Rozwiązania Pilz gwarancją bezpieczeństwa Twoich maszyn
| Prezentacje firmowe BezpieczeństwoNieustanny postęp technologiczny umożliwia stosowanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań dla poprawy bezpieczeństwa, ułatwiając wdrożenie coraz efektywniejszych środków redukcji ryzyka. Wybór optymalnej metody powinien wynikać ze świadomej i przemyślanej decyzji, popartej analizą ryzyka, uwzględniającej wszystkie fazy życia maszyny i zachodzące procesy produkcyjno-operacyjne, nie być zaś dziełem przypadku czy indywidualnego przeświadczenia projektanta. Firma Pilz od wielu lat zapewnia kompleksowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa maszyn. Nasza bogata oferta produktowa jest stale rozwijana, a proponowane opcje gwarantują bezpieczeństwo i zwiększają wydajność instalacji na całym świecie, we wszystkich gałęziach przemysłu.
System ryglowania PSENmlock
Kompletnym rozwiązaniem do realizacji funkcji bezpiecznego blokowania oraz ryglowania jest system PSENmlock. Pozwala on na osiągnięcie najwyższego poziomu zapewnienia bezpieczeństwa PL e dla obydwu tych funkcji. Składa się z wyłącznika i aktuatora, którym może być też bezpieczna klamka DHM. Z jednej strony działa ona jak "zwykła" klamka, z drugiej zaś pozwala na ewakuacyjne otwarcie drzwi. Wyłącznik można także wzbogacić o przycisk ewakuacyjny, opcjonalnie zamontowany na mechanicznej lince. PSENmlock działa w technologii RFID i jest wyposażony w samotestujące wyjścia OSSD. W ofercie dostępne są wersje do łączenia szeregowego. Wyłącznik zapewnia bardzo wysoką wartość siły trzymania, do 7500 N.
Przekaźniki jednofunkcyjne PNOZsigma
Przekaźniki jednofunkcyjne ciągle cieszą się wysoką popularnością. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi rodzina przekaźników PNOZsigma. Znajdziemy tutaj moduły współpracujące z takimi urządzeniami bezpieczeństwa, jak: e-stopy, wyłączniki krańcowe, kurtyny bezpieczeństwa, przyciski sterowania dwuręcznego czy enkodery. Wyjścia przekaźników można w łatwy sposób rozszerzyć za pomocą modułów s7.
Modułowe przekaźniki myPNOZ
Jeśli przekaźnik ma zrealizować więcej niż jedną funkcję bezpieczeństwa, z pomocą przychodzi myPNOZ. Pozwala on na zbudowanie przekaźnika pod konkretną aplikację bezpieczeństwa, umożliwiając przy tym łączenie wielu wejść i wyjść za pomocą operatorów AND i OR w poszczególne strefy. Jedynym ograniczeniem jest liczba modułów, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stworzyć kilka konfiguracji.
Konfiguracja myPNOZ odbywa się za pomocą przyjaznego dla użytkownika, graficznego kreatora dostępnego online z poziomu strony internetowej. Do konfiguracji nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie. Kreator automatycznie dobiera odpowiednie moduły oraz generuje dokumentację przekaźnika. Wynikiem działania kreatora jest kod konfiguracji, za pomocą którego można w dowolnym czasie odtworzyć projekt.
Sterowniki konfigurowalne PNOZmulti 2
Spośród produktów Pilz chyba najwięcej zmian w ostatnim czasie możemy zaobserwować w rodzinie modułowych sterowników PNOZmulti. Ma to związek ze stopniowym zastępowaniem dobrze znanych produktów PNOZmulti Classic oraz PNOZmulti mini serią PNOZmulti 2. W rodzinie PNOZmulti 2 znajdziemy zarówno rozszerzalne sterowniki, które mają już bezpieczne we/wy (wersja mB0), jak i takie, które należy w tym celu rozbudować o kolejne moduły (wersja mB1). Specjalnym typem sterownika m B1 jest model m B1 Burner, pozwalający na bezpieczne kierowanie pracą pieców i jej monitorowanie. Sterowniki można rozbudować o moduły z wejściami i wyjściami bezpiecznymi, moduły do monitorowania osi, obsługi pras oraz zdecentralizowane moduły z wejściami bezpiecznymi.
PNOZmulti 2 daje wiele opcji w zakresie komunikacji za pomocą standardowych protokołów, takich jak Profinet, Profibus czy EtherNet/IP. Pomiędzy sterownikami możliwa jest także komunikacja bezpieczna za pomocą dodatkowych modułów MultiLink lub SafetyNet. Już niedługo rodzina sterowników PNOZmulti 2 zostanie poszerzona o nowe wersje modułów głównych: mC0 (wersja nierozszerzalna) oraz mB0.1 (możliwość rozbudowy o jeden moduł). Modele z rodziny PNOZmulti 2 można skonfigurować za pomocą darmowego oprogramowania PNOZmulti Configurator, w wersji 11.
Zdecentralizowane systemy I/O PSSuniversal 2
Gdy zachodzi konieczność rozbudowy istniejącego systemu sterowania o kolejne we/wy, warto skorzystać z systemu PSSuniversal 2 (PSS u2). Wyposażono go w moduły główne pozwalające na komunikację za pomocą sieci Profinet/PROFIsafe lub EtherNet/IP/CIP Safety. Dostępne są tu moduły rozszerzeń o dużym stopniu upakowania we/wy, zarówno bezpieczne, jak i standardowe. Konfiguracja systemu odbywa się za pomocą oprogramowania PASconfig.
Radarowy system bezpieczeństwa PSENradar
Rozwiązaniem do monitorowania stref niebezpiecznych, które sprawdzi się w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak wysokie zapylenie, jest system radarowy PSENradar. Pozwala on na realizację dwóch funkcji bezpieczeństwa: wykrywania wkroczenia do strefy oraz zapobiegania restartowi przy pozostaniu w strefie. Umożliwia osiągnięcie poziomu PL d, kat. 3. W ofercie dostępne są dwa typy modułów analizujących oraz dwa typy sensorów. Moduły analizujące mogą być wyposażone w interfejs USB lub Ethernet/PROFIsafe. Sensory różnią się między sobą możliwościami ustawienia kąta wykrywania. System pozwala na stworzenie do trzydziestu dwóch dynamicznych konfiguracji i przełączanie pomiędzy nimi. Do ośmiu modułów analizujących można połączyć w sieć.
***
Szerokie portfolio produktów stanowi odpowiedź firmy Pilz na wszystkie potrzeby związane z zapewnieniem bezpieczeństwa maszyn. Przedstawione rozwiązania są jedynie małym wycinkiem z całej oferty, która obejmuje także: kurtyny świetlne, skanery, wyłączniki kodowane, sterowniki PLC, panele HMI, systemy kontroli dostępu oraz napędy. Komponenty, systemy i usługi Pilz zapewniają wsparcie w automatyzacji zakładów i maszyn na całym świecie. Realizując naszą wizję "The Spirit of Safety", wykorzystujemy całą firmową wiedzę, aby zaoferować najlepsze rozwiązania w zakresie bezpiecznej automatyzacji.
Krzysztof Węcławik Inżynier ds. Technicznego Wsparcia Sprzedaży Pilz Polska
Pilz Polska
tel. 22 884 71 00
info@pilz.pl
www.pilz.pl