Wewnętrzny łańcuch dostaw, który nigdy nie śpi

| Prezentacje firmowe

Obecnie coraz więcej zakładów produkcyjnych wytwarza zmienny asortyment w zróżnicowanych ilościowo partiach. Wynika to ze zmiany preferencji zakupowych konsumentów i związanej z tym potrzeby personalizacji produktów. Dodatkowo możliwość dokonywania zakupów 24 h na dobę sprawiła, że czas dostawy stał się jeszcze bardziej kluczowy.

Wewnętrzny łańcuch dostaw, który nigdy nie śpi

Aby dostosować się do aktualnych wymogów rynku i zachować wysoki poziom opłacalności, nieodzowne staje się udoskonalanie procesów i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, robotycznych oraz logistycznych. Rynek jest nieubłagany, jeśli Ty nie dostarczysz produktu na czas, zrobi to Twoja konkurencja.

Koncepcja czwartej rewolucji przemysłowej zakłada wprowadzenie elastycznych systemów wytwarzania, wspartych komputerowymi systemami sieciowymi. Jest to bowiem metoda umożliwiająca ekonomicznie uzasadnioną produkcję nawet pojedynczych produktów i elementów.

Ważną częścią integracji różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa, w tym planowania i sterowania produkcją, konstruowania, wytwarzania oraz sterowania magazynem, prócz warstwy cyfrowej, jest usprawnienie fizycznego przepływu materiałów. Dlatego w dalszej części skoncentrujemy się na nowoczesnych rozwiązaniach do optymalizacji transportu wewnętrznego i logistyki, czyli fizycznych narzędziach z cyfrową duszą.

Mowa tu o robotach mobilnych, takich jak MOBOT AGV produkowanych przez firmę WObit. Służą one do autonomicznego przewożenia ładunków pomiędzy wyznaczonymi punktami. System robotów mobilnych jest elastyczny, łatwy we wdrożeniu, gdyż nie wymaga wprowadzania kosztownych zmian w przestrzeni fabryki, jest również skalowalny. Oznacza to, że rozwiązanie można rozbudowywać według potrzeb i dostosowywać do rozwoju przedsiębiorstwa.

Warto podkreślić uniwersalność samojezdnych robotów transportowych, pozwalającą na ich zastosowanie w niemalże każdej branży. Firma WObit oferuje obecnie sześć modeli robotów z rodziny MOBOT AGV, które mogą przewozić rozmaite ładunki od lekkich aż po bardzo ciężkie (nawet do 1800 kg).

Tym, co wyróżnia samojezdne roboty MOBOT AGV, jest ich kompaktowa i elastyczna konstrukcja, ułatwiająca nadanie im odpowiedniej funkcjonalności. Roboty mogą przewozić palety z towarem, kuwety wypełnione drobnymi detalami, jak również gotowe produkty o rozmaitych gabarytach.

Ładunki mogą być przewożone na robocie, przemieszczane za pomocą podajnika rolkowego czy wózka paletowego bądź grawitacyjnego, automatycznie dokowanego przez robota. W ofercie WObit dostępnych jest kilka standardowych wózków transportowych do każdego z robotów mobilnych, możliwe jest również wykonanie wózka dostosowanego do nietypowego ładunku klienta. Wózki te mogą być zaczepiane automatycznie, załadowywane ręcznie lub automatycznie za pomocą innego robota przemysłowego.

TRANSPORT ROBOTA WSPÓŁPRACUJĄCEGO

Oprócz przewożenia towarów i surowców robot mobilny może służyć również do transportu ramienia robotycznego, zwłaszcza robota kolaboracyjnego. Dzięki temu zyskujemy zalety uniwersalności robota mobilnego oraz elastyczność, jaką daje bezpieczne ramię robotyczne.

Taki zespół robotów umożliwia pobieranie szerszego zakresu produktów, a także wykonywanie czynności wspierających działanie człowieka, bądź kontrolę jakości. Przykładowo na ramieniu robotycznym można zamocować skaner laserowy i przemieszczając ramię robotyczne na robocie mobilnym, skanować duży element, aby sprawdzić poprawność jego wykonania.

ZASILANIE

Roboty samojezdne MOBOT AGV wyposażone są w zasilanie akumulatorowe pozwalające na pracę do 12 h na jednym ładowaniu. Po tym czasie akumulatory mogą być łatwo i szybko (<3 min) wymienione na nowy komplet. Roboty mogą być również wyposażone w system automatycznego ładowania realizowanego podczas postoju.

Co istotne, wydajne akumulatory o dużej pojemności pozwalają na częste ładowanie prądem o wysokim natężeniu. W efekcie samojezdne roboty transportowe mogą pracować niemal bez przerwy, poprawiając wydajność procesów.

BEZPIECZEŃSTWO

MOBOT AGV bezpiecznie transportują ładunki i współpracują z ludźmi, poruszającymi się w halach produkcyjnych i magazynowych. Każdy z robotów samojezdnych wyposażony jest w skanery laserowe z funkcją bezpieczeństwa. Odpowiadają one za detekcję przeszkód pojawiających się przed robotem i odpowiednią reakcję zapewniającą uniknięcie kolizji.

Dla jak najlepszej interakcji z personelem roboty są wyposażone w sygnalizację świetlną, a także głośnik odtwarzający komunikaty oraz muzykę. Kompaktowe wymiary oraz możliwość poruszania się w tych samych ciągach komunikacyjnych, co ludzie, pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni roboczej.

NAWIGACJA LMS

Skaner laserowy z funkcją bezpieczeństwa stanowi podstawę w nawigacji laserowej LMS, opracowanej przez firmę WObit. Do orientacji w przestrzeni wykorzystywane są naturalne obiekty, takie jak ściany, maszyny, barierki itp., których rozmieszczenie mierzone jest za pomocą skanerów laserowych robota.

Informacje takie służą do stworzenia układu współrzędnych, w którym po wirtualnej linii porusza się robot AGV. Co istotne, ta metoda nie wymaga ingerencji w przestrzeń fabryki bądź magazynu, a jej wdrożenie i modyfikacja są bardzo szybkie. Prócz nawigacji laserowej WObit oferuje również nawigację optyczną z linią/taśmą kolorową i kodami DataMatrix, a także system nawigacji z taśmą magnetyczną i tagami RFID.

Zarządzanie pracą robotów odbywa się z poziomu terminalu sterującego, umieszczonego przy operatorze. Do szczegółowej konfiguracji parametrów robota służy intuicyjne oprogramowanie MOBOT RoutePlanner. Jego główną część stanowi środowisko pozwalające na zaprogramowanie ruchu robota na określonych odcinkach trasy oraz przydzielanie mu zadań.

Za pośrednictwem połączenia Wi-Fi możliwe jest prowadzenie ciągłego monitoringu parametrów maszyny. Warto podkreślić, że roboty MOBOT AGV mogą być połączone w większą sieć zarządzaną z poziomu systemu SCADA lub z panelu HMI z punktem dostępu sieci bezprzewodowej.

Integracja robotów mobilnych z systemem zarządzającym przepływem materiałów w przedsiębiorstwie czy z systemem do zarządzania magazynem jest kluczowa dla efektywniejszego wykorzystania zasobów.

Pozwoli to przede wszystkim wykonywać zadania automatycznie oraz uzyskać lepszą kontrolę faktycznych stanów magazynowych. W rezultacie (w zależności od organizacji produkcji i zapasów) możliwe jest skrócenie czasu realizacji dyspozycji oraz ograniczenie kosztów.

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.