Hygienic Design w centrum badawczo-rozwojowym Nestlé

| Prezentacje firmowe Aktualności

Nestlé Product Technology Centre (PTC) w Orbe w Szwajcarii to centrum badawczo-rozwojowe, w którym pracuje się nad takimi produktami, jak kawa czy napoje czekoladowe. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowych urządzeń firma wymaga od swoich dostawców najnowocześniejszej technologii produkcji, wysokiej dostępności i zgodności z wymogami dotyczącymi wysokich standardów higieny. Jakie są najważniejsze kwestie przy wyborze nowych rozwiązań? Na te pytania odpowiada Philippe Demarque - kierownik projektu w PTC.

Hygienic Design w centrum badawczo-rozwojowym Nestlé

Pracownicy Nestlé Product Technology Centre (PTC) sporządzili obszerną specyfikację dotyczącą wymogów higienicznych obowiązujących podczas produkcji artykułów spożywczych. Uwzględnia ona m.in. sposoby mocowania kabli elektrycznych, zalecenia związane z myciem powierzchni maszyn i urządzeń oraz środki ostrożności, które należy podjąć podczas prac spawalniczych. - Chcemy kupować najlepsze oraz najnowsze produkty, jakie są dostępne na rynku. W Nestlé „dmuchamy na zimne” i dodajemy jeszcze dwa poziomy do standardowych wymagań - mówi Philippe Demarque, kierownik projektu w PTC.

W Nestlé Product Technology Centre czyszczenie i higiena to podstawa

W centrum badawczo-rozwojowym Nestlé Product Technology Centre znajduje się wiele rurociągów wykonanych ze stali nierdzewnej, które transportują wodę lub sprężone powietrze do różnych zbiorników i maszyn. Łatwa dostępność to tej instalacji odgrywa kluczową rolę w konserwacji maszyn oraz urządzeń PTC, a codzienne czyszczenie powinno być bardzo efektywne. Odbywa się ono etapami - na początku płyn czyszczący z dodatkiem ługu sodowego rozpuszcza brud w zbiornikach, a następnie zostaje wypłukany. Kolejnym etapem jest użycie wody wzbogaconej tlenem, a na koniec wykorzystanie gorącej wody. Takie płukanie powtarza się kilkukrotnie. - Istotnym narzędziem dla nas jest myjka ciśnieniowa, które myje urządzenia od góry do dołu. Cały brud powinien spłynąć wraz ze strumieniem wody i piany - opisuje Philippe Demarque.

Ze względu na efektywność procesów czyszczenia coraz bardziej istotnym elementem stały się standardy Hygienic Design (HD), czyli wymagania związane z projektowanie zgodnie z zasadami higieny. Obecnie w tym obszarze pojawiły się całkowicie nowe standardy, ponieważ jeszcze 20 lat temu metalowe powierzchnie wielu obudów i szaf miały galwanizowaną warstwę ochronną. Po doświadczeniach związanych z ich podatnością na korozję producenci zaczęli wybierać powierzchnie ze stali nierdzewnej. Firma Rittal jest jednym z innowatorów w zakresie produkowania rozwiązań zgodnych z zasadami Hygienic Design i postrzegana jest na rynku jako lider w branży przemysłu spożywczego - m.in. w zakładach produkcyjnych Nestlé. Znajduje się tam wiele szaf sterowniczych, obudów oraz skrzynek zaciskowych Rittal. Dzięki temu komponenty elektroniczne zabezpieczone są przed kurzem, wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Obudowy sterownicze Hygienic Design Rittal - proste i wygodne w czyszczeniu

Obudowy Hygienic Design Rittal na całym obwodzie wyposażone są w przylegające, jaskrawoniebieskie uszczelki silikonowe, które zostały założone w bezpieczny sposób na wewnętrznej stronie drzwi i ścian. Zawiasy znajdują się wewnątrz szafy, dzięki czemu czyszczenie jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Do ochrony przycisków lub wyświetlaczy służą duże okna obserwacyjne, które łączą się bez żadnych szczelin bezpośrednio z ramą. Zarówno zamknięcia, jak i klucze do szaf sterowniczych dostępne są także w wersji HD, a obudowy sterownicze HD mają nachylony pod kątem 30° do przodu dach, co pozwala na szybki odpływ wody z powierzchni. Dodatkowo, obudowy mocowane są do ściany za pomocą okrągłych, metalowych uchwytów dystansowych, które ułatwiają mycie tylnej ściany obudowy.

źródło: Rittal