Jeden z czołowych producentów świec we Francji skupia się na jakości i produktywności
| TechnikaDenis et Fils (Gétigné - 44), francuski producent świec marki Le Chat, który prowadzi swoją działalność już od ponad 100 lat, stale modernizuje swoją linię produkcyjną. "Zastąpienie starych metod rzemieślniczych przyczyniło się tylko do wzmocnienia i poszerzenia wiedzy oraz doświadczenia naszych pracowników" - stwierdziła Marianne Lucas, kierownik produkcji.
OPTYMALIZACJA W ZWIĄZKU Z POTRZEBAMI SEZONOWYMI
Aby pozostać liderem w branży artykułów dekoracyjnych i świątecznych, wymagania rynku obejmują nieustanne poszukiwanie nowych zapachów, kształtów świec oraz koncepcji zgodnie z zapotrzebowaniem i oczekiwaniami klientów. "Nasz zakład produkcyjny zajmuje kilka hal, zwłaszcza w okolicy świąt, takich jak np. Boże Narodzenie, poważnym wyzwaniem jest sprostanie szczytowemu zapotrzebowaniu sezonowemu w zakresie sprzedaży detalicznej, perfum i marek luksusowych", stwierdziła Lucas.
"Nasz zakład jest duży, dlatego w przeszłości traciliśmy dużo czasu i energii na dostarczanie zamówień, zestawów surowców (z magazynu na linię produkcyjnej), a także na zbieranie próbek do procesu kontroli jakości. W celu ograniczenia strat czasu nasz dotychczasowy partner w zakresie rozwiązań zrobotyzowanych, Omron Adept Technology, zaproponował nam mobilne, autonomiczne rozwiązanie z zakresu robotów AIV LD marki Omron".
WSPÓŁPRACUJĄCY ROBOT MOBILNY
W przeciwieństwie do pojazdów kierowanych automatycznie (AGV), które do wdrożenia wymagają odpowiedniej infrastruktury (podziemny system magnesów itp.), platforma robotów mobilnych LD marki Omron jest idealnie dostosowana do zadań produkcyjnych i transportu wewnętrznego. Zapewnia ona autonomiczność dzięki porównywaniu skanów laserowych swojego otoczenia ze zintegrowaną mapą lokalną zakładu.
"Instalacja jest bardzo prosta, robot AIV skanuje otoczenie w zakładzie, tak że jest w stanie zidentyfikować i określić wszystkie stałe elementy, takie jak ściany, meble, filary i przenośniki. Wszystkie zadania - komunikacja, zarządzanie wejściami/wyjściami, wyświetlanie, dźwięk, a także wszystkie makra dla powiązanych celów i zadań są rejestrowane. Użytkownik po prostu wzywa robota, przekazuje mu ładunek i wysyła do jego następnego miejsca docelowego", powiedział Bruno Adam, dyrektor ds. projektów mobilnych firmy Omron na terenie Europy.
W zależności od charakteru transportowanych ładunków na bazie platformy mobilnych robotów LD marki Omron można stworzyć takie rozwiązania, jak transporter wózków (do ciężaru 130 kg), przenośnik mobilny, manipulator współpracujący i inne.
Robot AIV może pracować niezależnie od długości danej zmiany. Robot automatycznie podłączy się do swojej stacji ładującej. Jednakże w przypadku wykorzystania dodatkowego akumulatora (dostępnego jako wyposażenie opcjonalne), który jest wymieniany między zmianami, AIV może być "aktywny" nawet przez całą dobę, tak aby nie wpływać na produkcję w przypadku konieczności ładowania.
ZWIĘKSZONA FUNKCJONALNOŚĆ
Odpowiadanie na polecenia zadań, wyznaczanie optymalnej ścieżki, poruszanie się po terenie, a w szczególności po terenie, na którym pracują ludzie, to były kluczowe punkty, dla których AIV stał się idealnym rozwiązaniem do elastycznego transportu materiałów w firmie Denis et Fils.
Robot AIV, wdrożony w lipcu 2014 roku, szybko spełnił swoje zadania, lecz konieczne okazało się dostosowanie jego możliwości do zwiększonego sezonowego obciążenia w tak dużym zakładzie. "Nasza produkcja charakteryzuje się zapotrzebowaniem sezonowym, co przyczynia się do ciągłych zmian otoczenia, a ten warunek nie został uwzględniony podczas projektowania AIV. Wózki i palety są przemieszczane do różnych miejsc, aby zapewnić przepływ zamówień. Ściany, filary i maszyny wstępnie identyfikowane przez AIV ginęły z jego pola widzenia, przez co robot nie mógł określić swojego położenia za pomocą konwencjonalnego systemu laserowego i w efekcie tracił orientację", powiedziała Marianne Lucas. Został on poddany ekspertyzie inżynierskiej Omron Adept.
SYSTEM ACUITY: SPOGLĄDAJ W STRONĘ NIEBA!
"Jeśli niemożliwe było ustalenie położenia na podstawie ciągle zmieniającego się otoczenia, rozwiązaniem okazało się skierowanie oczu robota do góry i identyfikacja stałych elementów znajdujących się na suficie" - wyjaśnił Adam.
Jedyne stałe elementy w hali znajdują się na suficie - oświetlenie fluorescencyjne i naturalne świetliki. "Z tego względu stworzyliśmy i dostosowaliśmy oprogramowanie oraz kamerę do lokalizowania oświetlenia sufitowego, odróżniania go od naturalnego światła (świetliki), umożliwiając prawidłowe działanie, nawet gdy niektóre lampy są wyłączone lub migają. System Acuity zapewnia bezproblemową nawigację, a AIV nie zgubił się od czasu instalacji Acuity", dodał Fabien Benoteau, inżynier ds. aplikacji firmy Omron Adept. "Zaplanowaliśmy nawet dodanie w przyszłości przełączników oświetlenia, które mogą być sterowane za pośrednictwem sieci Wi-Fi, żeby umożliwić włączenie oświetlenia, gdy AIV znajdzie się w ciemnym pomieszczeniu".
SEZAMIE OTWÓRZ SIĘ!
Jedną z cech charakterystycznych zakładu są przejścia między halami w postaci korytarzy przegrodzonych kurtynami paskowymi. Wyzwanie dla robota stanowiło bezproblemowe pokonanie tego typu przeszkody.
"Przeszkoda jest określona na mapie i identyfikowana przy użyciu skanera laserowego. AIV zbliża się do kurtyny, powoli przez nią przejeżdża, sygnalizując klaksonem swoją obecność, a następnie z powrotem włącza swój laser i kontynuuje jazdę", powiedział Benoteau.
"Dzięki elastyczności platformy mobilnej i chęci współpracy ze strony firmy Omron Adept rozwiązanie AIV pozwoliło nam skupić się na naszych prawdziwych umiejętnościach, wartości dodanej, a w efekcie na jakości naszych produktów. Robot może dostarczać kompletne zamówienia oraz zestawy surowców, jak również zbierać próbki do kontroli jakości", powiedziała Lucas.
OPTYMALNE BEZPIECZEŃSTWO
Robot AIV oblicza najlepszą trasę, a jego maksymalna bezpieczna prędkość jest ograniczona do 6,5 km/h (prędkość w zakładzie Denis et Fils wynosi 4 km/h). "AIV jest wyposażony w skaner, który umożliwia mu identyfikowanie nowych przeszkód znajdujących się na jego drodze. Może on także wydawać różne sygnały (dźwiękowe i słowne), powiadamiając w ten sposób o swoim przybyciu na dane miejsce lub do celu", skomentowała Lucas. "Jeśli pokonanie przeszkody nie jest możliwe, AIV wyznacza nową trasę w czasie rzeczywistym, aby dotrzeć do celu. Nieustannie dostosowuje się on do swojego otoczenia oraz do swoich zadań".
PROGRAMOWANIE W RAMACH WSPARCIA TECHNICZNEGO
"Od momentu wprowadzenia robota AIV w naturalny sposób pojawiły się nowe możliwości jego zastosowania, a my odkryliśmy nowe zadania, które AIV może dla nas wykonywać. Telecare to usługa stworzona przez firmę Omron Adept, dzięki której możemy, przy pomocy naszych przeszkolonych inżynierów oraz inżynierów ds. aplikacji w firmie Omron Adept, dodawać nowe funkcje bezpośrednio do robota AIV za pośrednictwem bezpiecznego połączenia internetowego" - powiedziała Lucas.
WSPÓŁPRACUJĄCA FLOTA ROBOTÓW AIV
Przeznaczone do pracy w ramach floty, szczególnie do celów transportu wewnętrznego, roboty AIV komunikują się ze sobą, aby lepiej wykonać zadania i zrealizować cele zgodnie z wymaganiami określonymi w systemie planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Oprogramowanie do zarządzania flotą służy do planowania pracy, tj. przypisywania zadań, ustalania przejazdów, priorytetów, załadunku/rozładunku i zadań oczekujących.
Denis et Fils
Gétigné, Francja
www.bougies-denis.com