Termoregulacja, czyli w trosce o klimat w szafie

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Szafy sterownicze są kluczowym elementem budowy większości maszyn przemysłowych. Ich niezawodność w znaczącym stopniu wpływa na długoletnie, bezawaryjne działanie układu sterowania, a co za tym idzie, na pracę całej maszyny. W niniejszym artykule omówimy kluczowe aspekty termoregulacji, związane z utrzymaniem optymalnej temperatury w szafach sterowniczych.

Termoregulacja, czyli w trosce o klimat w szafie

Chłodzenie

Wykorzystywane dziś do produkcji urządzenia mają coraz większe możliwości, a przy tym są coraz bardziej energooszczędne. Ich działanie jest jednak uzależnione od dużo większej niż kiedyś liczby elementów w szafie elektrycznej, takich jak sterowniki, falowniki czy chociażby zasilacze. Wszystkie te komponenty wytwarzają ciepło, które musi być odprowadzane na zewnątrz. Bardzo istotna jest zatem kwestia doboru odpowiednich elementów odpowiedzialnych za chłodzenie wnętrza szafy. Zły wybór może skutkować nadmiernym wzrostem temperatury w rozdzielni, czego następstwem jest zmniejszenie żywotności komponentów wewnątrz, a w najgorszym przypadku ich uszkodzenie.

Dla zobrazowania zagrożenia możemy przywołać falownik – w przypadku przegrzania będzie on wchodził w tryb awarii i prawdopodobnie nastąpi zatrzymanie maszyny, co przyczyni się do zmniejszenia efektywności pracy linii produkcyjnej. Uszkodzenie falownika skutkuje poniesieniem niemałych kosztów na zakup nowego komponentu. W dodatku w dzisiejszych czasach może być to szczególnie kłopotliwe, ze względu na brak na rynku elementów elektronicznych występujących w tego pokroju produktach i załamanie łańcuchów dostaw.

W doborze odpowiednich komponentów do wentylacji na pewno okaże się pomocny konfigurator firmy Finder, dostępny na stronie internetowej: https://configuratore-industriale.findernet.com/pl/

Chcąc z niego skorzystać, na początku musimy wskazać rodzaj szafy, jej umiejscowienie oraz wymiary. W kwestii doboru komponentów do wentylacji istotne jest również podanie wydzielanego przez nie ciepła wewnątrz szafy. To kluczowa informacja, ponieważ nawet najlepszy układ chłodzenia nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli nie zostanie dobrany do odpowiedniej ilości wydzielanego ciepła.

Po wpisaniu niezbędnych wartości konfigurator sugeruje, jakie elementy będą nam potrzebne.

Warto również wspomnieć, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, wprowadziliśmy odmienną kolorystykę kratek wentylacyjnych – poza standardową szarą barwą dostępna jest też seria utrzymana w czerni, co dla niektórych branż ma duże znaczenie.

Termostat

Oczywiście do prawidłowego utrzymania temperatury w szafie potrzebujemy również termostatu, który będzie sterował naszym wentylatorem w momencie przekroczenia temperatury. Termostaty firmy Finder mają kompaktowe rozmiary, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń, pozostającą w szafie często dobrem deficytowym. Przy takim podejściu otrzymujemy oddzielnie termostat do chłodzenia oraz do grzania. Daje to możliwość umieszczenia każdego z nich na innym poziomie w szafie dla zapewnienia jeszcze lepszej kontroli.

Termostaty są dostępne w trzech zakresach temperaturowych: –20…40, –20…60 lub 0…60, co gwarantuje większy wybór i dobranie zakresu do konkretnej aplikacji.

Prewencja

Kiedy wybierzemy już produkty do wentylacji i wszystko działa prawidłowo, należy pamiętać o wymiawymianie wkładów filtracyjnych. Optymalny dobór to bowiem tylko część sukcesu i trzeba zadbać też o eksploatację. Zabrudzony wkład filtracyjny zmniejszy ilość wymienianego powietrza, co wywoła takie same skutki, jak w przypadku złego doboru chłodzenia. Pamiętajmy, że każde środowisko pracy jest inne, więc będzie wymagało innych interwałów wymiany wkładu.

Wzrost temperatury w szafie

A co zrobić, jeśli szafa sterownicza lub rozdzielnica znajduje się na zewnątrz?

To bardzo istotny aspekt. Możemy bowiem idealnie zaprojektować niezawodny układ, następnie starannie go wykonać, a ostatecznie wszystko zakończy się fiaskiem ze względu na degradację komponentów, spowodowaną wydzielaniem się wilgoci i skraplaniem wody wewnątrz rozdzielnicy. Procesy te prowadzą do korozji części metalowych i połączeń, pogorszenia izolacji, np. na złączach, oraz uszkodzenia elektroniki, z której przecież coraz więcej urządzeń się składa.

Rozwiązaniem, o którym musimy pamiętać w przypadku zainstalowania szafy na zewnątrz lub w miejscach narażonych na wilgoć (np. chłodnie), jest zastosowanie w niej grzałek. W ofercie firmy Finder znajduje się grzałka o mocy do 400 W, która zapewnia utrzymanie prawidłowego klimatu wewnątrz rozdzielni nawet przy minusowych temperaturach na zewnątrz. Większe grzałki występują z wentylatorem, pozwalającym na szybsze rozprowadzenie ciepła w szafie rozdzielczej oraz szybsze dotarcie do przestrzeni gorzej dostępnych – atutem jest w tym przypadku niezależne sterowanie grzałką i wentylatorem. Co nam to daje? Po wyłączeniu grzałki mamy możliwość optymalnie wykorzystać wytworzone ciepło i rozprowadzić je jeszcze przez jakiś czas za pomocą wentylatora. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowania grzałki i dbać o zdrowie obsługi, elementy urządzenia pokryto specjalnym tworzywem, które nagrzewa się tylko do określonej temperatury. W przypadku grzałek z wentylatorem nie przekracza ona 30°C.

W celu uzyskania jeszcze dokładniejszej informacji na temat mikroklimatu wewnątrz rozdzielnicy warto zastosować specjalny higro-termostat, który pozwala mierzyć nie tylko temperaturę, ale również wilgotność w szafie sterowniczej.

Podsumowanie

Szafy sterownicze są sercem maszyny. To w nich odbywa się sterowanie, zapewniając prawidłową i bezpieczną pracę całego układu. Dlatego utrzymanie właściwego klimatu wewnątrz jest tak istotną kwestią. Wszystkie informacje odnośnie do produktów przeznaczonych do termoregulacji znajdują się na naszej stronie internetowej www.findernet.com.

 

Marcin Ryba

Finder Polska Sp. z o.o.
www.findernet.com/pl/polska