YASKAWA SLIO – jeden system, wiele możliwości

| Prezentacje firmowe Komunikacja

SLIO jest jednym z nielicznych systemów I/O, który obsługuje wiele różnych standardów komunikacji, takich jak: Profinet, EtherCAT, Ethernet IP, Profibus, CANopen, ModbusTCP, Mechatrolink. Może być uniwersalnie łączony z każdym z istniejących systemów YASKAWA Controls, jak również z systemami innych producentów.

YASKAWA SLIO – jeden system, wiele możliwości

Jeżeli chodzi o systemy rozproszone, SLIO jest jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Niezależnie od jednostki centralnej, z którą współpracuje, zmienia się tylko moduł interfejsu. SLIO łączy wysoką funkcjonalność z przemyślaną i niezwykle kompaktową budową mechaniczną.

Zdalny system I/O – łatwa integracja

Nazwa systemu pochodzi od SLice IO System. Charakteryzuje się on małymi gabarytami – wymiary pojedynczego modułu to zaledwie 13 mm szerokości, 110 mm wysokości i 76,5 mm głębokości. Do modułu o takich wymiarach możemy podłączyć np. 16 sygnałów cyfrowych czy 8 analogowych. Dodając do tego obsługę do 64 modułów w jednym interfejsie, dostajemy rozwiązanie bardzo kompaktowe i oszczędzające miejsce w szafie montażowej.

Zaciski sprężynowe na podstawce mają powierzchnię schodkową, co ułatwia szybkie, przejrzyste i bezpieczne wykonanie okablowania. Dzięki zastosowaniu technologii "cage clamp" do podłączania i odłączania przewodów potrzebny jest jedynie śrubokręt.

Dwuczęściowa budowa modułu, pozwalająca na szybki montaż czy wymianę elektroniki, a także łatwość konfiguracji (nie musimy martwić się o dobór odpowiedniej podstawki do danego typu modułu czy moduł terminujący) powodują, że system jest intuicyjny i łatwy użyciu. Dla doboru wszystkich niezbędnych komponentów ważny staje się tylko rodzaj interfejsu, typ i ilość obsługiwanych sygnałów.

 
Rys. 1. System IO SLIO – obsługiwane protokoły komunikacyjne

Łatwa integracja i wysoka funkcjonalność

 
Rys. 2. Moduł safety SLIO

Dostępne za darmo pliki konfiguracyjne GSDML, ESI czy EDS umożliwiają szybkie zestawienie połączenia z różnymi rodzinami sterowników PLC, zapewniając łatwą integrację niezależnie od stosowanego protokołu komunikacyjnego. Do konfiguracji nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi czy programów – całość odbywa się w narzędziu, w którym konfigurujemy sterownik PLC, a dwuportowy switch w module interfejsowym Profinet/EtherCAT czy Ethernet/IP umożliwia budowanie sieci o dowolnej topologii.

W zakresie funkcjonalności tryb "easy maintenance" pozwala na wymianę modułu elektronicznego bez konieczności zatrzymania pracy sterownika.

Możliwa jest praca modułów zamontowanych na jednej stacji z kilkoma różnymi sterownikami.

"Free module mapping" – dzięki FMM można uruchomić ten sam program użytkowy z jedną standardową konfiguracją hardware’ową przy różnych fizycznych konfiguracjach sprzętowych.

Modułowy system I/O z precyzyjną diagnostyką

Dzięki zintegrowanym diodom statusu i przyjaznym dla użytkownika szyldom opisowym przyporządkowanie kanałów, ich czytelność i diagnostyka są łatwe i precyzyjne. Na każdym module znajduje się schemat elektryczny.

 
Rys. 3. Moduły IO – budowa i okablowanie

Dostępnych jest ponad 70 różnych typów modułów – DI/DO/AI/AO (2-, 4-, 8- lub 16-kanałowe) oraz moduły specjalistyczne – wagowe, licznikowe, pomiaru energii, komunikacji szeregowej, moduły zasilające, potencjałowe czy przeznaczone do sterowania pracą silników krokowych. Szeroki zakres obejmuje również moduły bezpieczeństwa, wspierające Profisafe v2 oraz FsoE (Fail Safe over EtherCAT).

Elektronika jest zabezpieczona przeciw niewłaściwej polaryzacji, a kodowanie modułów chroni przed pomyłką przy ewentualnej wymianie.

Dzięki systemowi wejść/wyjść SLIO realizacja niemal każdego systemu automatyki – wolno stojących maszyn czy kompletnych linii technologicznych – jest teraz prostsza niż wcześniej i przede wszystkim bardzo ekonomiczna.

 

Yaskawa
info.pl@yaskawa.eu.com
www.yaskawa.pl