Przekaźniki na morzu – bezpieczeństwo i wygoda żeglugi

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Przekaźniki przemysłowe firmy Finder to powszechnie spotykany komponent w wielu maszynach i szafach sterujących. Ten włoski producent ma też w swoim portfolio rozwiązania do automatyki budynkowej oraz specjalnych sektorów, takich jak kolej czy aplikacje morskie i offshore.

Przekaźniki na morzu – bezpieczeństwo i wygoda żeglugi

Rynek morski jest jednym z bardziej wymagających, jeśli chodzi o komponenty elektryczne stosowane na jednostkach pływających. Wszystkie składowe szaf sterujących czy poszczególnych urządzeń, które znajdziemy w tych rozwiązaniach, wymagają szczególnego wykonania. Producenci nie tylko muszą zwrócić uwagę na dostępność elementów projektu, ale też na ich niezawodność – wszak na jednostkach pływających panują zmienne warunki, takie jak wiatr, wilgoć, drgania…

Wygoda stosowania

Przekaźnikowe moduły sprzęgające to produkty, które pozwalają na szybsze przygotowanie rozdzielni i bardzo przyjazne serwisowanie urządzeń. Moduł, który składa się z gniazda, przekaźnika interfejsowego oraz modułu sygnalizującego zadziałanie, w prosty sposób montowany jest na szynę DIN 35 mm. Niewątpliwie spore ułatwienie w przeprowadzaniu czynności serwisowych stanowi poręczny wyrzutnik do demontażu przekaźnika. Zastosowane zaciski śrubowe lub push-in dają pewność dokładnej instalacji przewodów.

Warto nadmienić, że w środowisku, w którym pracuje wiele elementów elektrycznych, może występować szereg zakłóceń. Dlatego firma Finder standardowo wyposażyła wszystkie przekaźniki serii 4C w moduł przeciwzakłóceniowy EMC – dla cewki, co ma na celu zabezpieczenie innych elementów układu przed niekontrolowanymi przepięciami.

W zależności od typu przekaźnika cewki dostępne w tej serii wzbudzane są prądem AC lub DC. Bardzo przydatnym elementem jest zastosowany przycisk testujący z mechanicznym wskaźnikiem zadziałania.

 
Fot. 1. Przekaźnikowy moduł sprzęgający serii 4C

Kurs na bezpieczeństwo

Seria 7S to modułowe przekaźniki z mechanicznie sprzężonymi zestykami 6-10 A. Obejmuje modele do aplikacji bezpieczeństwa do poziomu SIL2/ SIL3. Wszystkie produkty tej serii montowane mogą być na szynę DIN 35 mm, co bardzo ułatwia działanie w warunkach, w których wymiany muszą być wykonywane szybko i sprawnie.

 
Fot. 2. Seria 7S do aplikacji bezpieczeństwa – zarówno na pokładzie jednostek pływających, jak i w przemyśle stoczniowym

W większości przekaźników tej serii sygnalizacja działania ma postać diody LED. Warto nadmienić, że produkt ten często jest wybierany nie tylko do jednostek pływających, ale też w przemyśle stoczniowym jako element maszyn, dźwigów, czy suwnic w dokach.

Decydując się na przekaźniki serii 7S, warto sięgnąć po wykonania ze złoconymi stykami. Zastosowanie tego szlachetnego metalu stanowi doskonałe zabezpieczenie przed korozją, która w warunkach morskich w znacznym stopniu potrafi wpłynąć na działanie poszczególnych podzespołów.

Komfort pasażerów i bezpieczeństwa serwisantów

Statki pasażerskie to bardzo ważny element rynku morskiego i turystyki. Kabiny pasażerskie coraz częściej oświetlane są za pomocą energooszczędnych LEDów, dających przyjemne światło. Technologia ta wymaga jednak specjalnego zasilacza, który poda napięcie DC. Standardowe zasilacze montowane są w bezpośrednim sąsiedztwie opraw, co w przypadku ich awarii lub konieczności wymiany elementów świetlnych wymaga wejścia serwisanta do kabiny. Firma Finder opracowała zasilacz LED typu 78.12....2402, montowany na szynie DIN 35 mm, dzięki czemu stosowany może być poza kabiną, w małej rozdzielni, przez co pasażerowie nie czują dyskomfortu związanego z ewentualną obecnością serwisanta w strefie prywatnej.

Ten typ zasilacza został przygotowany specjalnie na zamówienie producentów jachtów pasażerskich, z wykorzystaniem doświadczeń bezpośrednio z tego rynku. Wykonanie w technologii SELV zapewnia bezpieczną pracę podczas czynności serwisowych.

 
Fot. 3. Zasilacz 78.12...2402 – przeznaczony do stosowania przez producentów jachtów

Finder jest częścią rozwiązania, a nie problemu. To nasze wewnętrzne motto, które często obrazuje nasz styl pracy. Pamiętam sytuację, gdy pewna stocznia zwróciła się do nas z reklamacją. Przekaźniki przestawały pracować w momencie włączenia silników. Rozpatrując reklamację, zauważyliśmy, że pracę naszych komponentów zakłócają wywołane przez silniki drgania. Wykonawca po prostu zapomniał o dodaniu odpowiedniego elementu tłumiącego drgania. Po usunięciu tej "usterki" nasze przekaźniki wybrały się w daleką morską podróż.

Nie każdy musi znać się na niuansach pracy przekaźników, jednak każdy może zwrócić się do nas z zapytaniem, a my znajdziemy odpowiednie rozwiązanie

 

Łukasz Fryska – Dyrektor Sprzedaży w firmie Finder

Flagowiec w szerokiej flocie

Jeśli porównywać produkty Findera do morskich jednostek, można śmiało pokusić się o użycie słowa "armada". Włoski producent ma w ofercie produkty z największą ilością dopuszczeń – również certyfikacji morskich, w tym tych najważniejszych jak Lloyd’s Register, GL i RINA. Niewątpliwie okrętem flagowym w gamie produktów Findera są przekaźniki serii 40. Te miniaturowe urządzenia przeznaczone do gniazd i PCB znalazły uznanie w przemyśle morskim dzięki dokładności wykonania, łatwej dostępności na całym świecie i szerokiemu spektrum zastosowań.

Warto zanotować, że przekaźniki tej serii pracują w dużych zakresach zadziałania. Deklarowane przez producenta wartości dla poszczególnych typów z tej serii wynoszą 8-10-12-16 A, jednak maksymalny prąd szczytowy pozostaje o wiele większy, co daje większe możliwości w niestabilnym środowisku.

Wiele produktów do zadań specjalnych

Romantyczną wizję żaglowca, majestatycznie sunącego przez fale, i kapitana, który z sekstansem w ręce wyznacza kurs, pozostawmy hollywoodzkim produkcjom. Dzisiejsze statki to skomplikowane organizmy, naszpikowane elektryką i elektroniką. Często nie zdajemy sobie sprawy z mnogości podzespołów, od których zależy bezpieczeństwo frachtu, załogi czy pasażerów. Wszystkie te systemy wymagają szczególnej dbałości, której prowadzenie ułatwia stosowanie produktów firmy Finder.

Nasze doświadczenia zdobyte w innych sektorach przemysłu pomagają w rozwiązywaniu realnych problemów. Najlepszym przykładem są urządzenia stosowane w automatyce budynkowej, takie jak czujniki zmierzchu, zegary astronomiczne czy czujniki ruchu i obecności, montowane na promach pasażerskich, czyli "pływających hotelach"

Sam biznes morski to nie tylko statki, ale też nabrzeża, porty, stocznie… Wszędzie tu zastosowanie znajdą komponenty, przeznaczone do pracy w specyficznych warunkach i dające radość z serwisowania oraz użytkowania.

 

Finder Polska Sp. z o.o.
www.findernet.com/pl/polska