Bramka danych BD-1 – szybka integracja z systemami automatyki

Jednym z częstych wyzwań, z jakim spotykają się służby utrzymania ruchu w systemach automatyki, jest konieczność integracji liczników energii elektrycznej różnych producentów z systemami sterowania SCADA-BMS. W takich przypadkach z pomocą przychodzi produkt firmy POZYTON – bramka danych BD-1.

Posłuchaj
00:00

Bramka realizuje odczyt danych pomiarowych z liczników energii elektrycznej w ich własnych protokołach komunikacji, następnie przetwarza i udostępnia je innym systemom w protokołach Modbus TCP oraz Modbus RTU. Tym sposobem integrator w krótkim czasie jest w stanie pozyskać pełne dane z liczników do systemu automatyki i dokonać dalszych niezbędnych wizualizacji i analiz.

PO CO STOSOWAĆ BRAMKĘ DANYCH BD-1?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: aby skutecznie skrócić czas i koszty wdrożenia. Protokoły liczników energii różnią się między sobą w zależności od danego modelu licznika i w zależności od zakresu dostępnych w liczniku danych. Tworzenie od podstaw sterowników do systemów automatyki dla różnych modeli liczników nie jest czynnością, ani tanią ani krótkotrwałą. Zastosowanie bramki, która obsługuje wiele modeli liczników i udostępnia dane w popularnym i prostym w obsłudze protokole, jakim jest protokół Modbus, całkowicie eliminuje te problemy.

ILE URZĄDZEŃ OBSŁUGUJE BRAMKA BD-1 I PRZEZ JAKIE INTERFEJSY?

Bramka wyposażona jest w kilka interfejsów, które służą do pozyskiwania danych z liczników energii. Do wyboru są dwa przełączalne porty szeregowe RS232/RS485, dwa interfejsy sieciowe GbE, a w przypadku, gdy interfejsy licznika są zajęte np. przez urządzenia dostawcy energii, do dyspozycji jest port USB, do którego możemy podłączyć głowicę optyczną i dokonać odczytu danych za pośrednictwem portu optycznego licznika. Wykorzystując komplet interfejsów, za pomocą jednej bramki można obsłużyć do 18 liczników energii. Bramka BD-1 ma zaimplementowane gotowe protokoły komunikacyjne służące do odczytu danych pomiarowych z liczników energii elektrycznej produkcji Z.E.U.P. POZYTON oraz kilku wybranych liczników innych producentów, co przyspiesza integrację systemów i eliminuje potrzebę opracowywania odrębnych sterowników i driverów odczytowych.

 
Rys. 1

JAKIE DANE MOŻNA POZYSKIWAĆ?

Bramka BD-1 charakteryzuje się dużymi możliwościami w zakresie pozyskiwanych danych. Dane te można podzielić na trzy kategorie:

  • Dane bieżące: chwilowe moce czynne, moce bierne, moce narastające, prądy, napięcia oraz bieżące stany liczydeł energii czynnych i biernych. Te dane służą do wizualizacji i monitorowania bieżącego stanu urządzeń na obiekcie.
  • Dane rozliczeniowe archiwalne: stany liczydeł energii czynnych i biernych odczytywane z pamięci liczników na moment zamknięcia okresów rozliczeniowych. Te dane służą do szybkiego wyliczania zużycia energii w okresie rozliczeniowym.
  • Dane profili obciążenia: profile mocy czynnych i biernych w rozdzielczości zgodnej z konfiguracją licznika (standardowo są to moce 15-minutowe). Te dane posłużą do dokładnej analizy obciążenia w czasie lub wyliczenia zużycia energii za dowolnie definiowany przedział czasu.

OBSŁUGA BRAMKI BD-1

Bramkę BD-1 obsługuje się, korzystając jedynie z przeglądarki stron internetowych. Nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie. Za pomocą interfejsu WWW bramki można dokonać jej konfiguracji, przejrzeć statusy odczytów i wartości udostępniane z liczników, a nawet zaktualizować oprogramowanie bramki.

WYKONANIE PRZEMYSŁOWE BRAMKI BD-1

Bramka BD-1 oferowana jest w wykonaniu przemysłowym w bezwentylatorowej, metalowej obudowie z możliwością montażu na uchwycie VESA 75 lub – przy zastosowaniu adaptera – na szynie TH35.

Szczegółowe informacje dotyczące bramki BD-1 można uzyskać na stronie producenta www.pozyton.com.pl.

 

Andrzej Grabara, Marcin Barański

Powiązane treści
Przenośne urządzenia pomiarowe
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Pomiary
Prezentacje firmowe
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Prezentacje firmowe
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Gospodarka
Nowy prezes Mitutoyo Europe i nowy plan rozwoju

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów