Lenze łączy sterownik panelowy i przemiennik częstotliwości w sprytne rozwiązanie automatyzacyjne

| Prezentacje firmowe Artykuły

Coraz szybciej, wyżej, dalej? Niekoniecznie, ponieważ w nowoczesnych aplikacjach maszynowych rozwój polega przede wszystkim na tym, aby jak najbardziej uprościć technikę, a przy tym zbudować ją w postaci modułowej, o niewielkich rozmiarach. Dlatego też firma Lenze połączyła Panel Controller typu p300 bezpośrednio z przemiennikiem częstotliwości i500, tworząc to sprytne rozwiązanie automatyzacyjne. Jest ono przeznaczone przede wszystkim do maszyn nieskomplikowanych i modułów maszynowych, zgodnie z mottem: więcej automatyzacji - mniej kosztów.

Lenze łączy sterownik panelowy i przemiennik częstotliwości w sprytne rozwiązanie automatyzacyjne

Atrakcyjne w tym nowym pakiecie automatyzacji jest przede wszystkim zintegrowanie "PLC Tooling Interface", co znacznie upraszcza inżynierię. Dzięki temu producent maszyny oszczędza swój cenny czas i może uniknąć kosztownych pomyłek. Mózgiem tego systemu jest sterownik panelowy PLC p300. Łączy on proces sterowania w oparciu o Codesys oraz wizualizację w jednym płaskim urządzeniu.

Gotowe do stosowania koncepcje i biblioteki pomagają wykorzystać różne obrazowanie wizualizacji. Dostępna jest komunikacja diagnostyczna w postaci tekstowej za pomocą szablonów w różnych językach. Dzięki temu, że urządzenie to przygotowane jest do zabudowy w drzwi szafy rozdzielczej, nie wymaga ono dodatkowego miejsca w tej szafie.

Fot. 1. Sterownik panelowy PLC p300 z Lenze

Fot. 2. Książkowa zabudowa przemienników częstotliwości i500 bez straty mocy

Podobnie oszczędne wykorzystanie przestrzeni zapewnia przemiennik częstotliwości i500. Urządzenia ze zintegrowanym filtrem przeciwzakłóceniowym RFI o mocy do 2,2 kW mają 60 mm szerokości. Przy mocy do 11 kW głębokość wynosi jedynie 130 mm. Przemienniki te można łączyć w zabudowę książkową bez straty mocy.

Fot. 3. Komunikacja EtherCAT to jedna z wielu opcji komunikacyjnych dostępna w Lenze

Jeden zamiast dwóch: firma Lenze odchudziła również inżynierię. Wykorzystując PLC Designer, użytkownik pracuje z wyjątkowo przejrzyście skonstruowanym narzędziem do programowania PLC i parametryzacji napędu. Wstępnie przygotowane interfejsy zapewniają bardzo zrozumiałą parametryzację zarówno w trybie online, jak i offline. Po prostu: parametryzacja zamiast programowania.

Poza tym, dzięki interfejsowi PLC tooling, kompletną zawartość urządzenia można zapisać na zwykłym nośniku pamięci. W ten sposób można w jednym miejscu zachować projekt, parametry, wizualizację i dane klienta. Zaleta: dotychczas zapisany stan maszyny można wprowadzić do kolejnych maszyn. Dzięki temu oszczędzamy bardzo dużo czasu, szczególnie przy budowie maszyn seryjnych i serwisie.

Lenze wykorzystuje komunikację EtherCAT jako standard pomiędzy panelem p300, a przemiennikiem częstotliwości i500, aby zapewnić szybkie cykle sterowania. Interfejsy ethernetowe ułatwiają zdalne sterowanie i monitoring. Ponieważ PLC tooling umożliwia poprzez p300 bezpośredni dostęp do i500 przy wykorzystaniu narzędzi inżynieryjnych Lenze, parametry można podczas bieżącej pracy intuicyjnie zmienić, a następnie zapisać w systemie sterownika za pośrednictwem przyjaznego dla użytkownika interfejsu, niezależnie od stanu, w jakim znajduje się maszyna. W ten sposób zapewnione jest bezpieczeństwo danych w przypadku wystąpienia usterki.

Tobiasz Witor
Lenze Polska Sp. z o.o.

www.lenze.com