Bosch Rexroth IoT Gateway V2: Inteligentne oprogramowanie i sprzęt dla IoT w przemyśle

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Sekretem Internetu Rzeczy (IoT) jest oprogramowanie. Bez niego nie istniałyby urządzenia inteligentne oraz rozwiązania chmurowe. Oprogramowanie IoT Gateway V2 firmy Bosch Rexroth dostarcza użytkownikom nowe możliwości w zakresie komunikacji maszyn i monitorowania procesów. Jednocześnie bramka umożliwia podłączenie jednej lub więcej maszyn i może być wykorzystywana zarówno w przypadku zainstalowanych w fabryce urządzeń, jak też montowana przez producentów OEM.

Bosch Rexroth IoT Gateway V2: Inteligentne oprogramowanie i sprzęt dla IoT w przemyśle

Aby umożliwić bardziej kompleksową ocenę stanu maszyn oraz przebiegu procesów, użytkownik ma możliwość podłączenia dodatkowych czujników, dostępu do danych z elementów sterujących innych dostawców lub systemów IT wyższego poziomu. Do tego dochodzi rozwiązanie Device Portal – wspólny projekt firmy Bosch Rexroth oraz Bosch Connected Industry – umożliwiające centralizację zarządzania infrastrukturą rozproszoną zainstalowanych systemów IoT Gateway.

CELEM JEST INTEGRACJA

W koncepcji Przemysłu 4.0 dane są kluczowe i to one pozwalają na zwiększanie wskaźnika OEE. IoT Gateway firmy Bosch Rexroth zbliża firmy do realizacji strategicznego celu, jakim jest tworzenie zintegrowanej sieci maszyn i systemów oraz transparentność procesów, ich ocena i ciągłe doskonalenie.

Producenci OEM oraz użytkownicy potrzebują rozwiązań, które można wdrożyć szybko i bez posiadania specjalistycznej wiedzy IT. Nowe oprogramowanie IoT Gateway V2 umożliwia pracownikom na linii produkcyjnej łatwe i wydajne łączenie w sieci zarówno nowych, jak i działających już maszyn w zaledwie kilku prostych krokach. Możliwa jest funkcjonalność zbierania danych z kompaktowych i wszechstronnych czujników CISS firmy Bosch Rexroth, jak również z ogólnie znanych rozwiązań jak np. OPC UA/DA, MQTT czy bezpośrednio, a także sterowników PLC innych producentów jak Beckhoff CX, Allen Bradley/Rockwell ControlLogix czy Siemens S7/S5. Dane do analizy i oceny są przesyłane za pomocą aplikacji przetwarzającej, która poza popularnymi usługami w chmurze obsługuje także systemy MES i oferuje wywołania REST/API.

DOBÓR SPRZĘTU W OPARCIU NA POTRZEBACH

Aby zapewnić możliwość oferowania usług przemysłowego Internetu Rzeczy, oprogramowanie IoT Gateway musi mieć możliwość uruchamiana na różnych platformach sprzętowych. Oprogramowanie pracuje obecnie na komputerze przemysłowym PR21 firmy Bosch Rexroth z systemem operacyjnym Linux, a wkrótce będzie dostępne na wydajniejszych komputerach przemysłowych. Wersja ewaluacyjna oprogramowania może być również uruchamiana na 64-bitowym systemie MS Windows.

ZARZĄDZANIE, TWORZENIE KOPII ZAPASOWYCH DANYCH I TWORZENIE APLIKACJI

Kolejną nową funkcją opisywanego produktu jest Device Portal stworzony we współpracy z Bosch Connected Industry, umożliwiający producentom OEM, dostawcom usług oraz użytkownikom skuteczne i zdalne zarządzanie instalacjami IoT Gateway. Można go również integrować z istniejącymi systemami zarządzania systemami sieciowymi.

 

Bosch Rexroth
www.boschrexroth.pl