Heartbeat Technology w wibracyjnych sygnalizatorach poziomu cieczy - Zyskaj jeszcze większe bezpieczeństwo i niezawodność

| Prezentacje firmowe Pomiary

Diagnostyka predykcyjna i prewencyjna to zagadnienia, które kojarzone są głównie z zaawansowanymi urządzeniami pomiarowymi, często mierzącymi oraz obliczającymi kilka parametrów jednocześnie. Dziś można ją spotkać również w sygnalizatorach poziomu, gdzie przyczynia się nie tylko do optymalizacji czasu konserwacji. Jej obecność ma też realny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa procesu, instalacji i personelu.

Heartbeat Technology w wibracyjnych sygnalizatorach poziomu cieczy - Zyskaj jeszcze większe bezpieczeństwo i niezawodność

W miejscach, gdzie ważna jest nie tylko wysoka jakość wytwarzanego produktu, ale również zdrowie i życie pracowników, nie ma miejsca na kompromisy. Urządzenia, będące elementem obwodów blokadowych, powinny posiadać atest poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa SIL2/3 TÜV. Dodatkową korzyścią z poprawnego wdrożenia architektury takiego obwodu jest zwiększenie dyspozycyjności instalacji przetwórczej, a w efekcie ograniczenie przypadkowych przestojów.

LEGENDARNA NIEZAWODNOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ

Przetworniki Liquiphant działają w oparciu na gruntownie sprawdzonej i przetestowanej metodzie pomiarową. Jej wynalazcą jest Georg H. Endress – jeden z założycieli Endress+Hauser, który już pod koniec lat 70. ubiegłego wieku poszukiwał sygnalizatora poziomu o bardzo wysokiej trwałości. Sednem jego innowacji była całkowicie metalowa konstrukcja obudowy urządzenia. Taki sposób wykonania zapewniał wytrzymałość i bezobsługowość. Już na początku lat 80. powstał pierwszy sensor, składający się z dwóch symetrycznych, drgających prętów. Tak zwany czujnik kamertonowy idealnie nadaje się do wykrywania obecności wszelkich cieczy pompowalnych oraz zabezpieczenia przed suchobiegiem pomp. Na przestrzeni ostatnich 35 lat udowodniono również jego wysoką niezawodność. W tym czasie sygnalizatory poziomu tego typu znalazły zastosowanie w ponad 6 milionach punktów pomiarowych. Tak duża liczba jest dowodem na zaufanie, jakim użytkownicy darzą wibracyjną metodę sygnalizacji poziomu.

HEARTBEAT TECHNOLOGY – DIAGNOSTYKA PREWENCYJNA I PREDYKCYJNA BEZ DEMONTAŻU URZĄDZENIA

Proces udoskonalania sygnalizatorów z serii Liquiphant nie ograniczył się tylko do prac nad samą metodą pomiarową. Z czasem wprowadzono również nowe funkcje, które wpływają na łatwość i bezpieczeństwo pracy. Przykładem jest diagnostyka zapobiegawcza, w którą wyposażono nowy model FTL51B. Dzięki niej urządzenia te spełniają wymogi niezbędne do pracy w obwodach blokadowych SIL2/3.

HEARTBEAT TECHNOLOGY TO TRZY WSPÓŁPRACUJĄCE ZE SOBĄ ELEMENTY:

  • Heartbeat Diagnostyka – czytelne komunikaty diagnostyczne o stanie urządzenia pomiarowego wraz ze wskazówkami eksploatacyjnymi dla użytkownika, które zwiększają komfort codziennej pracy oraz pozwalają reagować na wykryte nieprawidłowości w działaniu. Dzięki nim łatwiej jest również zaplanować czynności konserwacyjne. Ciągła autodiagnostyka przyrządu umożliwia też bezpieczną pracę instalacji produkcyjnej. Dodatkową korzyścią dla zakładu jest wydłużenie okresów między kolejnymi sprawdzeniami, wymagającymi demontażu urządzenia.

  • Heartbeat Weryfikacja – procedura weryfikacji bez przerywania pomiaru realizowanego przez przyrząd i bez konieczności jego demontażu, co zakłóciłoby proces produkcyjny. Cała operacja trwa mniej niż jedną minutę i jest działaniem prewencyjnym, pozwalającym wykryć potencjalne nieprawidłowości. Po jej zakończeniu generowany jest raport, zgodny m.in. z normą ISO 9001 oraz systemem zarządzania bezpieczeństwem w zakładzie wg PN-EN 61511. Dokumentuje on aktualny stan urządzenia pomiarowego i może pomóc m.in. w podjęciu decyzji o odroczeniu jego najbliższej kalibracji. Jest to też pełnoprawny dokument akceptowany przez urzędników.

  • Heartbeat Monitoring – analiza trendów zmian sygnałów wewnętrznych w urządzeniu pomiarowym, która jest możliwa m.in. dzięki wbudowanym wzorcom odniesienia. Monitoring wpływu procesu produkcyjnego na jakość pomiarów oraz obserwacja niepożądanych zmian pozwalają technologom i kierownikom produkcji na wdrożenie prawdziwej diagnostyki predykcyjnej. Dzięki niej możliwe jest wprowadzanie korekt oraz optymalizacji. W efekcie, dzięki ograniczeniu i świadomemu planowaniu postojów, zwiększana jest produktywność zakładu.

URZĄDZENIA W ZASIĘGU SMARTFONA

Jedną z istotnych innowacji w sygnalizatorach poziomu Liquiphant FLT51B jest obecność łączności bezprzewodowej Bluetooth. Ten szyfrowany protokół zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i chroni przed niepowołanym dostępem, będąc jednocześnie wygodną formą komunikacji z urządzeniem. Operator może łączyć się z urządzeniem za pośrednictwem specjalnej aplikacji przygotowanej przez Endress+Hauser – SmartBlue. Ten darmowy program można pobrać na urządzenia z Androidem (smartfony i tablety) oraz iOS (iPhone’y i iPady). Pozawala on w sposób kompleksowy zarządzać przyrządem, a nawet przeprowadzić proces pierwszego uruchomienia. Jest to przydatne, zwłaszcza gdy urządzenie zamontowano w miejscu trudno dostępnym. Użytkownik może również bezprzewodowo przeprowadzić weryfikację stanu sygnalizatora, przeglądać informacje diagnostyczne oraz dokumentację.

ZGODNOŚĆ Z KONCEPCJĄ PRZEMYSŁU 4.0

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) to zagadnienie zdobywające coraz większą popularność. Nowa seria sygnalizatorów Liquiphant wychodzi mu naprzeciw, oferując szereg zaawansowanych rozwiązań technicznych, pozwalających spełnić mu 4 podstawowe warunki stawiane urządzeniom IIoT. Jednym z nich jest implementacja Bluetooth – sygnalizator spełnia w ten sposób wymóg posiadania dodatkowej formy komunikacji mobilnej. Heartbeat Technology z kolei zapewnia diagnostykę predykcyjną. Kolejnym rozwiązaniem jest aplikacja SmartBlue, dająca dostęp nie tylko do dokumentacji i certyfikatów, ale również łącząca urządzenie z systemem Netilion – chmurową usługą Endress+Hauser. System ten umożliwia monitoring całej linii produkcyjnej oraz dostarcza zaawansowane narzędzia analityczne. Sygnalizatory Liquiphant są również zgodne z wymaganiami NAMUR, co sprawia, że mogą pracować np. w strefach Ex.

Nowoczesne protokoły komunikacyjne oraz zaawansowana diagnostyka zapobiegawcza to cechy wyróżniające model FTL51B. Więcej informacji na temat tego urządzenia można znaleźć pod adresem: https://eh.digital/ftl51b_pl.

 

Endress+Hauser Polska
www.pl.endress.com