Gięte prowadnice liniowe firmy igus - bezpieczne prowadzenie przy zmiennych promieniach

| Prezentacje firmowe Artykuły

Podczas ostatnich targów hanowerskich firma igus, która specjalizuje się w tworzywach motion plastics, zaprezentowała pierwsze wózki ślizgowe do prowadnic liniowych o różnych promieniach zagięcia. Wózki z pływającym łożyskowaniem mogą bez problemów przejeżdżać z prostego do zakrzywionego odcinka prowadnicy, dzięki czemu nadają się do różnorodnych zastosowań, od przemysłu meblarskiego po technikę sceniczną. Także w kabinach operatora pojazdów rolniczych i komercyjnych coraz częściej wymaga się możliwości indywidualnego aranżowania przestrzeni przy ograniczonym miejscu.

Gięte prowadnice liniowe firmy igus - bezpieczne prowadzenie przy zmiennych promieniach

Przed rokiem firma igus zaprezentowała po raz pierwszy gięte prowadnice liniowe, opracowane na bazie sprawdzonych w praktyce łożysk liniowych drylin W. W ten sposób odpowiedziała na potrzeby użytkowników, którzy w coraz większym stopniu oczekują możliwości indywidualnego konfigurowania oraz optymalnego wykorzystywania przestrzeni montażowej.

Jednym z przykładów takich zastosowań są kabiny w maszynach budowlanych i rolniczych. Głównymi zaletami prowadnic liniowych drylin jest łatwiejszy montaż oraz bezobsługowe użytkowanie, wynikające z braku konieczności smarowania łożyska. W tym roku firma igus uczyniła kolejny krok i oferuje pierwsze wózki ślizgowe przeznaczone do prowadnic liniowych o różnych promieniach gięcia jednej szyny.

Wózki te mają łożyskowanie pływające, przez co mogą być przesuwane z odcinka prostego do łuku. "Przede wszystkim dzięki nowym wózkom pojawiają się zupełnie nowe możliwości oraz obszary zastosowań w obszarach takich jak wyposażenie biur czy technika sceniczna" - mówi Stefan Niermann, kierownik działu łożysk liniowych i napędów drylin w firmie igus.

MAKSYMALNA SWOBODA DZIĘKI ROZWIĄZANIOM DOSTOSOWANYM DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB

W celu wyrównywania odstępów od prowadnicy, w nowych wózkach ślizgowych drylin zastosowano ruchomą czaszę z odpornego na ścieranie tworzywa iglidur. Dzięki temu wózki mogą poruszać się w prowadnicach płaskich, a także wypukłych lub wklęsłych.

Podobnie jak wózki do prowadnic o stałym promieniu gięcia, nowe wózki są na życzenie oferowane wraz z zaciskiem ręcznym, który pozwala na ich zablokowanie w dowolnym położeniu. Aluminiowe prowadnice gięte zgodnie z indywidualnymi wymaganiami można zamawiać w firmie igus już od jednej sztuki.

igus Sp. z o.o.
www.igus.pl