Tak proste, jak granie na PlayStation - konfiguracja i programowanie robotów kartezjańskich igus

| Prezentacje firmowe Roboty

Z pomocą silnika do tworzenia gier Unity, firma igus, specjalista od motion plastics, odświeżyła swój internetowy konfigurator robotów kartezjańskich, który stał się bardziej efektywny niż dotąd. W ciągu zaledwie kilku minut potrafi on skonfigurować gotowego do podłączenia, indywidualnego robota kartezjańskiego i podać jego cenę. Poprzez narzędzia online można zaprogramować i przetestować dowolne rozwiązanie z zakresu automatyzacji produkcji o określonym polu roboczym, a także wygenerować dane CAD i rysunek techniczny. Nawet małe i średnie firmy są w stanie bez przeszkód zanurzyć się w świecie automatyzacji – bez specjalistycznej wiedzy i oprogramowania CAD.

Tak proste, jak granie na PlayStation - konfiguracja i programowanie robotów kartezjańskich igus

Zwiększenie wydajności, redukcja błędów i obniżenie kosztów: wiele firm dostrzega korzyści płynące z automatyzacji procesów produkcyjnych. Jednak wybór właściwego rozwiązania nierzadko okazuje się bardzo czasochłonny – a czas to pieniądz. W ubiegłym roku firma igus opracowała nowy, internetowy konfigurator, którego zadaniem jest ułatwienie rozpoczęcia pracy z automatyzacją. Za pomocą kilku kliknięć można łatwo skonfigurować gotowe do podłączenia, niskokosztowe roboty kartezjańskie, których budowa oparta jest o zespoły ślizgowych prowadnic liniowych drylin. Najtańsze układy bez sterowania są dostępne już od ok. 5 tys. zł, a te z systemem sterowania i oprogramowaniem – od ok. 20 tys. zł.

"Od momentu uruchomienia konfiguratora otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii na temat zastosowania grywalizacji oraz łatwości obsługi samego narzędzia", mówi Alexander Mühlens, szef działu Low Cost Automation w firmie igus. "Zadaliśmy sobie jednak pytanie: czy dzięki informacjom zwrotnym od naszych klientów jesteśmy w stanie dalej ulepszać działanie tego systemu? Odpowiedź mogła być tylko jedna: tak. W rezultacie jeszcze bardziej zoptymalizowaliśmy konfigurator pod kątem funkcjonalności oraz dodaliśmy kilka nowych funkcji".

Konfiguracja poszczególnych robotów – łatwiejsza dzięki wykorzystaniu platformy do tworzenia gier

 
Rys. 1. Szybciej i łatwiej: dzięki nowemu konfiguratorowi robotów kartezjańskich użytkownicy mogą skonfigurować swoje indywidualne, gotowe do podłączenia roboty w ciągu kilku minut (źródło: igus).

Do nowego projektu konfiguratora twórcy igus wykorzystali Unity – silnik stosowany przy tworzeniu gier na PC oraz konsole. Obsługa konfiguratora jest bardzo intuicyjna. Poszczególne kroki wyglądają następująco: na początku użytkownik wybiera jeden z kilku dostępnych standardowych robotów kartezjańskich, który spełnia ogólne założenia projektu, takie jak np. udźwig. Może zdecydować się na rozwiązania o kinematyce zarówno robota płaskiego, jak też trzyosiowego robota przestrzennego. Widok przypomina menu z gry komputerowej, za pomocą którego gracze dobierają sobie np. samochody wyścigowe. Przy każdej opcji dostępne są informacje na temat standardowego pola roboczego, wspomnianego już udźwigu czy maksymalnej prędkości. Wybór jednej z opcji pozwala na skompilowanie i obejrzenie wybranego rozwiązania. Niezależnie od tego, czy projektujemy maszynę do lodów, system pomiarowy, czy robota paletyzującego, robot prawie zawsze musi być dopasowany do pracy w konkretnych warunkach – np. ochrony przed zachlapaniem lub pracy w bardzo małych przestrzeniach montażowych. Konfigurator online daje użytkownikom możliwość zamówienia specjalnego robota kartezjańskiego, który spełni wymagania ich indywidualnej aplikacji.

Model 3D wizualizuje przestrzeń montażową i ruchy robota kartezjańskiego

Kolejny krok to już indywidualizacja rozwiązania pod nasze potrzeby. Długości napędów liniowych, które można wykorzystać do budowy osi X, Y i Z, da się określić z dokładnością do 1 mm. Model 3D robota kartezjańskiego, obracany we wszystkich kierunkach, wizualizuje ustawienia w czasie rzeczywistym.

"W tym momencie dodaliśmy nową funkcję", tłumaczy Mühlens. "Jednym kliknięciem można wyświetlić przestrzeń montażową robota kartezjańskiego. Zaznaczony kolorem obszar wizualizuje użytkownikom, ile miejsca zajmuje ich rozwiązanie".

Aby zapewnić przejrzystość pod względem kosztów, natychmiast prezentowana jest jego cena. Zaawansowani użytkownicy mogą również eksportować model 3D jako plik STEP i przetwarzać go dalej w dowolnym programie CAD. Konfigurator online umożliwia też wstępne definiowanie ruchów robota.

"Dzięki tej funkcji kierujemy się mottem ‘Przetestuj przed zainwestowaniem’. Dzięki ruchomemu modelowi 3D operatorzy zyskują wyczucie ruchów robota i czasów cykli", dodaje Mühlens.

Po zaprogramowaniu online plik można wyświetlić w wirtualnej rzeczywistości za pomocą aplikacji lub wczytać go do systemu sterowania rzeczywistego robota.

Zamawianie drogą internetową – dostawa robota już chwilę później

Jeśli użytkownik jest usatysfakcjonowany konfiguracją robota kartezjańskiego, kolejny krok stanowi wybór odpowiedniego systemu sterowania, który przekształca robota w gotowe do podłączenia i uruchomienia urządzenie. Wstępnie zmontowany sprzęt w standardowych rozmiarach jest gotowy do wysyłki nawet w ciągu 24 godzin.

Kolejny plus: dzięki samosmarownym polimerom igus wszystkie konfigurowalne systemy robotów kartezjańskich są w 100% bezobsługowe i czyste we wszystkich punktach łożyskowania. A dodatkowe komponenty, takie jak chwytaki, systemy wizyjne, silniki i czujniki, stają się dostępne dla każdego za pośrednictwem platformy ekonomicznej automatyzacji RBTX.

 

igus
www.igus.pl