Omron - rozwiązania dla branży spożywczej

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wyzwania, przed jakimi stają producenci żywności, są liczne i bardzo zróżnicowane. Obejmują one m.in. zmiany asortymentu, konieczność tworzenia nowych rodzajów opakowań, zwiększanie wydajności, a przede wszystkim zapewnianie higieny i bezpieczeństwa produkcji. Przedstawiamy dwa wdrożenia w branży spożywczej, w których wykorzystano produkty i rozwiązania firmy Omron.

Omron - rozwiązania dla branży spożywczej

ZWIĘKSZONA ELASTYCZNOŚĆ PAKOWANIA DZIĘKI ROBOTOM ADEPT

Firma Biscuiterie de l'Abbaye, z siedzibą niedaleko Domfront w regionie Orne w Normandii we Francji, zainwestowała w dwie zautomatyzowane linie pakujące. "W ubiegłym roku zainstalowaliśmy już pierwszego robota do obsługi tac z ciastkami przechodzących przez owijarki i pakowania ich do pudełek kartonowych", wspomina Fabien Benoteau, inżynier ds. aplikacji w firmie Omron Adept Technologies France.

"Tym razem dwie linie pakujące zostały wyposażone w roboty Omron Adept Quattro s650 oraz robota Cobra 600 SCARA. Celem tej infrastruktury jest ciągła produkcja, a tym samym zwiększenie wydajności. Roboty podnoszą ciastka zapakowane w blistry i umieszczają je w poziomej owijarce, aby mogły być następnie zapakowane w kartony: fascynujące przedstawienie dla tych, którzy dotąd tego nie widzieli!"

DO 200 OPAKOWAŃ NA MINUTĘ

Dwa roboty Omron Adept Quattro s650H zostały zainstalowane równolegle na pierwszej linii pakowania. Procedura jest prosta: po opuszczeniu pieca ciastka są zawijane w blister. Następnie są one przenoszone do zautomatyzowanego systemu, który układa je w opakowaniach po szesnaście sztuk przed umieszczeniem ich w owijarce tworzącej gotowe opakowanie. "Roboty Omron Adept Quattro są najszybsze na rynku i mogą obsłużyć maks. 200 produktów na minutę", mówi Fabien Benoteau.

"Zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o zastosowaniach związanych z szybką produkcją i przenoszeniem produktów. Dzięki sterownikowi SmartController EX roboty, które są połączone z systemem wizyjnym (kamera znajdująca się na początku linii produkcyjnej), są w stanie wykryć ciastka trafiające na taśmę i podnosić je niezależnie od ich położenia".

Jest to zaleta umożliwiająca utrzymanie stałej prędkości przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Funkcją trzeciego robota, Omron Adept Cobra 600, jest podnoszenie tac z herbatnikami i umieszczanie ich na taśmie maszyny pakującej w opakowaniach zawierających cztery sztuki produktu. "To bardzo wydajne rozwiązanie dla układania, przenoszenia i pakowania z duzą prędkością i precyzją".

CAŁKOWITY BRAK PRZESTOJÓW W PRODUKCJI

Jednakże elementem wyróżniającym rozwiązania firmy Biscuiterie de l'Abbaye jest bez wątpienia instalacja dynamicznego bufora, który tworzy zasoby ciastek, aby uniknąć przerwy w działaniu lub przeciążenia sprzętu.

Zaprojektowany przez BFR Systems, we współpracy z firmą Omron Adept Technologies France w zakresie integracji robotów, bufor ten umożliwia minimalizację przestojów linii produkcyjnej powstałych na skutek problemów technicznych. "W przypadku problemów w początkowej lub końcowej części linii produkcyjnej trudno jest zatrzymać cały proces", wyjaśnia Fabien Benoteau. "Teraz, gdy problem występuje w piecu lub maszynie owijającej, możliwe jest stworzenie zapasu produktu na taśmie pośredniej.

Szafa sterownicza i jej wizualizacja

Projekt programu i wizualizacja

Oprogramowanie do zarządzania przepływem produktów umożliwia określenie najlepszego działania robota w danej sytuacji. Na przykład może on przechować ciastka w strefie bufora i wykorzystać je później w celu dokończenia partii. Jest to konfiguracja, która gwarantuje zachowanie 100% wydajności". Prędkość, wytrzymałość i precyzja inteligentnych systemów automatyki Adept zapewniła pełną satysfakcję firmie Biscuiterie de l'Abbaye.

SYSTEM TRANSPORTU WYROBÓW CZEKOLADOWYCH

Wizualizacja linii produkcyjnej

Drugi z opisywanych projektów został zrealizowany przez firmę ImProvia sp. z o.o. i obejmuje system transportu wyrobów czekoladowych (czekolady i batoniki) z linii produkcyjnej do urządzenia pakującego oraz odbiór zapakowanych produktów z urządzenia pakującego i rozdział na cztery linie odbierające, gdzie produkty są pakietowane w zależności od typu produktu i ręcznie pakowane w opakowania zbiorcze (kartony).

Prędkość pracy linii zależy od typu produktu i może dochodzić do 500 sztuk/minutę. Wybór rodzaju produktu oparty jest o tzw. receptury. Każda receptura zawiera specyficzne parametry dla danego produktu: prędkość, ilość produktu w pakiecie itp. Cztery linie odbierające mogą pracować w dowolnej konfiguracji zależnej od operatorów, zmiana odbiorów następuje "w locie".

System sterowania oparty jest na sterowniku NJ301-1200 i modułach zdalnych we/wy NX-ECC, jako interfejsu operatorskiego użyto panelu NA5-9W001B. Napędy przenośników są sterowane falownikami 3G3MX2 oraz w miejscach, gdzie wymagana jest większa dynamika i precyzja serwonapędami sterowanymi po sieci EtherCAT serii Accurax G5. Nad systemem bezpieczeństwa czuwa przekaźnik bezpieczeństwa G9SE-401.

Wykaz użytych komponentów firmy OMRON:

  • Przekaźnik bezpieczeństwa G9SE-401
  • Sterownik: NJ-PA3001 (zasilacz) + NJ301-1200
  • Panel operatorski: NA5-9W001B
  • 4 szt. serwonapędów Accurax G5 400W: R88D-KN04H-ECT
  • 1 szt. serwonapędu Accurax G5 750W: R88D-KN08H-ECT
  • 11 przemienników częstotliwości 0,75 kW: 3G3MX2-A4007-E-ECT
  • Dwie wyspy I/O: NX-ECC202 + NX-ID5442 + NX-OD5256

Omron Electronics
www.industrial.omron.pl