Panele operatorskie i inne nowości marki LS

Rynek sterowników PLC i paneli operatorskich HMI rozwija się intensywnie. Jedną z firm, która działa w tej branży, jest ANIRO - dystrybutor koreańskiego koncernu LS. Wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się sterowniki kompaktowe i modułowe, panele operatorskie HMI oraz system wizualizacji SCADA - InfoU.

Posłuchaj
00:00

Urządzenia marki LS zawdzięczają swoją popularność bardzo dużej wydajności, łatwości programowania oraz dużym możliwościom aplikacyjnymi. Producent kładzie nacisk na funkcjonalność sprzętu i cały czas zwiększa swoją ofertę. Przykładowo w tym roku wprowadzi na rynek nowe moduły wagowe XBF-LD02S. Każdy moduł wyposażony będzie w dwa kanały, przy czym urządzenia będą dostępne na rynku polskim w połowie kwietnia 2016 roku.

Do innych nowości, które pojawiły się w ofercie LS, należą modele sterowników Ultra z wyjściami tranzystorowymi PNP. Do tej pory dostępne były sterowniki z wyjściami tranzystorowymi NPN (model DN) i przekaźnikowymi (model DR). Sterowniki te w module głównym zawierają 16 wejść i 16 wyjść, a także dostępne są na napięcia 230 VAC i 24 VDC.

NOWE PANELE OPERATORSKIE

Fot. 1. Sterownik z serii Ultra

Pod koniec 2015 roku do oferty LS weszła nowa seria paneli operatorskich eXP. Urządzenia te zyskały szybko popularność ze względu na duże możliwości i wydajność. Producentowi udało się obniżyć cenę nowych paneli przy zwiększeniu ich parametrów technicznych. Panele będą dostępne:

  • eXP40-TTA - przekątna matrycy 7" (17,7 cm), rozdzielczość 800×600, 65 536 kolorów, WinCE6.0,
  • eXP60-TTA - przekątna matrycy 10,2" (25,9 cm), rozdzielczość 800×600, 65 536 kolorów, WinCE6.0.

Urządzenia są wyposażone w procesory 454 MHz i 64 MB pamięci oraz trzy porty komunikacyjne: RS-232, RS-485 i Ethernet. Na froncie znajduje się również port mini USB, który służy do programowania paneli. Panele stanowią interfejs pomiędzy operatorem a maszyną oraz wspierają użytkownika przy obsłudze instalacji, oferując ponadprzeciętną intuicyjność. Ułatwiają integrację wszystkich urządzeń pracujących na instalacji w jeden spójny system oraz mają zaawansowane funkcje, jak np. logowanie danych i zdarzeń, monitoring kluczowych parametrów, alarmowanie, obsługa skryptów, receptury, aplikacje wielojęzyczne.

Do paneli operatorskich dostarczane jest oprogramowanie XP_Builder 1.33. Jest ono darmowe i można je pobrać ze strony producenta www.lsis.biz lub dystrybutora www.aniro.pl. Nie ma przy tym żadnych dodatkowych kosztów związanych z jego użytkowaniem.

Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem sprzętu LS jest bardzo dobre wsparcia techniczne, jakie zapewnia dystrybutor - firma ANIRO. Duża wiedza techniczna jest poparta wieloletnim doświadczeniem aplikacyjnym.

STEROWNIKI PROGRAMOWALNE

Fot. 2. Sterowniki modułowe serii XGT

ANIRO oferuje również sterowniki programowalne marki LS. Sterowniki z serii kompaktowej XGB dostępne są w trzech typach: XBM (slim), XEC oraz XBC. Najmniejszym sterownikiem PLC są urządzenia XBM, których szerokość to jedynie 30 mm. Jednostka centralna dostępna jest w dwóch wielkościach: 16 (8 wejść i 8 wyjść) i 32 (16 wejść i 16 wyjść), przy czym ma ona wyjścia przekaźnikowe lub tranzystorowe.

Jeżeli chodzi o serie XBC oraz XEC, to dzielą się one na 4 podserie: ekonomiczną (E), standardową (S), High Performance (H) oraz Ultra (U). Sterowniki te można rozszerzać o moduły opcjonalne, czyli montowane od frontu (dla XBC-E, XBC-S XEC-E, XEC-S) oraz o moduły boczne. Dla serii XBM, XBC-S, XEC-S jest to 7 modułów, natomiast dla XBC-H, XBC-U, XEC-H, XEC-U jest to 10 modułów. Mają one wiele standardowo wbudowanych funkcjach takich jak: regulatory PID z autotuningem, szybkie liczniki HSC do 100 kHz, wyjścia częstotliwościowe, pozycjonowanie.

Każdy model sterownika wyposażony jest w dwa wbudowane porty komunikacyjne (RS232 i RS485). Mogą one zostać wykorzystane do komunikacji z różnymi urządzeniami - do falowników, czujników, analizatorów sieci itp. Obsługują protokoły: Modbus, LS oraz inne, dowolnie definiowane przez użytkownika. Opcjonalnie sterownik można rozszerzyć o komunikację Profibus-DP, Ethernet Modbus TCP/IP, Ethernet IP oraz CAN. Dostępne są też moduły pracujące z sieciami światłowodowymi.

OPROGRAMOWANIE

Fot. 3. Panele serii eXP

InfoU to oprogramowanie SCADA do wizualizacji, zbierania i monitorowania danych. Jest to narzędzie bardzo elastyczne i otwarte na standardy ogólnie przyjęte w systemach sterowania. Stabilna i wydajna komunikacja w połączeniach OLE DB, OPC serwer-klient wraz z zaimplementowanymi wieloma połączeniami sieciowymi to dodatkowe atuty InfoU.

W łatwy sposób można skonfigurować różne protokoły sieciowe w połączeniu ze zdalnymi lub lokalnymi bazami danych. Funkcja monitorowania dostarcza dane w czasie rzeczywistym poprzez ekran lub wykres skonfigurowany przez operatora. Oprogramowanie umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym na dużym obszarze, do tego ma wbudowany system transmisji danych i monitoringu. InfoU działa w systemach Windows 2000, XP, Vista, 7 i 8.

Niezwykle intuicyjne środowisko programowania sprawia, że opracowanie i wdrożenie graficznego interfejsu użytkownika zajmuje mniej czasu. Wszystkie projekty mogą być zarządzane za pomocą jednego narzędzia, a zastosowanie pełnej integracji i wielowątkowości systemu Windows znacznie przyspiesza i ułatwia tworzenie kodu wynikowego. Narzędzie Engineering ma przejrzysty interfejs tworzenia i zarządzania projektem z klasyfikacją według funkcji w postaci rozwijalnego "drzewka" i zapewnia łatwy dostęp do wszystkich funkcji oprogramowania.

Szczególną uwagę należy zwrócić na system zarządzania tagami, które można importować i eksportować do plików csv, w tym przeprowadzając import bezpośrednio ze środowiska programistycznego sterowników PLC. Deklarowanie zmiennych bezpośrednio w programie przeprowadza się równie łatwo i szybko.

System podpowiada w przejrzysty sposób, jaki typ zmiennej będziemy obsługiwać. Równie ważny jest sposób edycji i opisywania tagów, co przy dużej ich ilości jest niesłychanie pomocne w wyszukiwaniu. Wymiana danych odbywać się może w czasie rzeczywistym przez systemy MES, ERP, do i z baz MS SQL czy Oracle.

NOWOŚCI W ZAKRESIE URZĄDZEŃ NAPĘDOWYCH

LS to również oferta serwosilników i serwonapędów. Te ostatnie - serwonapędy z serii L7, przeznaczone są do pracy z serwosilnikami produkcji LS oraz LS Mecapion. Zakres mocy nowych serwonapędów wynosi od 0,1 do 3,5 kW. Serię L7 można podzielić na dwa podstawowe typy: L7S sterowane impulsowo oraz L7N sterowane z wykorzystaniem protokołu EtherCAT.

Nowe serwonapędy wizualnie prezentują się lepiej niż napędy poprzedniej serii. Zmniejszono wymiary serwonapędu, a przyciski interfejsu użytkownika schowano pod otwieraną klapką. Również obsługa i parametryzacja napędu z poziomu interfejsu użytkownika została uproszczona. Do dyspozycji jest nadal 6-cyfrowy wyświetlacz i 4 przyciski, jednak menu ustawień zostało poprawione i uproszczone. Złącze RS- 232 znane z poprzedniej serii i służące do komunikacji z komputerem PC zostało zastąpione złączem mini USB, dzięki czemu parametryzacja napędu z poziomu komputera PC stała się dużo łatwiejsza.

Łukasz Runiewicz
ANIRO Sp. z o.o.

www.aniro.pl

Powiązane treści
Idealny HMI
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów