Weintek Smart HMI - na drodze do idealnego panelu operatorskiego

| Prezentacje firmowe Artykuły

Rozwój systemów HMI sterujących maszynami osiągnął już poziom, w przypadku którego śmiało można powiedzieć, że nie są to już proste systemy, które tylko wyświetlają przyciski i lampki na ekranie czy pokazują jakiś wykres. Oprogramowanie do wizualizacji jest już tak zaawansowane, że pozwala obsłużyć jednocześnie tysiące funkcji, komunikując się w kilkuset protokołach z innymi urządzeniami.

Weintek Smart HMI - na drodze do idealnego panelu operatorskiego

Fot. 1. Panel operatorski cMT-3151

Panel HMI jest teraz urządzeniem zbierającym i przetwarzającym duże ilości danych z różnych źródeł, zapisując je na nośniku takim jak pendrive USB czy karty SD, a dodatkowo potrafi synchronizować te dane z bazą MySQL. Potrafi również wszystkie te informacje zaprezentować w jednym protokole, pełniąc funkcję bramy Modbus. Przedstawia te dane np. nadrzędnemu systemowi komputerowemu w jemu zrozumiałym języku.

Popularne od jakiegoś czasu hasło Przemysłu 4.0, czyli filozofii zakładającej decentralizację, zdalny dostęp i redundancję w przemysłowym sterowaniu, powoli zdaje się urzeczywistniać. Ostatnia zapowiedź już działającego protokołu MQTT, będącego częścią głośnego Internetu Rzeczy (IoT), potwierdza pozycję firmy jako prekursora najnowszych technologii w przemyśle. Stąd określenie Smart HMI idealnie przystaje do produktów firmy Weintek. Poniżej kilku najmłodszych przedstawicieli tej rodziny produktów wraz z niektórymi ich cechami.

Kilka lat temu pojawił się panel HMI bez lokalnego ekranu, przełamujący klasyczne ujęcie sterowania obiektami i wizualizacji. Urządzenie zamykamy w szafie i podłączamy do sieci - od tej pory mamy pełną swobodę w dostępie do naszego projektu z dowolnego tabletu, telefonu czy komputera. Odchodzi w zapomnienie problem regularnych uszkodzeń mechanicznych ekranów oraz związanymi z tym przestojami.

Fot. 2. Panel operatorski cMT-IPC15

W każdej chwili można użyć dowolnego przenośnego urządzenia do użycia wizualizacji i sterowania dowolną maszyną w sieci. Najnowszy model serwera cMT-SVR102 został wyposażony w usługę zdalnego dostępu VPN, dając pełną swobodę i bezpieczeństwo sterowania z dowolnego miejsca na świecie.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników połączono tę funkcjonalność z ekranem 15-calowym w jednym urządzeniu, nazwanym cMT3151. Pozwala ono nadal udostępniać wizualizację innym stacjom klienckim w sieci, a dodatkowo wyświetla lokalnie wizualizację, działając równolegle z innymi dołączonymi do sieci urządzeniami.

Należy wspomnieć, że nie jest to zdalny dostęp oparty na wolnym przesyle obrazu w usłudze VNC. Mamy aplikację, która przechowuje projekt lokalnie i na bieżąco aktualizuje dane procesowe, komunikując się z serwerem w panelu. Jest to znacznie szybsze rozwiązanie i nie pochłania pasma w takim stopniu jak VNC.

Drugą nowością, silnie związaną z powyższym panelem, jest komputer panelowy cMT-IPC15. On również został wyposażony w 15-calowy ekran, ale także 32 GB dysk SSD i 4 GB pamięci RAM. Urządzenie może mieć zainstalowany dowolny system operacyjny, będąc w pełni kompatybilnym z Windows 7 oraz 8.1.

Fot. 3. Wizualizacja oprogramowania EasyLauncher2.0

Pod jego kontrolą możemy uruchomić dołączone oprogramowanie EasyLauncher. Po zastosowaniu tej nakładki możemy ograniczyć dostęp operatora (gościa) tylko do wybranych aplikacji, bez możliwości zmiany krytycznych ustawień (tzw. tryb Kiosk). Komputer ten może jednocześnie działać jako jeden z klientów wyświetlających wizualizację z wcześniej wymienionego HMI cMT3150 lub cMT-SVR za pomocą darmowej aplikacji cMT-Viewer.

Może także posłużyć do zaprogramowania PLC po instalacji programu narzędziowego. Przy tym sterownik PLC nie musi być bezpośrednio podłączony do naszego cMT-IPC15. Wystarczy, że w sieci obecne jest dowolne urządzenie Weintek udostępniające połączenie transparentne z PLC. Każdy panel Weintek ma wbudowaną obsługę połaczenia transparentnego. Daje to możliwość komunikacji przez sieć Ethernet lub Internet z urządzeniem, które nie posiada takiej funkcji, mając jedynie porty szeregowe.

Od dawna znana i ceniona usługa zdalnego dostępu EasyAccess2.0 jest teraz dostępna zupełnie za darmo. Zachęcamy do kontaktu z firmą Multiprojekt w celu aktywacji usługi. Do końca marca 2016 r. można pobrać kod aktywujący, który pozwala na aktywację jednego urządzenia w usłudze. Taki panel HMI będzie dostępny on-line bezterminowo.

Multiprojekt
www.multiprojekt.pl