więcej: do procesora RFID można podłączyć dodatkowe czujniki lub elementy wykonawcze. Opcja ta jest realizowana za pomocą zintegrowanej funkcji Master IO-Link. Oprócz identyfikacji obiektów, za pośrednictwem kontrolera możliwe jest więc także zbieranie dodatkowych informacji procesowych - np. sygnałów fotokomórek wyzwalających, indukcyjnych lub pojemnościowych czujników zbliżeniowych, a także czujników odległości lub wizyjnych. Dzięki możliwości użycia odpowiednich koncentratorów podłączenie wielu różnego rodzaju czujników przełączających nie stanowi żadnego problemu.

W praktyce przynosi to znaczne korzyści. Wprowadzony w 2006 roku interfejs IO-Link zyskuje coraz większe uznanie, stając się powszechnie i często stosowanym rozwiązaniem. Interfejs IO-Link, niezależny od standardu sieciowego, umożliwia jednoczesne wykorzystanie sieci przemysłowych oraz poziomu procesowego, co daje nowe możliwości w zakresie parametryzacji i diagnostyki.

Do połączenia typu punkt-punkt wystarczy standardowy kabel 3-żyłowy. Niezależnie czy przesyłane są sygnały binarne wielokanałowych czujników, mieszane sygnały wejściowe lub wyjściowe, czy wartości analogowe przetworzone do postaci cyfrowej, instalacja jest tak prosta jak w przypadku podłączenia czujnika binarnego. Dzięki nowemu kontrolerowi RFID z tych wszystkich udogodnień można korzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

KOMPAKTOWE, SZYBKIE I BEZPIECZNE ROZWIĄZANIE DLA PRZEMYSŁU

Fot. 3. Długość 150 mm, szerokość 60 mm i głębokość 45 mm sprawiają, że do instalacji nowego kontrolera wielofunkcyjnego do celów przemysłowych nie jest wymagana duża ilość wolnej przestrzeni

Technologia nowej generacji kontrolerów bazuje na systemach BIS-L (125 kHz) oraz BIS-M (13,56 MHz), opracowanych w przeszłości przez firmę Balluff, które już wielokrotnie dowiodły swojej przydatności w przemyśle. Aby jednak zoptymalizować czasy cyklów i czasy odczytu/zapisu, opracowano całkiem nowy osprzęt kontrolera oraz jego oprogramowanie.

Dodatkowo usprawniono oferowane do tej pory głowice odczytujące/zapisujące, szczególnie w zakresie możliwości podłączania do wielofunkcyjnego kontrolera. Oferowane są głowice odczytujące o różnych konstrukcjach (rys. 2). Do wyboru są modele cylindryczne oraz wersje prostopadłościenne. Niezależnie od rodzaju konstrukcji wszystkie głowice odczytujące/zapisujące spełniają wymagania zabezpieczenia klasy IP67 i są wyposażone w dwie dobrze widoczne diody służące do sygnalizowania stanu pracy i diagnostyki.

Nowy kontroler także charakteryzuje się kompaktową budową (rys. 3), a jego konstrukcja spełnia wymagania stawiane w przemyśle. Długość 150 mm, szerokość 60 mm i głębokość 45 mm sprawiają, że do instalacji nie jest wymagana duża ilość wolnej przestrzeni. Procesor posiada certyfikaty CE, UL oraz FCC; można go instalować w szafce przyłączeniowej lub bezpośrednio na obiekcie.

Fot. 4. Przyłącza umieszczone z przodu urządzenia są łatwo dostępne

Jego odlewana, cynkowa obudowa zapewnia wymagany stopień ochrony EMC. Zasilanie 24 VDC jest podłączane - także z przodu urządzenia - za pomocą 5-stykowego wtyku o rozmiarze 7/8 cala. Wszystkie przyłącza są więc łatwo dostępne (rys. 4), przez co udało się wyeliminować skomplikowane manipulowanie zaciskami i wiązkami kablowymi.

Możliwość podłączania systemów sterowania wyższych poziomów realizowana jest przez interfejsy sieciowe, takie jak Profibus, Profinet, Ethernet/IP, CC-Link, EtherCAT. Adres magistrali można wprowadzić za pomocą przycisków sterujących na wyświetlaczu. Możliwe jest także wyświetlenie identyfikatorów UID dla nośników danych znajdujących się w polu działania głowic czytająco/zapisujących. Status magistrali jest sygnalizowany za pomocą trzech diod. Do wygodnego aktualizowania oprogramowania służy interfejs USB.

SZEROKI ZAKRES ZASTOSOWAŃ

Nowy system BIS-V oferuje całą gamę inteligentnych rozwiązań, dzięki którym urządzenie znajduje wiele różnego typu zastosowań. Dzięki zmniejszeniu wydatków na osprzęt i montaż redukcji ulegają koszty całego systemu. Użytkownicy czerpią korzyści w postaci mniejszej ilości osprzętu i redukcji kosztów montażowych, związanych z identyfikacją podczas procesów kontrolowania przepływu materiałów w zakładach produkcyjnych, a także w systemach przenośników wykorzystywanych w konstrukcji maszyn, liniach montażowych, elektrycznych szynach podwieszanych oraz wszelkiego rodzaju zastosowaniach intralogistycznych. Kontrolery wielofunkcyjne oferują także szerokie możliwości dalszej rozbudowy. W przypadku dodania kolejnego systemu identyfikacji cały czas można wykorzystywać aktualną technologię.

BALLUFF Sp. z o.o.
www.balluff.pl

Zobacz również