Niezastąpiony jak robot FANUC

| Prezentacje firmowe Roboty

Pierwsze roboty przemysłowe marki FANUC z serii Model1 trafiły do azjatyckich fabryk 40 lat temu. Dziś producent oferuje prawdziwą armię mechanicznych pracowników złożoną z ponad 100 modeli i wciąż tworzy nowe generacje robotów dostosowanych do specyficznych potrzeb branży produkcyjnej. W globalnym sektorze przemysłowym pracuje ponad 550 tysięcy robotów spod znaku marki FANUC. Firma nie tylko odpowiada na potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora produkcji, ale wręcz je wyprzedza, bo - jak mawiają japońscy konstruktorzy - o innowacjach należy myśleć co najmniej 100 lat do przodu.

Niezastąpiony jak robot FANUC

Sukces przedsiębiorstw produkcyjnych w dużej mierze zależy od stopnia ich automatyzacji. Dlatego w zakładach produkcyjnych coraz częściej można spotkać roboty przyczyniające się do zwiększania wydajności produkcji i redukcji jej kosztów. Eksperci Międzynarodowej Federacji Robotyki szacują, że w 2020 roku liczba robotów zainstalowanych w globalnym przemyśle sięgnie 3 milionów jednostek.

OD NAJMNIEJSZEGO DO NAJSILNIEJSZEGO ROBOTA NA ŚWIECIE

Firma FANUC oferuje producentom największy wybór robotów na świecie. Maksymalny udźwig robotów dostępnych w ofercie FANUC sięga 2,3 t a zasięg 4,7 m. Charakteryzują się one łatwą obsługą i dużą elastycznością wynikającą z możliwości zastosowania 250 różnorodnych opcji specjalnych - programowych i sprzętowych, stworzonych przez japońskich konstruktorów z myślą o poszczególnych zadaniach robotów w środowisku przemysłowym.

Opcjonalnie dostępne zintegrowane funkcje inteligentne tworzone na wzór ludzkich zmysłów wzroku i dotyku tj. systemy wizyjne i czujniki siły gwarantują wysoką wydajność i niedoścignioną precyzję pracy robotów.

Warto wspomnieć, że FANUC oferuje również nowoczesne rozwiązania takie jak roboty współpracujące (linia CR, obejmująca 5 modeli robotów) oraz roboty samouczące się, które potrafią samodzielnie nauczyć się zadań, które powinny realizować na linii produkcyjnej.

Nowe generacje robotów przemysłowych zmieniają oblicze współczesnych fabryk. Przejmując realizację trudnych, nieergonomicznych czy czasochłonnych czynności, roboty sprawiają, że produkcja staje się tańsza, a praca człowieka znacznie bardziej komfortowa i bezpieczna.

SZYBKIE, KOMPAKTOWE I UNIWERSALNE

Producenci poszukują dziś sprawdzonych rozwiązań technologicznych, które pozwolą skrócić czas cyklu produkcyjnego a jednocześnie obniżyć jednostkowe koszty produkcji. Właśnie z myślą o takich potrzebach firma FANUC stworzyła serię robotów LR Mate 200iD.

Lekkie, uniwersalne, rozmiarem zbliżone do ludzkiej ręki roboty są dostępne w wersjach o zróżnicowanym zasięgu od 550 do 911 mm, udźwigu od 4 do 7 kg i prędkości nadgarstka TCP 11 m/s. Mocne serwomotory i bardzo sztywne ramię robota tej klasy zapewniają szybkie przyspieszenia i krótkie czasy cykli, dzięki czemu użytkownicy korzystają z większej produktywności.

Kompaktowe roboty serii LR Mate stanowią najlepsze rozwiązanie do szybkiej obróbki i obsługi komponentów wykorzystywanych w wymagających branżach - m.in. spożywczej, farmaceutycznej czy kosmetycznej. Warto wspomnieć, że roboty tego typu doskonale sprawdzają się także w obsłudze maszyn obróbczych takich jak obrabiarki CNC czy wtryskarki, wykorzystywane w procesach obróbki cieplnej tworzyw sztucznych. Pracując w duecie z maszynami roboty umożliwiają autonomiczną realizację planów produkcyjnych, jedynie pod nadzorem człowieka.

POBIERZ I ODŁÓŻ

Proces określany mianem pick&place należy do grona najczęściej spotykanych i chętnie automatyzowanych procesów produkcyjnych. Dotyczy głownie zadań szybkiego przekładania lub pakowania produktów. Często jest realizowany w małym obszarze - miejsce pobrania i odłożenia produktu z reguły znajduje się w odległości mniejszej niż 50 cm, bez zatrzymania transporterów, co dodatkowo podwyższa wydajność całego procesu.

W realizacji zadań tego typu nieocenione są równoległe roboty FANUC serii Genkotsu. Są to roboty szybkie i wyjątkowo sprawne w działaniu, co odzwierciedla nazwa rodziny. Słowo Genkotsu pochodzi z języka japońskiego, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza pięść lub dłoń. To podkreśla fakt, że sprawność robotów jest zbliżona do zdolności manualnych ludzkiej dłoni.

Przedstawicielem tej serii robotów jest FANUC M-1iA, który dzięki swoim inteligentnym i unikalnym funkcjom z impetem wchodzi na rynek europejski i rewolucjonizuje produkcję przemysłową. Lekki i kompaktowy robot został stworzony do przenoszenia bardzo małych części - o masie do 0,5kg. W serii są dostępne również jednostki o większym udźwigu - maks. 12 kg oraz zasięgu do 1350 mm.

Innym przykładem robota stworzonego z myślą o obsłudze niewielkich detali jest FANUC SR-3iA - przedstawiciel linii SCARA, która niedawno poszerzyła ofertę japońskiego producenta. Robot o udźwigu 3 kg, zasięgu 400 mm, skoku pionowym 200 mm oraz pełnym kącie obrotu ramienia 360° został stworzony do szybkiej i wysoce precyzyjnej obsługi procesów pick&place, montażu, testowania, dozowania, inspekcji oraz pakowania produktów.

Z pewnością jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu gałęzi przemysłu, w tym elektroniki użytkowej, produkcji komponentów samochodowych, branży tworzyw sztucznych, automatyki laboratoryjnej oraz produkcji urządzeń i akcesoriów medycznych. Kompaktowy, lekki i prosty w formie projekt robota gwarantuje znaczne oszczędności w zakresie przestrzeni hali produkcyjnej.