Myśl i działaj

| Prezentacje firmowe Roboty

Pierwsze roboty przemysłowe marki FANUC z serii Model1 trafiły do azjatyckich fabryk 40 lat temu. Dziś producent oferuje prawdziwą armię mechanicznych pracowników złożoną z ponad 100 modeli i wciąż tworzy nowe generacje robotów dostosowanych do specyficznych potrzeb branży produkcyjnej. W globalnym sektorze przemysłowym pracuje ponad 550 tysięcy robotów spod znaku marki FANUC. Firma nie tylko odpowiada na potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora produkcji, ale wręcz je wyprzedza, bo - jak mawiają japońscy konstruktorzy - o innowacjach należy myśleć co najmniej 100 lat do przodu.

Myśl i działaj

SPAWAJ INTELIGENTNIE

Spawanie, często określane mianem procesu 3D: dirty, dusty, dangerous (brudny, zapylony, niebezpieczny), od zawsze należało do najchętniej robotyzowanych technologii produkcji. Jako pierwsze, roboty spawalnicze pojawiły się w branży motoryzacyjnej, a dziś są szeroko wykorzystywane w niemal każdym obszarze produkcji przemysłowej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku japoński producent oferuje zakładom produkcyjnym serię robotów Arc Mate, zaprojektowaną w oparciu o wieloletnie doświadczenie w dziedzinie robotyki i spawalnictwa. Roboty tej klasy doskonale sprawdzają sie w szerokim zakresie zastosowań związanych ze spawaniem łukowym i laserowym, lutowaniem oraz cięciem.

Dostępne są różne modele, o udźwigu maks. 20 kg oraz zasięgu nieprzekraczającym 2 m, funkcjonalnie dostosowane do różnorodnych potrzeb. Warto wspomnieć, że roboty spawalnicze korzystają z dedykowane oprogramowanie Arc Tool, które umożliwia łatwe programowanie i komunikację z typowymi źródłami zasilania. Zaawansowane funkcje pozwalają zwiększać wydajność procesu, oszczędzać czas dzięki zapamiętywaniu ścieżek oraz poprawiać jakość.

Przykładem robota nowej generacji, który zasługuje na miano specjalisty w dziedzinie inteligentnego spawania, jest FANUC ARC Mate 100iD. Ten nowy, sześcioosiowy robot spawalniczy jest godnym następcą znanego i wysoko cenionego przez producentów robota ARC Mate 100iC/12. Gwarantuje on znacznie większą wydajność pracy niż jego poprzednik.

Robot cechuje się nowoczesnym, zagiętym ramieniem, które zostało zaprojektowane tak, by pomieścić w swoim wnętrzu przewody spawalnicze i sieciowe. Ponadto robot ma większy przekrój nadgarstka, przekładni oraz zasięg roboczy ramienia.

Nowe funkcjonalności zastosowane w tym modelu robota mają na celu zapewnienie producentom możliwie najlepszych rezultatów w zakresie jakości i szybkości spawania, przy jak największym ograniczeniu ryzyka zakłóceń ze strony osprzętu spawalniczego lub peryferiów.

Z pewnością ma to pozytywny wpływ na produktywność robota pracującego w większym obszarze roboczym i ograniczenie ryzyka nieprzewidzianych przestojów oraz wynikających z tego strat. Jako jednostka przygotowana do płynnej integracji z osprzętem spawalniczym nowy ARC Mate 100iD przyczynia się do ograniczenia kosztów instalacji, co przekłada się na korzystniejszy poziom całkowitego kosztu jego posiadania (TCO).

Obsługa robota nie nastręcza problemów z uwagi na możliwość korzystania z nowego, graficznego interfejsu użytkownika. Użytkownicy, którzy zdecydują się na wybór tego modelu robota z pewnością docenią fakt, że charakteryzuje się on zwiększoną zdolnością serwisową, a także to, że może on korzystać z rozszerzonego harmonogramu konserwacji.

Jest to możliwe za sprawą systemu FANUC Zero Down Time (ZDT), który trafnie przewiduje wszelkie problemy mechaniczne i procesowe, a następnie umożliwia planowanie działań konserwacyjnych z wyprzedzeniem.

W przypadku jakichkolwiek problemów system wysyła powiadomienia do użytkownika tak, by ten miał szansę w porę je odczytać, choćby za pomocą smartfona. W efekcie skutecznie zapobiega to nieprzewidzianym przestojom produkcji.

MYŚL I DZIAŁAJ

"Mózgiem" każdego robota jest jego kontroler. To on odpowiada za wymianę informacji pomiędzy programatorem, a ramieniem robota. To dzięki sterownikowi operator ma pełną władzę nad maszyną, możliwość kontrolowania i bieżącego zarządzania pracą robota, tak by ten osiągał najwyższą jakość i precyzję, w coraz krótszym cyklu produkcyjnym.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników robotów firma FANUC wprowadziła na rynek nową generację kontrolerów R-30iB Plus, która reprezentuje nowe oblicze sprawdzonej technologii FANUC, udoskonalanej od blisko 60 lat. Dzięki zmianom wprowadzonym w obszarze produktu nastąpił znaczny wzrost wydajności i maksymalne skrócenie cyklu przetwarzania informacji.

Dzięki temu roboty sterowane za pomocą najnowszych kontrolerów znajdują szersze zastosowanie w systemach wymagających dużej dokładności pozycjonowania, m.in. w aplikacjach laserowych.

Sterownik R-30iB Plus jest wspierany przez oprogramowanie do programowania oraz wspierania procesów projektowania aplikacji zrobotyzowanych. Co ważne, jest to oprogramowanie autorskie - w pełni odporne na zakłócenia zewnętrzne np. wirusy czy ataki hakerskie, a przy tym stabilne i niezawodne w działaniu.

Wraz z nowym kontrolerem R-30iB Plus firma FANUC wprowadza udoskonalony system wizyjny iRVision, który sprawia, że jej roboty mogą korzystać z dobrodziejstwa "wyostrzonego wzroku". Wszystkie roboty marki FANUC, dzięki wyposażeniu w procesor systemu wizyjnego FANUC iRVision (integrated Robot Vision) po podłączeniu kamery "widzą" środowisko, w którym pracują.

Potrafią bardzo dokładnie oszacować miejsce, gdzie znajduje się obiekt, który ma być chwycony przez robota i ocenić, jak bardzo jest on odsunięty od swojego pierwotnego położenia. Niezależnie, gdzie i w jakiej pozycji znajduje się detal, robot potrafi go odpowiednio uchwycić, skorygować położenie i przenieść do miejsca przeznaczenia.

Robot dysponujący zmysłem wzroku potrafi odczytywać kody kreskowe i informacje zamieszczone na etykietach, rozróżniać cechy i kolory poszczególnych produktów czy też dobierać narzędzia optymalne do realizacji poszczególnych zadań.

Umożliwia także kompensację niedokładnego uchwycenia detalu, co może wynikać np. z konstrukcji chwytaka. Nowy system wizyjny FANUC został zaprojektowany tak, by początkujący użytkownicy mogli korzystać z niego w sposób całkowicie intuicyjny.

Roboty przemysłowe to ważne ogniwo współczesnych fabryk. Argumentami przemawiającymi za inwestycjami w roboty przemysłowe są przede wszystkim korzyści ekonomiczne, poprawa wydajności, jakości i powtarzalności, a także niższe koszty produkcji.

Firma FANUC produkuje obecnie 7 tys. robotów miesięcznie. Jednak nowa fabryka w Chikusei, w Japonii, która właśnie rozpoczyna pracę pozwoli producentowi zwiększyć moc produkcyjną do 11 tys. robotów już w 2019 roku.

FANUC