Nowe bezkontaktowe blokady bezpieczeństwa AZM 201

Bezkontaktowe blokady bezpieczeństwa AZM 200 firmy Schmersal, które zostały zaprezentowane kilka lat temu i przez ten czas znalazły niezliczone grono zadowolonych użytkowników, właśnie doczekały się następcy. Oprócz czujników Impuls-Echo, do których prawa patentowe ma firma Schmersal, zastosowano w niej czujniki RFID, które pozwoliły na osiągnięcie poziomu kodowania "wysoki" (powyżej tysiąca kombinacji) według EN ISO 14119.

Posłuchaj
00:00

Kodowanych aktywatorów w technologiach bezpieczeństwa używa się w celu zapobiegania manipulacji polegających na przykład na aktywacji blokady przy pomocy aktywatora odkręconego z innej osłony, bądź trzymanego przez operatora w przysłowiowej "kieszeni". Nowa technologia czujników nie zmienia natomiast parametrów bezpieczeństwa urządzenia. Blokada AZM 201 osiąga PL e według EN ISO 13849-1 oraz SIL 3 według EN IEC 62061, a dzięki w pełni redundantnej konstrukcji nie jest wymagane stosowanie dodatkowego wyłącznika w charakterze mechanicznego drugiego kanału.

Blokada AZM 201 ma jeszcze większą tolerancję niedopasowania pozycji aktywatora - system działa bez zarzutu nawet w przypadku nieprecyzyjnej pracy osłon. Wydłuża to żywotność blokady zapobiegając niepotrzebnym przestojom maszyny i pozwala na zredukowanie czynności konserwacyjnych i regulacyjnych osłony. Jest też odporna na zanieczyszczenia a żywotność mechaniczna (dzięki bezdotykowemu wykrywaniu zamknięcia osłony oraz obecności sworznia ryglującego) jest o wiele dłuższa niż w przypadku konwencjonalnych blokad elektromagnetycznych.

Opcjonalną klamkę awaryjną, obsługuje się jedną ręką, umożliwiając opuszczenie strefy niebezpiecznej szybko i bezpiecznie, nawet w przypadku awarii zasilania. Dodatkowo klamkę awaryjną zaprojektowano w taki sposób aby niemożliwe było zaryglowanie blokady od wewnątrz, co uniemożliwia przypadkowe zamknięcie się obsługi w strefie niebezpiecznej.

Blokada AZM 201 (tak samo jak jej poprzedniczka) zwiększa funkcjonalność maszyny poprzez zintegrowanie nowoczesnej elektroniki. Zaimplementowano w niej inteligentny system diagnostyczny pozwalający na szybkie wykrycie usterki. Wystąpienie błędu nie zagrażającego funkcji bezpieczeństwa (np. zwarcie międzykanałowe, problem z temperaturą) nie powoduje bezzwłocznego wyłączenia maszyny, jest on najpierw sygnalizowany (przez 30 minut), co umożliwia kontrolowane zatrzymanie procesu.

AZM 201 może być łączona szeregowo z innymi blokadami AZM 201, blokadami AZM 200, MZM 100, AZM 300, wyłącznikami bezpieczeństwa AZ 200 a także z czujnikami bezpieczeństwa rodziny RSS i CSS bez pogorszenia poziomu bezpieczeństwa. Cecha ta znacznie obniża koszty (mniej modułów bezpieczeństwa) i ilość okablowania oraz upraszcza proces konfiguracji obwodów bezpieczeństwa.

Nowy system blokad AZM 201 posiada te same wymiary oraz parametry elektryczne co siostrzana AZM 200. Oznacza to, że dla dotychczasowych użytkowników nie zmieni się nic.

W celu uzyskania szerszych informacji technicznych oraz handlowych na temat blokad AZM 201 prosimy o kontakt z firmą Schmersal-Polska.

Schmersal-Polska
www.schmersal.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Powiązane treści
Automaticon 2018. Przewodnik targowy
Kontaktowo czy bezkontaktowo?
Zobacz więcej z tagiem: Bezpieczeństwo
Gospodarka
Powstała nowa spółka SPIE działająca w branży teletechniki i automatyki budynkowej
Gospodarka
Nowy raport Delinea: cyberataki wspierane przez AI będą coraz trudniejsze do wykrycia
Kalendarium
Gun Expo 2025

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów