Wodoodporne złącza Superseal – jak je poprawnie zaciskać i łączyć

Złącza Superseal firmy TE Connectivity znane są powszechnie dzięki swojej wytrzymałości. Stosuje się je chętnie w branży samochodowej (automotive), przemyśle ciężkim, rolnictwie oraz wszędzie tam, gdzie przewody mogą być narażone na działanie niesprzyjających warunków.

Posłuchaj
00:00

Główne cechy i narzędzia w projektowaniu złącz

Projektując systemy w oparciu na złączach Superseal, warto poznać kilka najważniejszych cech, które je charakteryzują:

  • są zgodne z normami DIN 40050 oraz IEC 529;
  • mogą pracować w temperaturze od –40°C do +125°C;
  • oferują klasę szczelności IPX9K;
  • mają zatrzaskowy system blokowania; – ich osłony wykonywane są z wytrzymałego tworzywa termoplastycznego, natomiast samo złącze jest zrobione z poliestru;
  • gniazda przeznaczone dla branży automotive mogą być montowane na płytkach drukowanych PCB;
  • rezystancja izolacji złącza wynosi <100 MΩ;
  • izolacja nie ulega przebiciu przy napięciu 1000 VAC lub 1600 VDC – testom poddawana jest izolacja między stykami oraz między stykiem a ziemią;
  • styki stosowane w złączach mogą być cynowane lub złocone.

Wszystkie te cechy sprawiają, że złącza Superseal stosowane są powszechnie w rozlicznych gałęziach przemysłu i znalazły uznanie wielu specjalistów. Aby jednak sprawnie i wygodnie z nimi pracować, warto wyposażyć się w odpowiednią zaciskarkę oraz ściągaczkę izolacji.

 
Fot. 1 Złącze Superseal typu przewód-przewód

Kryteria wyboru złącza

W katalogu TME możemy znaleźć bardzo wiele rodzajów złączy Superseal od firmy TE Connectivity. Pierwszym z parametrów, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy ich wyborze, jest liczba pinów. Zależnie od liczby przesyłanych sygnałów należy wybrać złącze o odpowiedniej liczbie styków. Kolejne kryterium stanowi miejsce przeznaczenia. Wybierać możemy między gniazdami przeznaczonymi do montażu na płytkach drukowanych, wykorzystywanymi w branży automotive oraz gniazdami i wtykami typu przewód-przewód. Warto zwrócić także uwagę na standard, w jakim wykonane zostało złącze. Może to być Superseal 1.0 lub 1.5 – oznaczenie to określa rozmiar styku stosowany w danym złączu (kolejno 1 mm i 1,5 mm).

Styki i akcesoria

Poza samym złączem Superseal musimy też wyposażyć się w odpowiednie styki, wtyki oraz akcesoria. Styki dla tych złączy mogą występować zarówno w wersji żeńskiej, jak i męskiej, w standardzie 1.0 lub 1.5. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na przekrój przewodu oraz jego średnicę zewnętrzną, ponieważ styki przeznaczone są dla przewodów o konkretnych wymiarach.

We wszystkich swoich zastosowaniach złącza Superseal przechodzą wymagające testy wytrzymałościowe – zarówno w przemyśle ciężkim, jak i motoryzacji są narażone na działanie wody, pyłów i innych zanieczyszczeń, a także na uszkodzenia mechaniczne. Warto zatem zwrócić uwagę na takie elementy, jak odgiętki, piny uszczelniające oraz uszczelki żył, które możemy znaleźć w ofercie firmy TME. Warto zauważyć, że również one przeznaczone są do konkretnego rodzaju i rozmiaru złącza. Wykorzystując specjalnie zaprojektowane pod tym kątem odgiętki, mamy możliwość uchronić złącze i sam przewód przed uszkodzeniem czy zerwaniem przy wyjściu z obudowy. Z kolei stosowanie złączy Superseal w miejscach narażonych na działanie niepożądanych substancji, takich jak olej czy smar, wymusza sięgnięcie po odpowiednie uszczelniacze, wśród których wymienić można piny uszczelniające i uszczelki żyły.

 
Fot. 2 Odgiętka dla złącza Superseal

Zaciskanie i łączenie komponentów

Trwałość i sprawność złącza zależy w dużej mierze od staranności i poprawności jego zaciskania i łączenia. Warto w tym celu wykorzystywać specjalne narzędzia do zaciskania złączy. Proces zaciskania i łączenia dla serii Superseal bardzo łatwo przeprowadzić za pomocą zaciskarki 58583-1. Zapraszamy do obejrzenia filmu, który krok po kroku prezentuje, jak szybko i sprawnie przygotować złącze do pracy. Więcej na: www.tme.pl.

 

TME
www.tme.eu

Więcej na www.tme.eu
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: Obudowy, złącza, komponenty
Prezentacje firmowe
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
Szkolenie
Podstawy prefabrykacji szaf sterowniczych - warsztaty (wrzesień II)
Szkolenie
Podstawy prefabrykacji szaf sterowniczych - warsztaty (wrzesień I)

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów