Przekładnie do prostych i wymagających zadań

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Precyzja i niezawodne działanie maszyny nie byłyby możliwe bez wysokiej jakości komponentów mechanicznych. Należą do nich niewątpliwie przekładnie, których głównym celem jest przeniesienie wymaganego momentu obrotowego i zmiana prędkości, przekazywane z urządzenia podającego na odbierające. Ze względu na niewielkie rozmiary i przenoszenie dużych momentów obrotowych konstruktorzy często stawiają na przekładnie planetarne od uznanych producentów.

Przekładnie do prostych i wymagających zadań

Firma WObit oferuje pełną gamę modeli przekładni planetarnych firmy Neugart z serii ekonomicznej oraz precyzyjnej, z wyprowadzeniem prostym, kątowym i w wykonaniach kołnierzowych. Przekładnie te charakteryzują się małymi luzami, solidną konstrukcją oraz szerokimi możliwościami montażu. Dzięki wewnętrznemu podziałowi obciążenia na kilka kół planetarnych możliwe jest przenoszenie dużych momentów obrotowych z wysoką sprawnością, przy zachowaniu zwartej konstrukcji. Ponadto ten podział zapewnia cichą pracę bez zakłóceń w przepływie mocy.

W wielu prostych aplikacjach, gdzie małe luzy kątowe nie są najważniejszym parametrem, największą popularnością cieszą się ekonomiczne przekładnie PLE. Charakteryzują się one sprawnością na poziomie 96% i są dostępne w 24 przełożeniach (i = 3,…,512). Modelem pośrednim jest seria PLPE, która zapewnia mniejsze luzy w przystępnej cenie.

Najnowsza w ofercie przekładnia kołnierzowa PFHE z serii ekonomicznej to atrakcyjna alternatywa do aplikacji, w których występują duże obciążenia promieniowe. Jest wyposażona w dwa specjalne łożyska walcowe skośne, wstępnie naprężone. Na kołnierz wyjściowy mogą działać siły promieniowe do 5150 N, jak w przypadku aplikacji z zębatką lub kołem pasowym. Uszczelnienie przekładni spełnia wymagania stopnia ochrony IP65.

 
Fot. 1. Przekładnie ekonomiczne

Przekładnie precyzyjne

Do aplikacji wymagających wysokiej precyzji została stworzona seria PSN. Są to przekładnie wykonane z helikalnym uzębieniem, które przenoszą duże momenty, zapewniają doskonałą synchronizację prędkości oraz płynność ruchu. Mają bardzo niewielkie luzy na poziomie 1 minuty kątowej, mogą też przenosić duże obciążenia osiowe i zapewniają wysokie przyspieszenia. Przekładnie precyzyjne dostępne są w wersji prostej, kołnierzowej oraz kątowej.

 
Fot. 2. Przekładnia planetarna PLE

Precyzyjne przekładnie kątowe w wykonaniu kołnierzowym z serii WPSFN to doskonały wybór w dynamicznych aplikacjach, np. maszynach pakujących czy drukujących. Charakteryzują się doskonałą sztywnością i dynamiką, uzyskaną dzięki zastosowaniu spiralnych zębów. Helikalne uzębienie gwarantuje płynny ruch oraz doskonałą synchronizację prędkości. Co więcej, przekładnie WPSFN mają kompaktową konstrukcję – najmniejszą na rynku w swojej klasie parametrów.

Ciekawą serią są też modele WGN precyzyjnej przekładni kątowej z drążonym wałkiem. Mają kompaktową budowę, odpowiednią do niewielkiej przestrzeni montażowej. Dzięki drążonemu wałkowi możliwe jest wyprowadzenie bezpośrednio przez przekładnię różnych elementów, np. przewodów czy doprowadzenia instalacji chłodząco-smarującej do wnętrza obrabiarki. Dodatkowo seria WGN umożliwia rozdzielenie mocy na dwa wałki wyjściowe. Niewielkie luzy sprawiają, że te przekładnie sprawdzają się znakomicie w różnorodnych aplikacjach z serwonapędami.

HLAE – najwyższe standardy dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego

Firma Neugart od lat odgrywa pionierską rolę w rozwoju rozwiązań napędowych dla przemysłu spożywczego. Standardowe produkty dostępne są z opcjonalnymi smarami certyfikowanymi NSF-H1. Firma współpracuje z producentami maszyn do przemysłu spożywczego, takich jak krajalnice, ciągle udoskonalając przekładnie zgodnie z potrzebami branży. Co więcej, Neguart jest członkiem European Hygienic Engineering and Design Group (EHEDG) i prowadzi prace rozwojowe dotyczące dostosowywania przekładni do podwyższonych standardów higieny.

 
Fot. 3 Przekładnia PFHE

Rezultatem zaangażowania w czystą produkcję są certyfikowane przekładnie higieniczne HLAE. Neugart jest pierwszym na świecie producentem przekładni planetarnych, który otrzymał certyfikat 3-A RPSCQC zgodnie z rygorystycznymi i skrupulatnymi normami sanitarnymi 3-A. Audyt przez 3-A SSI jest dobrowolny, ale uważany za najwyższy standard na rynku. W związku z tym z reguły objęte są nim wszystkie inne międzynarodowe dyrektywy i rozporządzenia. Uszczelnienia HLAE są również certyfikowane przez FDA, więc zostały dopuszczone do stosowania w kontakcie z żywnością. Smar jest uznawany przez Amerykańską Narodową Fundację Sanitarną (NSF) jako H1 i dlatego także został zatwierdzony jako nadający się do kontaktu z żywnością.

Elastyczność podczas instalacji

Higieniczna przekładnia HLAE jest dostępna w trzech wielkościach dla przełożeń od i = 3 do i = 100 oraz dla znamionowych momentów obrotowych od 15 do 170 Nm. Zapewnia to wysoki stopień elastyczności: można ją przymocować do silników z kołnierzami B5 i B14 w dowolnej pozycji montażowej. Opcjonalnie dostępna jest wersja wału wyjściowego z wpustem pasowanym i wersja gładka. Dowolnie ustawiany zestaw uszczelniający zapewnia maksymalną ochronę higieniczną przy różnych grubościach ścian. Gwarantuje to maksymalną elastyczność, gdy przekładnia jest podłączana do maszyny.

Niezawodne nawet w ekstremalnych warunkach, przekładnie planetarne Neugart mogą wytrzymać intensywne użytkowanie w szerokim zakresie środowisk. Dzięki zoptymalizowanemu uszczelnieniu i specjalnym środkom smarnym, przekładnie te działają również w temperaturach od –40° C i spełniają najwyższe klasy ochrony, takie jak IP 69K.

 
Fot. 4. Przekładnie precyzyjne

Jak wybrać właściwą przekładnię?

Przekładnie Neugart są kompatybilne z wieloma napędami szczotkowymi, bezszczotkowymi, krokowymi czy serwonapędami. Aby ułatwić ich dobór, dostępne są dwa funkcjonalne narzędzia.

 
Fot. 5. Przekładnia planetarna kątowa WGN

Pierwszym jest Tec Data Finder, które pozwala wygenerować arkusz danych z rysunkiem technicznym przekładni planetarnej, dopasowany do kołnierza silnika. Dane są dostarczane również w postaci modeli CAD, aby skrócić czas projektowania.

W bazie dostępnych jest ponad 17 tys. silników najpopularniejszych producentów napędów. Jeśli w zestawieniach brakuje silnika, użytkownik może wprowadzić wymiary modelu, który posiada. Wprowadzanie jest obsługiwane przez interaktywne pola, w których wymagane wartości silnika są zaznaczone kolorem na rysunku technicznym. Dane silnika można również podać w jednostkach metrycznych lub imperialnych, tj. w anglo-amerykańskim systemie miar.

 
Fot. 6. Przekładnia higieniczna HLAE

Drugie narzędzie to NCP, czyli program służący do wykonania szybkich obliczeń planowanego układu napędowego. W ciągu kilku minut można skonfigurować odpowiednią kombinację silnika i przekładni, na podstawie danych wprowadzonych do aplikacji. Program jest bezpłatny i dostępny do pobrania ze strony internetowej producenta.

Zapraszamy do skorzystania z narzędzi do doboru przekładni, a w przypadku pytań – do kontaktu ze specjalistami WObit, pod numerem tel. 61 22 27 422.

 

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27, 422, fax. 61 22 27 439
wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl