Porcjowanie żywności za pomocą systemów wizyjnych 3D

| Prezentacje firmowe Pomiary

W dzisiejszych czasach automatyzacja wprowadzana jest do wszystkich dziedzin przemysłu. Przemysł spożywczy również w dużej mierze został zautomatyzowany zarówno w fazie produkcji jak i pakowania i przygotowania produktu do sprzedaży. Technologie 3D w systemach wizyjnych pozwalają na zmianę podejścia do porcjowania czy ważenia gotowego produktu.

Porcjowanie żywności za pomocą systemów wizyjnych 3D

PORCJOWANIE PRODUKTÓW

W krajach skandynawskich od dawna stosowana jest technologia 3D przy porcjowaniu ryb na porcje o określonej wadze. Dzięki zastosowaniu triangulacji laserowej, możliwe jest wyliczenie objętości ryby przejeżdżającej pod kamerę, a dzięki znajomości ciężaru właściwego, możliwy jest wirtualny podział ryby na kawałki o określonej masie.

Linie cięcia wyznaczane są przez specjalistyczne oprogramowanie wizyjne i wysyłane do automatycznych noży, które tną ryby w określonych miejscach. W Polsce, rozwiązanie to może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w przemyśle mleczarskim, gdzie porcjuje się różnego rodzaju sery i masła. Rozwiązanie to pozwala na zmniejszenie odpadów oraz przyspieszenie procesu pakowania, bez konieczności ważenia każdej porcji.

POMIARY OBJĘTOŚCI

Drugim sposobem na wykorzystanie technologii 3D w przemyśle spożywczym jest pomiar objętości (wagi) produktów już porcjowanych. Zamiast tradycyjnego ważenie, produkty po procesie porcjowania mogą zostać zeskanowane przez system wizyjny 3D, a dane o wadze wysłane do drukarki przygotowującej etykiety. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie ciągłości produkcji bez konieczności zatrzymywania linii produkcyjnej na czas ważenia produktu. Rozwiązanie to może być zastosowane nie tylko w przemyśle mleczarskim, ale także w przemyśle mięsnym.

Innym ciekawym zastosowaniem systemów wizyjnych 3D w przemyśle spożywczym jest kontrola wielkości, grubości i kształtu w przemyśle piekarniczym. Możliwy jest pomiar ilości ciasta, kształt pieczywa, czy grubość placka przed załadunkiem do pieca, co pozwala na eliminację produktów nie spełniających normy i zaoszczędzeniem zarówno surowca jak i energii potrzebnej na przygotowanie pieczywa.

SPRZĘŻENIE Z SYSTEMEM DOZUJĄCYM

Niektóre firmy używają tej technologii także do optymalizacji procesu produkcji, wykorzystując skanery 3D w pętli zwrotnej z dozownikami surowca. Produkcja ciastek, gumy do żucia czy cukierków w polewie może zostać poddana kontroli. Pomiar ciastek przed i po zalaniu polewą czekoladową pozwala na określenie ilości zużywanej do polewy czekolady (grubość warstwy polewy), a co za tym idzie sterowanie dozowaniem tak, aby zużycie czekolady było jak najbardziej optymalne.

Pozwala to na zaoszczędzenie znacznej ilości surowca i przynosi wymierne korzyści. Dzięki temu, że pomiar odbywa się w czasie rzeczywistym, możliwe jest bieżące sterowanie dozowaniem, co przekłada się na zmniejszenie ilości surowca podczas produkcji. Również wytwarzanie gumy do żucia i podobnych produktów produkowanych w milionach sztuk pozwala na dokładniejsze dozowanie ilości surowca i wymierne oszczędności.

PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA

Przykładem systemu 3D, który może zostać zastosowany w przemyśle spożywczym jest seria GOCATOR 2100 i GOCATOR 2300 kanadyjskiej firmy LMI Technology. Urządzenia te są inteligentnymi kamerami 3D, gdzie cała analiza obrazu odbywa się w środku kamery, a do programowania wykorzystywana jest przeglądarka internetowa. Dzięki szerokiemu spektrum rodziny GOCATOR-ów możliwa jest kontrola zarówno produktów o małych jak i dużych gabarytach.

Do bardziej skomplikowanych zadań możliwe jest wykorzystanie kamer 3D wraz z linią laserową oraz oprogramowania HALCON, które pozwala na dokładniejszą analizę zarówno kształtu jak i objętości produktów, a także kontrolę wad, które eliminują produkt z dalszego etapu produkcji.

Firma STEMMER IMAGING Sp. z o.o. jest przedstawicielem LMI Technologies i MVTec Software na rynku polskim. Jesteśmy wiodącym dystrybutorem komponentów wizyjnych w Europie z biurami w kilkunastu największych krajach europejskich oraz w Meksyku i Brazylii. Nasza wiedza techniczna pozwoli na pomoc w doborze komponentów i znalezieniu rozwiązania dla Państwa aplikacji. W przypadku zainteresowania powyższymi rozwiązaniami lub chęcią przedyskutowania innych aplikacji wizyjnych w Państwa firmie zachęcamy do kontaktu.

Michał Aftewicz
STEMMER IMAGING sp. z.o.o.

Źródło ilustracji wykorzystanych w artykule: LMI Technologies