Koszty zużycia energii pod kontrolą? Z S-Monitoring to łatwe!

Dążenie do efektywności energetycznej to jeden z priorytetów w działalności wielu przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych. W firmach produkcyjnych zużyta energia, obok kosztów surowców, stanowi najwyższy koszt operacyjny. Także w przedsiębiorstwach z innych sektorów gospodarki koszty zużycia energii są znaczącą pozycją w zestawieniu wydatków. Działania zmierzające do ich zmniejszenia są traktowane coraz poważniej, ponieważ redukcja tych kosztów może zwiększyć rentowność firmy.

Posłuchaj
00:00

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań do opomiarowania i monitoringu zużycia energii elektrycznej. W niniejszym tekście przybliżamy jedno z nich - system, który pozwala na stopniowe wdrożenie, jego instalacja nie rujnuje budżetu firmy, a zużycie energii elektrycznej monitorowane jest już od momentu podłączenia systemu do liczników.

S-Monitoring to przyjazne dla użytkowników rozwiązanie, opracowane przez szwajcarską firmę Saia Burgess Controls (SBC). Nie wymaga pracochłonnej konfiguracji, specjalnych narzędzi programistycznych, a jego obsługa - zaawansowanej wiedzy. S-Monitoring to także nazwa aplikacji wizualizacyjno-sterującej opartej na stronach WWW, która jest zaimplementowana w urządzenia nadzorujące pracę systemu (panele operatorskie lub sterowniki PLC). A zatem S-Monitoring to rozwiązanie, które łączy środowiska sprzętowe i programowe, a jego podstawowymi elementami są:

  • jednostka nadrzędna: sterownik PLC lub panel webowy,
  • liczniki energii elektrycznej Saia PCD z interfejsem S-Bus,
  • koncentratory liczników impulsowych PCD7. H104SE,
  • aplikacja wizualizacyjna wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej.

Unikalną cechą systemu S-Monitoring jest możliwość jego modyfikacji w zależności od potrzeb użytkownika. Zarówno algorytmy programu, jak i kształt wizualizacji mogą być konfigurowane za pomocą PG5 Controls Suite, narzędzia do programowania i diagnostyki sterowników i paneli SBC.

Nie mniej ważną cechą rozwiązania jest możliwość prostego i szybkiego uruchomienia. S-Monitoring to tzw. system out-of-the-box, co oznacza, że użytkownik nie musi wykonywać żadnej dodatkowej konfiguracji w celu jego uruchomienia. Funkcja automatycznego odczytu danych z liczników energii z interfejsem S-Bus zapewnia natychmiastowe monitorowanie zużycia zaraz po podłączeniu liczników do sterownika. S-Monitoring bez problemu radzi sobie także z obsługą liczników dwukierunkowych i impulsowych (za pośrednictwem koncentratorów liczników impulsowych). Umożliwia to monitorowanie nie tylko zużycia energii elektrycznej, ale także wody, gazu, ciepła, itp.

KORZYŚCI Z WDROŻENIA SYSTEMU S- MONITORING

Rys. 1. Przykładowy schemat systemu S-Monitoring

Omawiany system zapewnia:

  • bieżącą, wiarygodną informację o zużyciu energii przez poszczególne urządzenia, maszyny, linie technologiczne lub podnajemców i innych,
  • stały monitoring napięcia i jakości zasilania,
  • szybką reakcję w przypadku wystąpienia niewłaściwych parametrów poboru energii elektrycznej,
  • weryfikację informacji o zasilaniu pochodzących z zakładu energetycznego,
  • oszczędność czasu poświęcanego na obsługę rozliczania energii, a także wyeliminowanie błędów powstających podczas zbierania i księgowania danych,
  • możliwość obniżenia mocy zamówionej,
  • elastyczne i indywidualne dopasowanie do potrzeb oraz możliwość rozbudowy instalacji w przyszłości.

CENTRUM DOWODZENIA: STEROWNIK LUB PANEL

Serce systemu S-Monitoring stanowi sterownik lub panel webowy Saia PCD (do nich podłączane są liczniki energii). Aplikacja realizująca funkcje S-Monitoringu jest dostępna bezpłatnie i wbudowana w sterowniki: E-Controller, PCD1. M2160 i PCD3. Power, a także panele webowe: E-Monitor i panele programowalne. Rozbudowane możliwości komunikacyjne sterowników i paneli obsługujących system S-Monitoring pozwalają na rejestrowanie danych z liczników energii z interfejsami M-Bus, Modbus i S-Bus, a także z wyjściami impulsowymi.

APLIKACJA WIZUALIZACYJNA S-MONITORING

Rys. 2. Schemat koncentratora

Służy ona do rejestracji i kontroli zużycia, prezentacji w różnych ujęciach oraz udostępniania danych pomiarowych lokalnie i zdalnie. Aplikacja udostępnia wiele funkcji do szybkiej analizy danych odczytywanych z liczników np. porównywanie odczytów pomiędzy różnymi licznikami, w różnych przedziałach czasowych. Dane dotyczące zużycia i kosztów prezentowane są na czytelnych wykresach słupkowych. Istnieje także funkcja grupowania liczników, co pozwala na wygodną prezentację danych dotyczących np. danej instalacji, budynku i obiektu.

S-Monitoring rejestruje w pamięci sterownika dane z liczników w postaci plików CSV, dzięki czemu mogą być one pobrane na dysk twardy komputera i poddane zaawansowanej analizie np. w arkuszu kalkulacyjnym. Za pomocą darmowego programu S-Energy Report, na podstawie danych ze sterownika, można automatycznie generować raporty.

Dostęp do aplikacji wizualizacyjnej systemu jest kontrolowany. S-Monitoring ma zdefiniowane dwa poziomy użytkowników (o prawach administratora i gościa), dzięki czemu istnieje możliwość limitowania praw dostępu do niektórych danych aplikacji osobom niepowołanym.

Aplikacja udostępnia także funkcje automatycznego wysyłania SMS-ów lub e-maili z raportami do zdefiniowanej grupy odbiorców.

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE

Aplikacja S-Monitoring to:

  • automatyczne wykrywanie liczników wpiętych do systemu,
  • porównywanie zużycia z poszczególnych liczników i cykli rozliczeniowych (zestawienia tygodniowe, dzienne, miesięczne, roczne),
  • łatwe tworzenie zestawień i raportów,
  • wykrywanie szczytów mocy,
  • rejestracja danych w plikach CSV,
  • automatyczne wysyłanie e-maili z danymi i alarmami,
  • zdalny dostęp przez WWW, dzięki aplikacji Saia Microbrowser dla urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS.

ELASTYCZNOŚĆ SYSTEMU I STOPNIOWA ROZBUDOWA

Elastyczność i otwartość pozwalają na łączenie systemu monitoringu zużycia energii w większe systemy oraz integrację z systemami MES, ERP czy BI. System S-Monitoring umożliwia również stopniowe wdrożenie i dopasowanie rozwiązania do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Prace nad instalacją mogą być realizowane krok po kroku, bez konieczności ponoszenia początkowych, znaczących wydatków na prace inżynierskie i system informatyczny. Takie stopniowe działania dają wymierne efekty już od samego początku, po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu, którego rozbudowa jest możliwa w indywidualnym tempie.

Sabur
www.sabur.com.pl

Powiązane treści
Zielony przemysł. Pomiary i oszczędność energii
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów