eWON Flexy zapewnia dostęp do danych produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Wdrożenie u producenta maszyn do pakowania

| Prezentacje firmowe

Korzystając z rozwiązania eWON Remote Data, brytyjski producent szybkich zgrzewarek do tacek i pojemników na produkty spożywcze może zaoferować klientom szereg funkcji dodanych. Takimi są m.in.: wizualizacja w czasie rzeczywistym, zarządzanie produkcją oraz zdalna diagnostyka usterek, która minimalizuje czas kosztownych w tej branży przestojów produkcyjnych.

eWON Flexy zapewnia dostęp do danych produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Wdrożenie u producenta maszyn do pakowania

Brytyjska firma Packaging Automation Ltd jest jednym z wiodących producentów maszyn urządzeń do napełniania i pakowania na tackach. Znajdują one szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, gdzie przetwarzane i pakowane są świeże produkty, takie jak owoce, ryby, mięso i owoce morza, a także dania gotowe i kanapki oraz sosy i budynie. Kompletne linie pakujące mogą zostać skonfigurowane przez klientów i dostarczone z uwzględnieniem modułów do pobierania tacek, ich transportu oraz napełniania i zgrzewania tacek.

WYŻSZY POZIOM PRODUKCJI I WIĘKSZA WYDAJNOŚĆ

Rys. 1. Mobilne pulpity umożliwiają porównywanie statystyk OEE różnych produktów i linii produkcyjnych

Maszyny do zgrzewania tacek mają wydajność od 12 do 200 produktów na minutę. Zostały one wyposażone w urządzenia eWON Flexy, firma korzysta też z usługi Talk2M, co umożliwia ich zdalną diagnostykę oraz wizualizację informacji produkcyjnych w czasie rzeczywistym.

"Router eWON Flexy i rozwiązanie Talk2M zapewniają nam zdalną łączność z systemem sterowania maszynami u klienta. Dzięki temu nasi inżynierowie mogą zdalnie, przez Internet uzyskiwać dostęp do systemu i diagnozować usterki - niezależnie od lokalizacji maszyny. Pozwala to znacznie szybciej znajdować przyczyny przestojów i pomagać naszym klientom w utrzymywaniu wysokiego poziomu produkcji oraz wskaźnika OEE. Takie możliwości są kluczowe dla zapewniania wsparcia odbiorcom w trybie 24/7" - mówi Rui C., Senior R&D Engineering w firmie Packaging Automation.

Korzyści:

  • Zdalny dostęp i diagnostyka usterek niezależnie od lokalizacji maszyny
  • Utrzymanie wysokiego poziomu produkcji i poprawa współczynnika OEE
  • Zapewnienie klientom możliwości dostępu poprzez Internet do stanu maszyny i statystyk produkcji w czasie rzeczywistym
  • Dostępność personalizowanych, mobilnych kokpitów menedżerskich

WIĘCEJ NIŻ ZDALNY DOSTĘP

Firma Packaging Automation może ponadto zaoferować klientom podgląd stanu ich maszyn przez Internet oraz informacje o ich bieżącej pracy (np. zatrzymana, uruchomiona). Dodatkowo dostępne są statystyki produkcji, w tym dane wyjściowe, prędkości obrotowe i historyczne szczegóły przestojów oraz zmiany parametrów maszyn.

"Opracowaliśmy mobilne kokpity menedżerskie, które umożliwiają naszym klientom porównywanie statystyk OEE w przypadku różnych produktów dla każdej linii produkcyjnych. Pomaga to w określaniu trendów i zmian wydajności w odniesieniu do zmian produkcyjnych i linii technologicznych. Nieefektywność oraz czasy bezczynności mogą być szybko wykrywane, zaś obsługa może podejmować skuteczne działania zaradcze" - dodaje cytowany wcześniej rozmówca.

DOKŁADNIE TO, CZEGO POTRZEBOWALI NASI KLIENCI

Rys. 2. Możliwość oglądania na żywo statystyki OEE każdej linii technologicznej

Kilka lat temu firma Packaging Automation zleciła Lancaster University przeprowadzenie badań dotyczących potrzeb ich klientów. Dokładniej chodziło o określenie, jakiego rodzaju dane powinny być wyświetlane w przypadku HMI maszyn do pakowania na tackach. Uzyskane wyniki pokazały, że klienci są najbardziej zainteresowani dostępnością w czasie rzeczywistym informacji produkcyjnych w postaci wskaźników KPI, OEE, informacji o prędkości pracy maszyny, odpadach, wydajności oraz alarmach.

"Niedługo po zakończeniu badań uczestniczyłem w konferencji eWON FlexThink w Belgii, gdzie przedstawiony został router eWON Flexy. Wtedy sobie uświadomiłem, że rozwiązanie oferowane przez eWON zapewnia dokładnie to, czego potrzebują nasi klienci w zakresie dostępu do danych produkcyjnych real-time. Podobało mi się również, że system był elastyczny aplikacyjnie, niedrogi i łatwy do zintegrowania zarówno w przypadku mniejszych, jak też dużych klientów z branży spożywczej" - mówi Rui C.

Po konferencji przedstawiciel Packaging Automation skontaktował się z brytyjskim dystrybutorem eWON, którym jest M.A.C Solutions. Ostatnia z firm zaproponowała sposób integracji eWON Flexy z maszynami wytwarzanymi przez Packaging Automation. "Moje kontakty z M.A.C. sięgały 2-3 lat wstecz i były bardzo udane. Jeżeli chodzi o eWON Flexy, to jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, dzięki któremu mogłem opracować szereg funkcji stanowiących wartość dodaną do naszych szybkich zgrzewarek do tacek. To ostatnie zajęło jedynie około czterech miesięcy" - wspomina Rui.

PODSUMOWANIE

"eWON Remote Data to ekonomiczne rozwiązanie, które jest łatwe we wdrożeniu oraz użyciu i zapewnia dużą skalowalność. Nie występuje tutaj problem uzależnienia od połączenia internetowego - system może działać lokalnie, jeżeli klienci chcą z niego korzystać wewnętrznie. Z kolei odbiorcy, którzy wykorzystują do łączności Internet, mają zapewniony w pełni bezpieczny dostęp. Mogę podsumować, że klienci używający naszego oprogramowania do zarządzania produkcją Data Connect są zdecydowanie zadowoleni. Motywuje nas to do dalszego rozwoju funkcji i dodatków, tak aby zaspokoić również przyszłe potrzeby ze strony rynku" - podsumowuje Rui.

POZNAJ FIRMĘ HMS I JEJ PRODUKTY

Rys. 3. Dostęp do danych historycznych - przykładowo związanych ze zmianami w ustawieniach wprowadzanymi przez operatora

HMS Industrial Networks jest wiodącym, niezależnym dostawcą produktów z zakresu komunikacji przemysłowej. Firma opracowuje i produkuje oprogramowanie oraz urządzenia pozwalające m.in. na łączenie w sieciach maszyn i systemów automatyki. HMS sprzedaje swoje wyroby pod następującymi markami:

  • Anybus - łączność wielostanowiskowa w przemysłowych sieciach Fieldbus oraz Industrial Ethernet;
  • IXXAT - rozwiązania komunikacyjne CAN, m.in. w zakresie bezpieczeństwa i technologii w motoryzacji;
  • eWON - systemy zdalnego dostępu i zarządzania urządzeniami oraz maszynami przemysłowymi.

W Polsce produkty Anybus są dystrybuowane przez firmę Elmark Automatyka (www.elmark.com.pl), wyroby marki eWON przez RAControls (www.racontrols. com.pl/), zaś produkty IXXAT przez NaviNet (www.navi-net.pl). Więcej informacji można uzyskać od regionalnego przedstawiciela HMS, którym jest Yvan Rudzinski (yvru@hms-networks.com).

Fot. tytułowa: Maszyna do zgrzewania tacek Revolution firmy Packaging Automation

HMS Industrial Networks
www.hms-networks.com