Parametry obudów w strefach higienicznych

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

W środowisku przemysłowym niezwykle istotnym aspektem w projektowaniu systemów sterowania jest dobór odpowiedniej obudowy chroniącej i zabezpieczającej aparaturę elektryczną. Wymagania techniczne w stosunku do szaf sterowniczych różnią się w zależności od branży, w przemyśle spożywczym warto jednak zwrócić uwagę na trzy kluczowe parametry.

Parametry obudów w strefach higienicznych

W zależności od strefy i warunków środowiskowych, w których planuje się wykorzystanie danego rozwiązania, przed dokonaniem zakupu warto sprecyzować swoje wymagania odnośnie do obudowy i cech, jakimi powinna się ona charakteryzować. Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego producenta – ze względu na jakość potwierdzoną badaniami oraz certyfikaty umożliwiające zastosowanie obudowy w konkretnym państwie lub strefie sektora przemysłowego.

Najbardziej rygorystyczne wymogi odnoszą się do stref z pośrednim i bezpośrednim kontaktem z żywnością, ale również sektorów przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego oraz biotechnologii. Surowe normy higieniczne mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że produkty są bezpieczne do spożycia przez ludzi i wolne od zanieczyszczeń, takich jak bakterie, wirusy czy też pozostałości chemiczne z czyszczenia.

Normy w przemyśle spożywczym

Główne wymogi stawiane przed producentami maszyn znaleźć można w dyrektywie maszynowej 2006/42/WE. Zharmonizowane są z nią normy EN 1672-2 oraz ISO 14159, zawierające bardziej szczegółowe wymagania w stosunku do maszyn dla przemysłu spożywczego – zasady zachowania higieny oraz projektowania maszyn w strefach kontaktu z żywnością. Nie określają one jednak ryzyka związanego z ochroną operatorów maszyn, lecz ryzyko higieniczne związane z przetwarzanym produktem, który trafia do konsumenta.

Różne sektory przemysłu spożywczego mogą wymagać odmiennych standardów technicznych urządzeń. Parametrami, na które najczęściej zwraca się uwagę, są: stopień ochrony/klasa szczelności (IP) oraz materiał wykonania.

 
Rys. 1. Typy obudów nVent HOFFMAN w różnych strefach produkcyjnych. Grafika: nVent HOFFMAN

Materiał wykonania

Obudowy metalowe stosowane w przemyśle spożywczym powinny być wykonane ze stali nierdzewnej odpornej na korozję, która to mogłaby wystąpić w wyniku kontaktu z produktami lub środkami czyszczącymi czy dezynfekującymi. Mając na uwadze bezpieczeństwo produkcji oraz żywotność sprzętu, warto zadbać o to, by powierzchnie materiałów i powłok były wykonane z trwałych, wysokiej jakości materiałów zapewniających odporność na pękanie. Odpowiedni materiał powinien być gładki, nietoksyczny i nieabsorbujący cieczy, dlatego też bardzo często wykorzystuje się w tym celu stal AISI 304L lub AISI 316L.

Szczelność

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest szczelność obudowy. Modele wykorzystywane w strefach higienicznych powinny być przystosowane do czyszczenia wodą o wysokiej temperaturze oraz o wysokim ciśnieniu. Standardem dla obudów w strefie higienicznej jest stopień ochrony IP66 i IP69K, certyfikowany zgodnie z IEC60529. Dodatkowo obudowy powinny być wyposażone w specjalne, wymienne uszczelki. W uszczelkach najczęściej stosuje się odpowiedni do szerokiego zakresu temperatur silikon, który nie absorbuje wody i pozostaje wysoce odporny na chemikalia.

Geometria

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na higieniczność obudowy jest jej geometria. Obudowy do stref higienicznych projektowane są w taki sposób, aby zminimalizować ilość szczelin – wyposaża się je więc w ukryte zawiasy oraz skośny dach i drzwiczki. Podobna konstrukcja zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń i ułatwia czyszczenie oraz dezynfekcję. Odpowiedni stopień nachylenia pozwala bowiem na samoczynny odpływ cieczy z obudowy.

W ostatnich latach w technologii obudów elektrycznych instalacji sterowniczych ugruntowała się pozycja specjalnych konstrukcji nazywanych Hygienic Design, oferujących liczne zalety w stosunku do standardowych produktów. Szafy sterownicze w wykonaniu higienicznym znajdą Państwo w ofercie firmy RAControls. Serdecznie zapraszam do kontaktu – z przyjemnością pomogę w doborze najlepszego rozwiązania do danej aplikacji.

 
Rys. 2. Wizualizacje: nVent HOFFMAN

 

Piotr Fuksiewicz konsultant ds. aplikacji – systemy sterowania i bezpieczeństwa
pfuksiewicz@racontrols.pl
www.racontrols.pl