Jeden dla wszystkich maszyn, czyli integrując PLC

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zebrać dane z różnych maszyn, scyfryzować swoją produkcję, mierzyć wydajność oraz optymalizować i automatyzować procesy, innymi słowy – jak sprawnie wdrożyć koncepcję Przemysłu 4.0 w swoim zakładzie, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dzięki opisanym tu rozwiązaniom nie tylko maszyna czy linia, ale cała fabryka, a nawet wszystkie fabryki przedsiębiorstwa mogą być zintegrowane ze sobą za pomocą KEPServerEX – serwera OPC numer 1 na świecie, będącego jednocześnie rozbudowaną platformą komunikacyjną.

Posłuchaj
00:00

Dżungla komponentów

Chociaż każdy zakład przemysłowy stara się wprowadzić jakąś standaryzację urządzeń, większość z nich napotyka na swojej drodze wiele barier. Mniejsze firmy często korzystają z maszyn czy nawet całych linii produkcyjnych z rynku wtórnego. Z kolei zakłady z zagraniczną centralą nierzadko dostają urządzenia „w spadku” z likwidowanych lub modernizowanych lokalizacji. Ci zaś, których teoretycznie byłoby stać na wszystko i są niezależni, borykają się z brakiem dostępnych podzespołów na rynku i czasami dostaw na poziomie 12 miesięcy i dłużej.

Skutkuje to sięganiem po systemy sterowania tych producentów, którzy są w stanie dostarczyć urządzenia szybciej niż inni – i odchodzeniem od standaryzacji. W typowej hali przemysłowej spotkać można sterowniki PLC przynajmniej dwóch lub więcej producentów, dodatkowe sterowniki wagowe, a często jeszcze zupełnie inne systemy automatyki budynkowej, przeróżne czujniki, skanery kodów i wiele innych elementów, które są od siebie odseparowane albo połączone w mniejsze grupy lub systemy niepołączone w całość. Tymczasem idea Industry 4.0 dąży do wszechobecnej integracji, która pozwala na lepszą widoczność i transparentność procesów (nie tylko produkcyjnych), a w kolejnych etapach – zdolność do przewidywania zdarzeń i maksymalnie automatycznej adaptacji do zmieniających się potrzeb i warunków.

W komunikacji siła

Mając wiele rodzajów urządzeń i systemów w fabryce lub kilku fabrykach i chcąc efektywnie nimi zarządzać, potrzebujemy rozwiązania, które zapewni pewną, stabilną i bezpieczną komunikację oraz centralne miejsce, gdzie będą trafiać dane pochodzące z różnych źródeł, a następnie będą przetwarzane, archiwizowane i analizowane (już niekoniecznie w tym samym miejscu).

Takim rozwiązaniem jest KEPServerEX firmy Kepware (grupa PTC), występujący także pod nazwą ThingWorx Kepware Server. To nie tylko znakomity serwer i klient OPC UA/DA, ale też platforma komunikacyjna, pozwalająca na obustronną wymianę danych (odczyt i zapis) ze sterownikami PLC różnych producentów (m.in. firm Siemens, Allen-Bradley, Mitsubishi, Fanuc, Omron, Wago, Yokogawa), modułami wagowymi, systemami HVAC i BMS (np. po protokole BACnet), systemami DCS, terminalami RTU, a także maszynami CNC (np. Fanuc FOCAS, Euromap 63/77). Oprócz wszystkich tych urządzeń, oprogramowanie firmy Kepware komunikuje się z różnego typu bazami danych (np. przez ODBC) i systemami HMI (wizualizacja), SCADA czy MES (najczęściej przez OPC UA). Możliwa jest również wymiana danych procesowych z chmurą, np. Microsoft Azure, Amazon (AWS), MindSphere itp. z wykorzystaniem protokołów REST i MQTT.

 
Rys. 1. Poziomy dojrzałości Przemysłu 4.0 w zakładzie przemysłowym (źródło: Infosys Knowledge Institute)

Liczby nie kłamią

Używany w ponad 75 tys. lokalizacji na całym świecie, KEPServerEX – z wbudowanymi zabezpieczeniami, skalowalnością i biblioteką ponad 150 sterowników i zaawansowanych wtyczek, obsługujących ponad 300 protokołów przemysłowych – zapewnia jedno źródło danych przemysłowych dla wszystkich urządzeń automatyki, maszyn i aplikacji. Dzięki temu jest w stanie sprostać prawie wszystkim wyzwaniom związanym z komunikacją i wymianą danych w przemyśle.

Od danych do pieniędzy

Nie każda firma czuje potrzebę akwizycji danych, monitorowania i analizy produkcji czy tym bardziej wdrażania „jakiegoś tam Przemysłu 4.0”. Jednak właściciele każdego przedsiębiorstwa z pewnością czują potrzebę powiększania zysków i redukcji kosztów.

 
Rys. 2. Integracja danych ze sterowników PLC różnych producentów

Zastosowanie oprogramowania KEPServerEX jest prostym, szybkim i niedrogim rozwiązaniem, z krótkim czasem wdrożenia i najczęściej z szybkim zwrotem z inwestycji – tym szybszym, im słabiej zdigitalizowana i zoptymalizowana jest produkcja przed jego wdrożeniem.

Jak twierdzi Abby Eon (General Manager w firmie Kepware): „Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz nowe technologie, takie jak IoT i AR, czy po prostu automatyzujesz ręczne procesy, cyfryzacja ogranicza liczbę ludzkich błędów, zapewniając wzrost produktywności i jakości”.

Kepware+ i szkolenia

Aby ułatwić i zoptymalizować zarządzanie, firma Kepware wprowadziła niedawno usługę o nazwie Kepware+. Jest to oprogramowanie w chmurze (SaaS), które umożliwia podgląd oraz hurtową aktualizację i modyfikację wszystkich posiadanych konfiguracji serwera OPC KEPServerEX. Szacuje się, że dziesięć serwerów podłączonych do Kepware+ pozwala zaoszczędzić rocznie minimum 96 godzin (12 dni) pracy administratorów.

Zapraszamy do kontaktu, przetestowania wersji demo oraz na szkolenia z komunikacji przemysłowej, bazującej na KEPServerEX.

 


Krzysztof Kuźniarz

INEE Sp. z o.o.
www.inee.pl

Powiązane treści
INEE: W przemyśle łączymy światy automatyków i informatyków
Sterowniki programowalne
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Gospodarka
zenon 15 zmienia integrację IT-OT w automatyce przemysłowej
Gospodarka
Partnerstwo Dassault Systèmes i BoConcept zmieni planowanie przestrzeni i projektowanie wnętrz
Prezentacje firmowe
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów