Trzy filary automatyki Panasonic Industry – Motion, Networking i Sensing

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Sterowniki ruchu, kompaktowe silniki, innowacyjne panele dotykowe, rozwiązania służące pozyskiwaniu, przesyłaniu i przetwarzaniu danych, włącznie z komunikacją w chmurze – na tym m.in. opiera się dziś nowoczesna automatyka przemysłowa.

Trzy filary automatyki Panasonic Industry – Motion, Networking i Sensing

Motion

Nowy sterownik ruchu GM1 oraz nowy, niezwykle mały i kompaktowy silnik z serii Minas A6 400 V są idealnym rozwiązaniem do realizacji wieloosiowych aplikacji ruchu oraz do zadań najbardziej wymagających aplikacji pod względem wydajności mechatronicznej.

Niektóre z cech kontrolera ruchu GM1:

  • Motion Control – do 32 osi oraz urządzenia podrzędne EtherCAT (cykl 0,5 ms), osie rzeczywiste i wirtualne, aplikacje z kontrolą momentu/prędkości/pozycji, krzywki i synchronizacja elektroniczna;
  • funkcje debugowania – symulacja projektu i funkcje śledzenia;
  • oprogramowanie – Panaterm lite, do zdalnej konfiguracji i monitorowania parametrów sterownika;
  • łączność – 2 niezależne porty Ethernet, standardowe protokoły EtherNet/IP i Modbus TCP, FTP Server/Client i OPC UA Server do wymiany danych z platformami IT;
  • konfigurator – programator GM oparty na standardzie Codesys IEC61131-3, funkcje i FB w standardzie PLCopen, obsługa i edycja G-Code.
 
Fot. 1. Sterownik ruchu GM1-EtherCAT-E-CompactMotion

Wykorzystanie standardu Codesys i wysokiej łączności zapewnia wszechstronność i łatwość integracji z rozwiązaniem GM1 firmy Panasonic Industry.

Konstruktorzy maszyn w branży opakowaniowej, obróbki metali, metali szlachetnych, tekstylnej i skórzanej, a także w wielu innych gałęziach przemysłu, mogą stosować pakiet Motion GM1 + Minas A6 do uzyskania wysoko wydajnych i wysoko produktywnych maszyn. Są teraz w stanie w pełni wykorzystać koncepcję modułową i zintegrowane bezpieczeństwo, typowe dla rynku europejskiego, wraz z japońską mechatroniką, charakteryzującą się wysokimi standardami jakości i wydajności w niezwykle kompaktowym formacie.

Modułowe serwonapędy Minas A6 Multi 400 V, o mocy od 0,2 kW (0,32 Nm) do 5 kW (24 Nm), ze złączem EtherCAT, zostały opracowane z myślą o zminimalizowaniu powierzchni podstawy i zaprojektowane tak, aby przenieść wysoką wydajność serwonapędów Stand-Alone firmy Panasonic do w pełni modułowego systemu "book type".

Dzięki swojej wielozadaniowej architekturze kontroler ruchu GM1 jest idealnym rozwiązaniem w połączeniu z serwonapędami Minas A6B i A6 Multi 400 V EtherCAT do realizacji aplikacji ruchu wieloosiowego i rozwiązywania najbardziej wymagających aplikacji pod względem wydajności mechatronicznej.

 
Fot. 2. Modułowe serwonapędy Minas A6 Multi 400 V

Do jednego modułu zasilającego można podłączyć kilka driverów. Pozwala to na zmniejszenie powierzchni zajmowanej w szafie nawet o 64%. Napędy łączą się ze sobą za pomocą zamontowanej z przodu, bezśrubowej szyny DC, co pozwala na szybką i łatwą instalację. Minas A6 Multi 400 V oszczędza drogie zewnętrzne urządzenia "Safety", integrując 14 zaawansowanych funkcji i program bezpieczeństwa, który jest bezpośrednio skonfigurowany w serwomechanizmie. Innowacyjne, superkompaktowe silniki o mocy 0,2‒1,0 kW z zasilaniem 400 V mogą być instalowane w małych przestrzeniach dzięki kołnierzom 60‒80 mm i wyjątkowo małej głębokości, co jest cechą niezwykle przydatną dla konstruktorów maszyn.

Wszystkie silniki mają obrotowe złącza 90°, co zapewnia maksymalną uniwersalność instalacji.

Rewolucyjne rozwiązanie w świecie HMI stanowi nowa seria paneli dotykowych HMs700 firmy Panasonic Industry, o rozmiarach od 5 do 21 cali, z szerokim ekranem i szkłem pojemnościowym (P-Cap).

Aspektami wyróżniającymi są: eleganckie wzornictwo w stylu konsumenckich urządzeń mobilnych, konstrukcja w pełni chroniona przez IP67, możliwość stosowania w środowiskach od –20 do 60°C, pojedynczy kabel do komunikacji i zasilania (złącze Ethernet 10/100 PoE) oraz różne rozwiązania mocowań, dzięki którym instalacja jest elastyczna wszędzie tam, gdzie potrzebuje tego operator.

Panele wyposażone w funkcje IIoT ready, ze standardowymi protokołami OPC UA i MQTT, VPN do zdalnej obsługi oraz łączność Wi-FI, to prawdziwa ewolucja, która umożliwia bezprzewodowe pobieranie i wysyłanie projektu HMI/PLC z komputera PC, połączenie internetowe z siecią firmową i wykorzystanie jako punkt dostępu. Operator maszyny lub instalacji jest w stanie z dowolnego miejsca w firmie i w dowolnym czasie kontrolować i monitorować stan pracy, korzystając ze smartfona lub tabletu, wchodząc na strony internetowe/html5.

 
Fot. 3. Silniki Servo Drives MHMF5AZL1U1 oraz MHMF104A1G9M

Networking

 
Fot. 4. Panel dotykowy HMs700

Proste rozwiązania #Connect2Value, niezawodne i elastyczne architektury IIoT oferują konkretne korzyści zarówno dla OEM, jak i użytkownika końcowego. Drivery z rodziny Minas A6 wykorzystują specjalną funkcję do sygnalizowania możliwych usterek związanych z mechaniką. Te wstępnie przetworzone dane z napędu mogą być potem przesłane za pośrednictwem bramy FP-I4C IIoT, np. z architekturą PUB/SUB, do specjalnych technologii AI i Machine Learning, w celu przetwarzania i przewidywania możliwych anomalii i zatrzymania produkcji.

Kluczowym wymogiem cyfrowej transformacji jest konwergencja technologii informacyjnych (IT) i technologii operacyjnych (OT), w której użyteczne dane generowane przez inteligentne urządzenia na pokładzie maszyny muszą być agregowane z danymi z systemu przedsiębiorstwa (ERP/MES itd.), aby móc szukać tych korelacji, które prowadzą do skutecznego podejmowania decyzji.

Istotą jest wykorzystanie danych do realizacji nowych modeli biznesowych w celu poprawy zdolności produkcyjnych i zmniejszenia nieefektywności. Dzięki podejściu opartemu na danych można przyjąć innowacyjne strategie. Jedna z nich to konserwacja predykcyjna maszyny, która pozwala na podjęcie działań, zanim pojawi się awaria. Druga to "maszyna jako usługa" – producent otrzymuje wówczas wynagrodzenie w oparciu o obsługę maszyny (np. rzeczywiste wykorzystanie) albo wdrożenie optymalizacji wydajności maszyny lub zakładu według pomiaru wskaźnika OEE (Overall Equipment Effectiveness), który identyfikuje nieefektywności prowadzące do obniżenia produktywności.

 
Fot. 5. Rozwiązania #Connect2Value oznaczają ułatwienia zarówno dla OEM, jak i użytkownika końcowego

Serwisowanie, z połączeniem do produktu i usługi, jest modelem, w którym OEM oferuje wyspecjalizowane usługi dla użytkownika końcowego, a ten ostatni otrzymuje strategiczną wartość dodaną dla swojego biznesu.

Zdalna pomoc, monitoring, konserwacja predykcyjna, ciągłe doskonalenie maszyn, budowanie lojalności to przykłady wartości, do których należy dążyć. W tej ścieżce komponent technologiczny i cyfrowy jest czynnikiem, który to umożliwia.

Sensing

Technologia IO-Link jest rozwiązaniem przeznaczonym do pozyskiwania bardziej użytecznych danych z czujników i elementów wykonawczych oraz nawiązywania dwukierunkowej komunikacji ze sterownikami lub doprowadzania danych bezpośrednio do chmury.

IO-Link to idealna technologia do podłączenia czujników i elementów wykonawczych do platformy IIoT. Dzięki temu konstruktorzy maszyn i użytkownicy końcowi mogą czerpać wartość z danych pochodzących z maszyn i zakładów produkcyjnych, przekształcając je w czynnik konkurencyjności. Niezbędne jest wyposażenie ich zasobów w inteligentne urządzenia, począwszy od czujników, które muszą być zatem połączone i zintegrowane z ekosystemem IIoT. Oprócz danych procesowych przekazywane są informacje o stanie "dobrego samopoczucia" urządzenia, co jest przydatne do monitorowania stanu lub konserwacji predykcyjnej, np. poprzez przewidywanie awarii.

 
Użyteczne dane, dwukierunkowa komunikacja, chmura – to wszystko dzięki technologii IO-Link

Protokół ten umożliwia konfigurację parametrów czujnika za pośrednictwem sterownika, ułatwiając większą elastyczność operacyjną i zdalny dostęp.

Propozycja Panasonic Industry zakłada realizację dostępu do danych poprzez bramkę FP-I4C IIoT oraz VPN/chmurę, z wykorzystaniem OPC UA, MQTT lub SQL, do PLC podłączonych różnego rodzaju czujników z protokołem IO-Link, takich jak:

  • czujnik pomiarowy serii HG-C1000L o powtarzalności do 10 μm;
  • czujnik ciśnienia DP-100L o rozdzielczości 0,05%;
  • wzmacniacz światłowodowy FX-550L o dużej mocy transmisji;
  • bariera bezpieczeństwa serii SF4D: łatwa do ustawienia i prosta w utrzymaniu.

 

Panasonic Industry Poland Sp. z o.o.
industry.panasonic.eu
info.pewpl@eu.panasonic.com
tel. 42 230 96 33