Systemy sterowania maszynami do obróbki drewna

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Producenci mebli i ich partnerzy z sektora inżynierii mechanicznej codziennie stają przed poważnymi wyzwaniami dotyczącymi osiągnięcia maksymalnej przepustowości w produkcji najwyższej jakości komponentów o dużym stopniu indywidualizacji – przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Rozwiązaniem w tym zakresie może być technologia automatyzacji o drastycznie uproszczonej strukturze, jaką firma Beckhoff oferuje w systemach sterowania opartych na komputerach PC.

Systemy sterowania maszynami do obróbki drewna

Platformy sprzętowe w klasycznych sterownikach maszyn są dostosowane do wykonywania konkretnych zadań, podczas gdy sterownik oparty na komputerze PC mapuje wszystkie funkcje w modułach oprogramowania i wykonuje je na komputerze przemysłowym. Pozwala to znacznie uprościć komunikację, skrócić czasy reakcji oraz ograniczyć koszty, zarówno sprzętowe, jak i inżynieryjne. Mniejsza złożoność systemu sterowania z mniejszą liczbą komponentów oznacza większą niezawodność oraz łatwiejszą konserwację maszyn i instalacji. Dzięki modułowej i skalowalnej konstrukcji system sterowania firmy Beckhoff, oparty na komputerze PC, nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań przy obróbce drewna – zarówno tej wstępnej, np. w automatyzacji tartaków, jak i przy przetwarzaniu wtórnym, np. w branży meblarskiej. System nadaje się równie dobrze do sterowania maszynami rzemieślniczymi, jak i do całych torów przemysłowych, obejmujących transport, sztaplowanie, obróbkę krawędzi, obróbkę numeryczną, wiercenie i obróbkę powierzchni.

Wydajność i swoboda

Wszystkie funkcje zarówno maszyn, jak i całych zakładów – począwszy od sterowników PLC i funkcji kontroli ruchu po obróbkę numeryczną, robotykę i interfejsy HMI (w tym systemy wizyjne, bezpieczeństwa i pomiarowe) – są mapowane w oprogramowaniu i działają na jednej platformie. W zależności od typu maszyny wymagane są inne moduły oprogramowania, np. do śledzenia komponentów, interfejsy CAD/CAM, optymalizatory wiercenia i cięcia, MDE/BDE oraz lokalne bazy danych. Obsługa tak szerokiej gamy modułów nie stanowi problemu dla komputerów przemysłowych dzięki dużej wydajności mikroprocesorów wielordzeniowych. W zależności od wybranej architektury systemu funkcje te działają na komputerze sterującym lub w razie potrzeby są przekierowywane na oddzielny komputer. Ma to często miejsce w systemach sterowania. Komputer nadrzędny jest łączony z komputerem sterującym za pomocą standardowych interfejsów.

Dzięki otwartym interfejsom sprzętowym i programowym sterowanie oparte na komputerze PC zapewnia konstruktorom maszyn dużą swobodę projektowania, pozwalającą integrować różne urządzenia, w tym pochodzące od innych producentów. Zapewnia to optymalną współpracę wszystkich komponentów systemu i pozwala maksymalizować produktywność. Wsparcie popularnych systemów fieldbus i protokołów programowych gwarantuje również uniwersalną komunikację poziomą i pionową – od połączenia w sieć poszczególnych maszyn po komunikację z poziomem IT i chmurą obliczeniową.

Wiarygodność i wsparcie

Doświadczenie w branży, zdobyte przez dziesięciolecia współpracy z producentami maszyn i klientami końcowymi, sprawia, że Beckhoff jest dziś wiarygodnym partnerem o wysokim poziomie kompetencji. Firmowy zespół zarządzający oraz dział inżynieryjny oferują producentom maszyn kompleksowe wsparcie aplikacyjne, zarówno przy nowych instalacjach, jak i przy modernizacji urządzeń już istniejących.

 

Beckhoff Automation
tel. 22 750 47 00
info@beckhoff.pl
www.beckhoff.pl