Nowa stacja paletyzująca

| Prezentacje firmowe Roboty

Techman Robot, firma specjalizująca się w produkcji robotów współpracujących, przygotowała gotowe rozwiązanie w postaci stacji paletyzującej Palletizing Operator.

Nowa stacja paletyzująca

Stanowisko, o które producent tzw. cobotów rozszerzył swoje portfolio, jest zbudowane na bazie robota współpracującego serii TM12. Sam cobot jest usytuowany na ramie stacji oraz zintegrowany z jednostką windy o całkowitej wysokości spiętrzania produktów do 1900 mm.

Palletizing Operator to rozwiązanie, które jest w stanie obsłużyć jednocześnie dwie niezależne palety. Warto również dodać, że samą konstrukcję ramy dostosowano do jej łatwego transportu za pomocą wózka widłowego. Za pomocą dotykowego panelu sterowania jesteśmy w stanie w prosty i wygodny sposób zdefiniować parametry pracy jednostki. Środowisko programowe, czyli TMFlow, cechuje się prostotą obsługi oraz intuicyjnością, dzięki czemu operator jest w stanie do minimum ograniczyć czas potrzebny na uruchomienie procesu.

Od czego zacząć

Początek przygody z najnowszym produktem TM Robot zaczyna się jednak w zupełnie innym miejscu, a mianowicie w środowisku TMStudio. Użytkownik ma w nim możliwość wyboru trybu pracy oraz zaprojektowania układu rozmieszczenia pudeł na palecie. Wspomniane tryby, w których stacja może pracować, to: paletyzacja, depaletyzacja, a także przeładunek produktów z palety na paletę. Tworząc projekt, możemy w zależności od dostępnego u siebie sprzętu skorzystać z komputera stacjonarnego, laptopa czy nawet tabletu.

Sam proces może zająć w całości kilka minut, a pomagają w tym gotowe schematy przygotowane przez samego producenta. Jeżeli użytkownik chce zdefiniować własną koncepcję, do dyspozycji ma szereg opcji uwzględnionych przez inżynierów TM Robot. Za pomocą programu do tworzenia schematu możemy w prosty sposób określić rodzaj czynności oraz palety, wymiary obsługiwanych opakowań, liczbę warstw w stosie, a także liczbę pudeł. Nierzadko zdarza się, że w trakcie projektowania użytkownik nie jest w stanie przewidzieć wystąpienia potencjalnej kolizji w procesie. W naszym przypadku służy temu etap walidacji. Jej efektem końcowym jest informacja zwrotna do użytkownika w postaci prostego komunikatu.

Finalizacja

Zanim przystąpimy do finalnego etapu wprowadzania parametrów, mamy możliwość obejrzenia symulacji działania cobota. Po jej przeprowadzeniu do rozpoczęcia pracy pozostają nam zatem tylko cztery proste kroki:

  • import pliku w postaci .txt.;
  • zdefiniowanie położenia opakowania;
  • określenie położenia chwytaka w momencie pobrania opakowania,
  • kalibracja płaszczyzny roboczej, w której opakowania są lub mają się znaleźć.

Po przeprowadzeniu powyższych czynności nie pozostaje nam nic innego, jak tylko uruchomić proces i cieszyć się oceną jego rezultatów.

Elastyczne i proste

Palletizing Operator to rozwiązanie, które w łatwy i szybki sposób jest w stanie zastąpić monotonną i nierzadko uciążliwą pracę człowieka. Atutami tego rozwiązania są m.in. elastyczność zastosowania oraz prostota obsługi. Sprawdzi się ono wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnego robota przemysłowego nie jest konieczne lub nierzadko staje się nawet niemożliwe.

 

www.tfm-robotics.pl