Nowy, superszybki sterownik CompactLogix 5380

Współczesny rynek automatyki stawia coraz większe wymagania systemom sterowania. Od aplikacji wymaga się większej niezawodności, szybkości działania, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Firma Rockwell Automation opracowała nowy, superszybki i niezawodny sterownik CompactLogix serii 5380.

Posłuchaj
00:00

Rozbudowana komunikacja, zwiększona dokładność i wydajność aplikacji (do 20% w porównaniu z poprzednimi wersjami CompactLogix) to główne cech nowego kontrolera. Sterownik ten nadaje się idealnie zarówno do aplikacji procesowych (jesteśmy w stanie stworzyć architekturę aplikacji opartą na aż do 55 urządzeń w sieci EtherNet/IP), jak i branży maszynowej (obsługa do 20 osi serwo).

CompactLogix 5380 zbudowany jest w oparciu o nową szynę systemu I/O Allen-Bradley serii 5069, nieporównywalnie szybszą od poprzedniej, zapewniającą czas reakcji na poziomie 0,2 milisekund. Funkcje wyzwalania i załączania na określony czas wyjść zapewniają niemal natychmiastowe wykonanie zadania.

Nowością, w przypadku sterownika CompactLogix 5380, jest również podwójny 1 GB port Ethernet, który może obsługiwać następujące topologie sieci: ring DLR, liniową, gwiazdy a także pozwala stworzyć dwie niezależne sieci EtherNet/IP.

Cechy i zalety

Superszybkie kontrolery

  • 10 razy szybsze od serii 5370
  • Wielordzeniowa jednostka
  • Obsługa do 20 osi w czasie 1 ms
  • Czas reakcji pin->pin na poziomie 0,5 ms
  • 20% zwiększona pojemność pamięci

Zaawansowana komunikacja

  • Podwójny, gigabitowy wbudowany port ethernetowy (swobodnie konfigurowalny)
  • Port USB do programowania oraz diagnostyki
  • Obsługa do 55 urządzeń w sieci

Nowa konstrukcja

  • Nowa platforma wejść/wyjść serii 5069
  • Do 31 kart wejść/wyjść lokalnych
  • Zintegrowany zasilacz
  • Cyfrowy podpisany firmware sterownika - zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo aplikacji
  • Wbudowany wyświetlacz - zapewnia szybką diagnostykę i przyspiesza rozwiązywanie problemów

Możliwość tworzenia wielu adresów IP jest szczególnie przydatna, jeżeli zachodzi konieczność odseparowania urządzeń maszyny od warstwy sieci, która służy do zarządzania przedsiębiorstwem lub produkcją (np. systemy typu ERP, MES). Sterownik został wyposażony w wyświetlacz LCD, który ułatwia diagnostykę procesora i sieci.

Modele sterownika serii 5380

Dzięki takiemu rozwiązaniu służby utrzymania ruchu są w stanie szybciej reagować na przestoje maszyny, gdyż nie jest wymagane przyłączenie sterownika do komputera, aby wykonać diagnostykę. Wbudowane w jednostkę centralną złącze zasilające moduły wejść, wyjść pozwala na redukcję okablowania.

CompactLogix 5380 wspiera także funkcje bezpieczeństwa, jako część strategii "defense-in-depth" w odniesieniu do ochrony infrastruktury, zasobów i własności intelektualnej. Sterownik współpracuje z mechanizmami bezpieczeństwa i funkcjami oprogramowania takimi jak szyfrowany i sygnowany firmware, detekcja zmian w kontrolerze, log audytu.

Możliwa jest również kontrola dostępu do podprogramów, instrukcji, jak i całego sterownika i jego projektu. Tak samo jak w przypadku innych sterowników typu Logix, do programowania oraz konfiguracji sterowników CompactLogix 5380, używamy oprogramowania Studio 5000 od wersji 29.011.

Adrian Pękała
RAControls Sp. z o.o.

www.racontrols.pl

Zobacz więcej w kategorii: Technika
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Przemysł 4.0
Inteligentne zbiorniki w przemyśle spożywczym – mniej strat, większa efektywność
Powiązane treści
Szafy sterownicze
Efektywność w produkcji urządzeń sterowniczych i rozdzielczych
Bez kabli, bez baterii - modułowe, bezprzewodowe kasety sterownicze firmy steute
Inteligentne rozwiązanie dla układów napędowych. Uniwersalne sterowniki silników UMC100.3 produkcji ABB
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów