Trójwarstwowy e-prowadnik e-skin flat otrzymuje klasę czystości ISO 1

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Dla bezpiecznego prowadzenia przewodów i węży w pomieszczeniach czystych wymagane są e-prowadniki, które nie tworzą zanieczyszczeń. Firma igus opracowała e-skin flat – ekonomiczną, modułową alternatywę dla przewodów taśmowych. Podczas testu Fraunhofera system zasilania dowiódł, że nie generuje cząstek obcych, zgodnie z wymogami klasy czystości Cleanroom ISO 1 – nie tylko jako jednowarstwowy, ale także jako trójwarstwowy, gotowy do podłączenia system e-prowadników.

Trójwarstwowy e-prowadnik e-skin flat otrzymuje klasę czystości ISO 1

Ilustracja tytułowa: e-skin flat otrzymał najwyższą klasę czystości dla pomieszczeń czystych. Instytut Fraunhofera zatwierdził trójwarstwową konstrukcję o kompaktowym promieniu gięcia wynoszącym 70 mm (źródło: igus)

Pomieszczenia czyste, w których produkowane są diody LED, mikroczipy i półprzewodniki na całym świecie, charakteryzują się małą przestrzenią i brakiem cząstek obcych. Aby bezpiecznie prowadzić przewody w kompaktowych przestrzeniach montażowych, firma igus opracowała system zasilania e-skin flat. Przewody i węże można teraz szybko zainstalować w płaskich profilach i wymienić podczas konserwacji. igus stosuje tu specjalne, wysokowydajne tworzywa sztuczne, regularnie testowane w wewnętrznym laboratorium dla pomieszczeń czystych podczas całego procesu opracowywania. e-skin flat jest odporny na zużycie i ścieranie, a jego jednowarstwowy wariant – od momentu wprowadzenia w 2019 r. – ma klasę czystości 1.

"Ponieważ e-skin flat jest w większości przypadków montowany z trzema warstwami, a nie z jedną, chcieliśmy dla tego rozwiązania osiągnąć najwyższą klasę czystości cleanroom", mówi Peter Mattonet, kierownik ds. technologii pomieszczeń czystych w igus.

W związku z tym Instytut Fraunhofera IPA przetestował trójwarstwowy system zasilania e-skin flat, w którym każda warstwa ma po cztery komory, zawierający e-prowadniki, przewody i węże. Podczas działania testerzy sprawdzali emisję w trzech kluczowych punktach. W rezultacie okazało się, że był on jedynym e-prowadnikiem z promieniem gięcia wynoszącym 70 mm, który otrzymał klasę czystości ISO 1 – zgodnie z normą ISO 14644-1.

"e-skin flat wyróżnia się brakiem występowania cząstek obcych oraz oszczędnością miejsca w obrębie systemów zasilania dla pomieszczeń czystych, co pozwala użytkownikowi znacznie obniżyć koszty", mówi Mattonet.

CFCLEAN zapewnia gotowy do podłączenia system

System zasilania e-skin flat da się konfigurować w zależności od scenariusza zastosowania. Może składać się z maksymalnie sześciu komór na warstwę. Trójwarstwowa konstrukcja wspiera prowadniki w najniższej warstwie, co zapewnia ich stabilność.

Firma igus opracowała również serię przewodów CFCLEAN, specjalnie do zastosowania w e-skin flat. W jej ramach dostępne są przewody zasilające, sterowniczne oraz BUS’owe, w tym ethernetowe. Użytkownik może otrzymać – na zapytanie – kompletny system zasilania dla pomieszczeń czystych, który jest certyfikowany i gotowy do natychmiastowego podłączenia.

 

igus
www.igus.pl