Panele operatorskie i inne nowości marki LS

| Prezentacje firmowe Artykuły

Rynek sterowników PLC i paneli operatorskich HMI rozwija się intensywnie. Jedną z firm, która działa w tej branży, jest ANIRO - dystrybutor koreańskiego koncernu LS. Wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się sterowniki kompaktowe i modułowe, panele operatorskie HMI oraz system wizualizacji SCADA - InfoU.

Panele operatorskie i inne nowości marki LS

Urządzenia marki LS zawdzięczają swoją popularność bardzo dużej wydajności, łatwości programowania oraz dużym możliwościom aplikacyjnymi. Producent kładzie nacisk na funkcjonalność sprzętu i cały czas zwiększa swoją ofertę. Przykładowo w tym roku wprowadzi na rynek nowe moduły wagowe XBF-LD02S. Każdy moduł wyposażony będzie w dwa kanały, przy czym urządzenia będą dostępne na rynku polskim w połowie kwietnia 2016 roku.

Do innych nowości, które pojawiły się w ofercie LS, należą modele sterowników Ultra z wyjściami tranzystorowymi PNP. Do tej pory dostępne były sterowniki z wyjściami tranzystorowymi NPN (model DN) i przekaźnikowymi (model DR). Sterowniki te w module głównym zawierają 16 wejść i 16 wyjść, a także dostępne są na napięcia 230 VAC i 24 VDC.

NOWE PANELE OPERATORSKIE

Fot. 1. Sterownik z serii Ultra

Pod koniec 2015 roku do oferty LS weszła nowa seria paneli operatorskich eXP. Urządzenia te zyskały szybko popularność ze względu na duże możliwości i wydajność. Producentowi udało się obniżyć cenę nowych paneli przy zwiększeniu ich parametrów technicznych. Panele będą dostępne:

  • eXP40-TTA - przekątna matrycy 7" (17,7 cm), rozdzielczość 800×600, 65 536 kolorów, WinCE6.0,
  • eXP60-TTA - przekątna matrycy 10,2" (25,9 cm), rozdzielczość 800×600, 65 536 kolorów, WinCE6.0.

Urządzenia są wyposażone w procesory 454 MHz i 64 MB pamięci oraz trzy porty komunikacyjne: RS-232, RS-485 i Ethernet. Na froncie znajduje się również port mini USB, który służy do programowania paneli. Panele stanowią interfejs pomiędzy operatorem a maszyną oraz wspierają użytkownika przy obsłudze instalacji, oferując ponadprzeciętną intuicyjność. Ułatwiają integrację wszystkich urządzeń pracujących na instalacji w jeden spójny system oraz mają zaawansowane funkcje, jak np. logowanie danych i zdarzeń, monitoring kluczowych parametrów, alarmowanie, obsługa skryptów, receptury, aplikacje wielojęzyczne.

Do paneli operatorskich dostarczane jest oprogramowanie XP_Builder 1.33. Jest ono darmowe i można je pobrać ze strony producenta www.lsis.biz lub dystrybutora www.aniro.pl. Nie ma przy tym żadnych dodatkowych kosztów związanych z jego użytkowaniem.

Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem sprzętu LS jest bardzo dobre wsparcia techniczne, jakie zapewnia dystrybutor - firma ANIRO. Duża wiedza techniczna jest poparta wieloletnim doświadczeniem aplikacyjnym.

STEROWNIKI PROGRAMOWALNE

Fot. 2. Sterowniki modułowe serii XGT

ANIRO oferuje również sterowniki programowalne marki LS. Sterowniki z serii kompaktowej XGB dostępne są w trzech typach: XBM (slim), XEC oraz XBC. Najmniejszym sterownikiem PLC są urządzenia XBM, których szerokość to jedynie 30 mm. Jednostka centralna dostępna jest w dwóch wielkościach: 16 (8 wejść i 8 wyjść) i 32 (16 wejść i 16 wyjść), przy czym ma ona wyjścia przekaźnikowe lub tranzystorowe.

Jeżeli chodzi o serie XBC oraz XEC, to dzielą się one na 4 podserie: ekonomiczną (E), standardową (S), High Performance (H) oraz Ultra (U). Sterowniki te można rozszerzać o moduły opcjonalne, czyli montowane od frontu (dla XBC-E, XBC-S XEC-E, XEC-S) oraz o moduły boczne. Dla serii XBM, XBC-S, XEC-S jest to 7 modułów, natomiast dla XBC-H, XBC-U, XEC-H, XEC-U jest to 10 modułów. Mają one wiele standardowo wbudowanych funkcjach takich jak: regulatory PID z autotuningem, szybkie liczniki HSC do 100 kHz, wyjścia częstotliwościowe, pozycjonowanie.

Każdy model sterownika wyposażony jest w dwa wbudowane porty komunikacyjne (RS232 i RS485). Mogą one zostać wykorzystane do komunikacji z różnymi urządzeniami - do falowników, czujników, analizatorów sieci itp. Obsługują protokoły: Modbus, LS oraz inne, dowolnie definiowane przez użytkownika. Opcjonalnie sterownik można rozszerzyć o komunikację Profibus-DP, Ethernet Modbus TCP/IP, Ethernet IP oraz CAN. Dostępne są też moduły pracujące z sieciami światłowodowymi.

OPROGRAMOWANIE

Fot. 3. Panele serii eXP

InfoU to oprogramowanie SCADA do wizualizacji, zbierania i monitorowania danych. Jest to narzędzie bardzo elastyczne i otwarte na standardy ogólnie przyjęte w systemach sterowania. Stabilna i wydajna komunikacja w połączeniach OLE DB, OPC serwer-klient wraz z zaimplementowanymi wieloma połączeniami sieciowymi to dodatkowe atuty InfoU.

W łatwy sposób można skonfigurować różne protokoły sieciowe w połączeniu ze zdalnymi lub lokalnymi bazami danych. Funkcja monitorowania dostarcza dane w czasie rzeczywistym poprzez ekran lub wykres skonfigurowany przez operatora. Oprogramowanie umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym na dużym obszarze, do tego ma wbudowany system transmisji danych i monitoringu. InfoU działa w systemach Windows 2000, XP, Vista, 7 i 8.

Niezwykle intuicyjne środowisko programowania sprawia, że opracowanie i wdrożenie graficznego interfejsu użytkownika zajmuje mniej czasu. Wszystkie projekty mogą być zarządzane za pomocą jednego narzędzia, a zastosowanie pełnej integracji i wielowątkowości systemu Windows znacznie przyspiesza i ułatwia tworzenie kodu wynikowego. Narzędzie Engineering ma przejrzysty interfejs tworzenia i zarządzania projektem z klasyfikacją według funkcji w postaci rozwijalnego "drzewka" i zapewnia łatwy dostęp do wszystkich funkcji oprogramowania.

Szczególną uwagę należy zwrócić na system zarządzania tagami, które można importować i eksportować do plików csv, w tym przeprowadzając import bezpośrednio ze środowiska programistycznego sterowników PLC. Deklarowanie zmiennych bezpośrednio w programie przeprowadza się równie łatwo i szybko.

System podpowiada w przejrzysty sposób, jaki typ zmiennej będziemy obsługiwać. Równie ważny jest sposób edycji i opisywania tagów, co przy dużej ich ilości jest niesłychanie pomocne w wyszukiwaniu. Wymiana danych odbywać się może w czasie rzeczywistym przez systemy MES, ERP, do i z baz MS SQL czy Oracle.

NOWOŚCI W ZAKRESIE URZĄDZEŃ NAPĘDOWYCH

LS to również oferta serwosilników i serwonapędów. Te ostatnie - serwonapędy z serii L7, przeznaczone są do pracy z serwosilnikami produkcji LS oraz LS Mecapion. Zakres mocy nowych serwonapędów wynosi od 0,1 do 3,5 kW. Serię L7 można podzielić na dwa podstawowe typy: L7S sterowane impulsowo oraz L7N sterowane z wykorzystaniem protokołu EtherCAT.

Nowe serwonapędy wizualnie prezentują się lepiej niż napędy poprzedniej serii. Zmniejszono wymiary serwonapędu, a przyciski interfejsu użytkownika schowano pod otwieraną klapką. Również obsługa i parametryzacja napędu z poziomu interfejsu użytkownika została uproszczona. Do dyspozycji jest nadal 6-cyfrowy wyświetlacz i 4 przyciski, jednak menu ustawień zostało poprawione i uproszczone. Złącze RS- 232 znane z poprzedniej serii i służące do komunikacji z komputerem PC zostało zastąpione złączem mini USB, dzięki czemu parametryzacja napędu z poziomu komputera PC stała się dużo łatwiejsza.

Łukasz Runiewicz
ANIRO Sp. z o.o.

www.aniro.pl