Innowacyjna technologia rewolucjonizuje pomiary 3D

| Prezentacje firmowe Pomiary

Połączenie technologii Pulse Ranging Technology (PRT) z technologią MEMS umożliwia tworzenie trójwymiarowych chmur składających się z punktów o wysokiej rozdzielczości.

Innowacyjna technologia rewolucjonizuje pomiary 3D

Od automatyki przemysłowej, przez pojazdy autonomiczne, po roboty opiekuńcze - sprostanie wyzwaniom przyszłości będzie wymagało wydajnych czujników 3D, które szybko, kompleksowo i z wielką precyzją rejestrują otoczenie. Innowacja technologiczna firmy Pepperl+Fuchs, dokonana we współpracy z Instytutem Technologii Krzemowej Fraunhofera ISIT, zapewnia użytkownikom maksymalną precyzję i wydajność, przy zachowaniu wysokiej opłacalności. Po raz pierwszy technologia pomiaru odległości została połączona z technologią MEMS. W efekcie osiągnięto wymagane parametry czujnika R3000 3-D LiDAR/MEMS, który został zaprezentowany jako studium produktu na targach Hannover Messe 2023.

Połączenie zalet dwóch technologii

Pomiar 3D oparty jest na technologii Pulse Ranging Technology (PRT), czyli opracowanej przez firmę Pepperl+Fuchs metodzie pomiaru odległości, którą można skalować w celu spełnienia szerokiego zakresu wymagań. Na podstawie ponad 250 tys. emitowanych impulsów laserowych na sekundę mierzy się z milimetrową dokładnością odległości w zakresie od kilku centymetrów do kilkuset metrów. Światło otoczenia i inne oddziaływania środowiska są skutecznie tłumione. W rezultacie PRT dostarcza szybkie, precyzyjne i wiarygodne wyniki pomiarów.

Aby osiągnąć trzeci wymiar, firma Pepperl+Fuchs po raz pierwszy łączy PRT z systemem mikroelektromechanicznym firmy Fraunhofer ISIT, w ramach badania produktu R3000: małe, ekonomiczne i wytrzymałe mechanicznie lustro MEMS zostało zintegrowane z czujnikiem.

 
Fot. 1. Czujnik R3000 3-D LiDAR/MEMS
 
Fot. 2. Kompaktowy i ekonomiczny czujnik R3000 umożliwia wydajne pomiary 3D

Intuicyjna obsługa dzięki inteligentnemu prowadzeniu użytkownika

Aby maksymalnie uprościć komunikację między człowiekiem a czujnikiem, R3000 wyposażono w dodatkowe funkcje. Czujnik generuje nie tylko trójwymiarową chmurę punktów, ale także nałożony obraz intensywności, który może wizualizować scenę, a tym samym ułatwiać programowanie i obsługę. Dodatkowo każdy punkt pomiarowy da się wyświetlić za pomocą widocznej wiązki laserowej. Synchroniczny projektor laserowy umożliwia precyzyjne ustawienie i regulację R3000 bez dodatkowych narzędzi – zapewnia to proste uruchomienie. Funkcja ta umożliwia również interakcję między użytkownikiem a robotem serwisowym.

Dokładny pomiar 3D dla automatyzacji przyszłości

Dzięki innowacyjnej technologii czujnik R3000 LiDAR/MEMS zapowiada rewolucję w rozwiązywaniu złożonych zadań automatyzacji. Dostęp do precyzyjnych trójwymiarowych obrazów nieznanych środowisk będzie niezbędny dla następnej generacji autonomicznego transportu — od systemów transportu bez kierowcy w przemyśle, po zautomatyzowany transport np. pacjentów w domach spokojnej starości i domach opieki.

Dzięki połączeniu PRT i MEMS, tak złożone, dynamiczne sceny mogą być teraz szczegółowo rejestrowane w czasie rzeczywistym. W ten sposób powstaje kompleksowa baza danych dla zupełnie nowych środowisk z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji (AI). Jako kompaktowy i ekonomiczny, czujnik R3000 umożliwi precyzyjne pomiary 3D w szerokim wachlarzu zastosowań. W połączeniu z zaawansowanymi algorytmami znacząco przyspieszy rozwój w obszarze autonomicznych pojazdów i robotyki usługowej – nie tylko w zakładach produkcyjnych, szpitalach czy domach opieki, ale we wszystkich dziedzinach życia.

 
Fot. 3. Wraz z ruchem zintegrowanego lustra MEMS wiązka lasera jest odchylana w dwóch osiach
 
Fot. 4. Dzięki precyzyjnemu skanowaniu powstają trójwymiarowe chmury punktów o bardzo wysokiej rozdzielczości

 

Pepperl+Fuchs Polska
www.pepperl-fuchs.com