Wkrętarka akumulatorowa - do czego się przyda?

| Prezentacje firmowe Aktualności

Poręczna wkrętarka akumulatorowa to narzędzie tak przydatne, że powinno znaleźć się w każdym domu. Jej niewielkie rozmiary w połączeniu z zaskakująco dużą mocą ułatwią majsterkowanie i przeprowadzanie różnego rodzaju napraw. Urządzenie tego typu ma jednak pewne ograniczenia, z których warto zdawać sobie sprawę. Do czego może być zatem wykorzystywana wkrętarka akumulatorowa?

Wkrętarka akumulatorowa - do czego się przyda?

Montowanie i naprawianie mebli

Zakup mebli do samodzielnego montażu to dobry wybór – są sprzedawane w zajmujących niewiele miejsca paczkach, które można łatwo i szybko przetransportować. Wniesienie ich do mieszkania nie stanowi problemu, bo zapakowane meble mieszczą się w wąskich przejściach i korytarzach.

Jednak mają one też pewną wadę. Podczas ich składania zwykle trzeba przykręcić mnóstwo śrubek i nakrętek, a następnie umiejętnie je wyregulować. Można to robić za pomocą tradycyjnych, ręcznych narzędzi, ale taka praca jest niezwykle nużąca, poza tym obciąża dłonie i nadgarstki.

Dlatego, zamiast tradycyjnych śrubokrętów, można użyć praktycznej wkrętarki. Wystarczy tylko założyć odpowiedni bit, dobrać moment obrotowy, a następnie wcisnąć spust i rozpocząć skręcanie mebli. W ciągu kilku sekund wkrętarka przykręci każdą śrubę – ale jej nie zniszczy, ponieważ czułe sprzęgło w odpowiednim momencie zatrzyma obroty.

Wieszanie półek, obrazów oraz dekoracji

Żeby zamontować różne ozdoby ścienne, zwykle trzeba wywiercić dziurę w ścianie, włożyć w nią koszulkę kołka rozporowego, a następnie dokręcić z wyczuciem wkręt lub hak. Można to zrobić za pomocą tradycyjnej wiertarki, ale ze względu na jej pokaźne rozmiary oraz dużą wagę, lepiej skorzystać z wkrętarki. Pozwoli ona szybko dokręcić wkręt lub hak, dzięki czemu kołek rozporowy zostanie stabilnie zamocowany w ścianie.

Wkrętarka sprawdzi się także podczas montażu wiszących półek, wieszaków lub w trakcie zakładania podpórek parapetu. Niewielkie rozmiary tego urządzenia sprawiają, że można nim swobodnie manewrować w ciasnych miejscach i precyzyjnie przykręcać wsporniki lub zawiesia.

Naprawianie domowych urządzeń elektronicznych

Sprzęty elektroniczne składają się z wprost niezliczonej liczby drobnych elementów, które są ze sobą połączone za pomocą niewielkich śrub oraz wkrętów. Aby nie tracić czasu na ich ręczne odkręcanie i późniejsze przykręcanie, warto skorzystać z wkrętarki.

Głowica tego narzędzia najczęściej ma uniwersalny uchwyt na bity, w którym mieszczą się nawet tak nietypowe końcówki, jak Torx, Torx Security, Tri-wing, bity w kształcie litery „Y”, „U” oraz „W”. Wkrętarkę można wyposażyć również w tradycyjne bity płaskie, heksagonalne oraz krzyżakowe. Dzięki zintegrowanemu sprzęgłu, ryzyko, że serwisowane komponenty zostaną zbyt mocno dokręcone, jest minimalne.

Na pochwałę zasługuje również mobilność opisywanego elektronarzędzia. Wkrętarka akumulatorowa ma pojemną baterię, która pozwala na wielogodzinne majsterkowanie z dala od gniazdka. Nie trzeba martwić się o długość ani prawidłowe ułożenie kabli. Po wyczerpaniu akumulatora wystarczy włożyć go do ładowarki i zaczekać, aż naładuje się do pełna.

Wiercenie w delikatnych materiałach

Mimo niewielkich rozmiarów wkrętarka akumulatorowa nadaje się także do wiercenia otworów. Bardzo dobrze sprawdzi się podczas pracy z delikatnymi materiałami, takimi jak tworzywa sztuczne oraz ceramika. Niewielka waga wkrętarki ułatwia kontrolowanie docisku wiertła, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia powierzchni roboczej spada.
Co istotne, wkrętarką można wiercić również w stali, aluminium oraz drewnie – wystarczy tylko wyposażyć ją w odpowiednie wiertło. Należy jednak pamiętać o ograniczonej mocy jej silnika; to narzędzie przeznaczone raczej do lżejszych prac.

Artykuł sponsorowany

źródło: Leroy Merlin