Szafy sterownicze

| Prezentacje firmowe Artykuły

Na rynku prefabrykacji, utrzymania ruchu, automatyki i energetyki stosowanie szaf i obudów jest konieczne. Ich funkcja wydaje się oczywista, a zastosowanie proste. Najczęściej stosowana obudowa metalowa, pozwala na zabudowanie elementów wykonawczych w jednym miejscu i gwarantuje ich bezpieczną pracę, chroniąc przed dostępem osób niepowołanych lub warunków atmosferycznych. Te podstawowe parametry spełnia również obudowa wykonana z tworzywa.

Szafy sterownicze

Warto jednak bliżej przyjrzeć się obudowom na rynku, porównać je i zastanowić się, czy stosowanie byle jakiej obudowy jest zasadne. Częstym stwierdzeniem, jakie słyszy się przy okazji spotkań osób z branży jest "szafka to szafka, nad czy się tu zastanawiać - byle była i była tania". Głównym argumentem stojącym za szafą jest cena. Jest to krótkowzroczne spojrzenie na sprawę, dające złudzenie pozytywnego rozwiązania problemu, jakim jest realizacja projektu.

Szafa jako miejsce, w którym znajdują się elementy automatyki, jest elementem, który ma za zadanie ochronić nie tylko komponenty znajdujące się wewnątrz, ale przede wszystkim ochronić proces realizowany za pomocą instrumentów zainstalowanych wewnątrz szafy sterowniczej. Jeśli na sprawę spojrzymy z tej strony, z pewnością możemy stwierdzić że szafa staje się jednym z najważniejszych elementów całej układanki.

Wbrew obiegowej opinii, że szafa to tylko szafa i nie ma w niej nic specjalnego, można wymienić kilka kluczowych parametrów dotyczących właściwości konstrukcji. Poza podstawowymi parametrami, takimi jak klasa ochrony (szczelności) IP czy wytrzymałość mechaniczna (np. na uderzenia) czyli stopień IK, powinniśmy brać pod uwagę; certyfikaty, sztywność konstrukcji, którą możemy zdefiniować jako odporność na siły, takie jak skręcanie, rozciąganie i ściskanie.

I tu warto zaufać producentom szaf, którzy projektując szafy biorą pod uwagę takie aspekty. Takim producentem jest firma ETA pochodząca z Włoch. Jej przedstawicielem na polski rynek jest firma ASTAT z Poznania. Firma posiada w ofercie szafy sterownicze każdego rodzaju; szeregowe, monobloki, naścienne, pulpity sterownicze i szafy rackowe/teleinformatyczne.

ETA, jako producent szaf, rozumie potrzeby wymagających klientów, dlatego też posiada niezbędne certyfikaty spotykane w każdej dziedzinie przemysłu. Spełnia normy warunków morskich, kopalnianych, energetycznych, stref zagrożonych wybuchem, gwarantując bezpieczną, długoletnią pracę urządzeń zainstalowanych wewnątrz obudowy.

Producent ETA podchodzi do sprawy poważnie, wszystkie szafy są projektowane od podstaw, kompleksowo realizując potrzeby najbardziej wymagających klientów. Obliczenia prowadzone metodą elementów skończonych zapewniają spełnienie najwyższych parametrów konstrukcji. Szkielet przypomina konstrukcją klatkę bezpieczeństwa stosowaną w autach, dzięki czemu klient zyskuje pewność że szafa ma wysoką (sięgającą 1500 kg) obciążalność i sztywność konstrukcji.

Cechy te mają szczególne znaczenie, jeśli szafy znajdują się w strefie, gdzie występują wysokie wibracje. Dodatkowo producent ETA, ma w swojej ofercie szafy do obszarów zagrożonych sejsmicznie, mają one dodatkowe wsporniki oraz specjalnie wykonane cokoły antywibracyjne.

Dodając do tego rozwiązania stosowane na rynku spożywczym i chemicznym, rozwiązania ze stali nierdzewnej, otrzymujemy kompleksową ofertę szaf sterowniczych, a dzięki wsparciu technicznemu można stosować szafy firmy ETA, będąc spokojnym o ich długotrwałą pracę, jednocześnie spełniając najwyżej postawione wymagania. Potwierdzają to referencje od firm takich, jak Siemens, Alstom, ABB, BMW, Airbus, Ferrero i Eaton.

Michał Liberadzki
Product Manager
Astat sp. z o.o.
www.astat.com.pl