Augmented Reality - 5 korzyści z wdrożenia rzeczywistości rozszerzonej w przemyśle
| Prezentacje firmowe PLC, HMI, OprogramowanieAR wciąż jest postrzegana w Polsce jako nowa technologia. Tymczasem już od lat pomaga firmom z różnych sektorów optymalizować zyski i podnosić bezpieczeństwo oraz wydajność pracowników.
Jak działa AR?
Mówiąc o rzeczywistości rozszerzonej, należy zacząć od podstaw – czyli od zasady działania. Jej istotą jest nałożenie cyfrowego obrazu na ten realny, który w żaden sposób nie zostaje zmodyfikowany. Daje to użytkownikowi dostęp do informacji zawsze wtedy, gdy jej potrzebuje, pozwalając na zachowanie całkowitej świadomości sytuacyjnej.
Przykładem jest np. HUD nałożony na pole widzenia kierowcy.
A co z zastosowaniami w przemyśle? Tu potrzebny jest komputer nasobny lub Smart Glasses. Urządzenia te są oparte na systemie Android, więc można korzystać z wielu dostępnych już aplikacji, a w razie potrzeby tworzyć własne oprogramowanie. Sterowanie komendami głosowymi uwalnia ręce operatora urządzenia. Ekran umieszczony tuż przed okiem użytkownika pozwala pracować bez odrywania wzroku i rąk od wykonywanych czynności. Z kolei zintegrowana z urządzeniem kamera umożliwia przesyłanie tego, co dana osoba widzi. Dzięki łączności bezprzewodowej możliwe jest zdalne nawigowanie pracownika.
Rozszerzona rzeczywistość rozszerza twoje możliwości
To, że wszystkie niezbędne informacje mamy przed oczami, a to, co widzimy, jest wzbogacone o cyfrowe instrukcje, otwiera drogę do wielu zastosowań w różnych sektorach. Przykładowo – ekspert ds. utrzymania ruchu nie musi zawsze jechać na miejsce awarii. Wystarczy, że zdalnie pokieruje pracownikiem pierwszej linii. Osoby pracujące w wymagającym środowisku nie muszą co chwila odrywać wzroku od tego, co robią. Wszystkie ważne informacje wyświetlą na monitorze przed swoimi oczami.
Niezależnie od branży, w której wykorzystamy rozwiązania AR, zawsze zyskamy pięć kluczowych korzyści.
1. Poprawa bezpieczeństwa pracowników
Rozwiązania zaprojektowano tak, by dało się je obsługiwać wyłącznie za pomocą komend głosowych, z myślą o bezpieczeństwie ich operatorów. Ze względu na to, że większość urządzeń tego typu ma wzmocnioną konstrukcję i jest kompatybilna ze środkami ochrony osobistej (PPE) – w tym z kaskami, okularami, maskami, środkami ochrony słuchu i kombinezonami ochronnymi – mogą być one stosowane w prawie każdym środowisku przemysłowym.
2. Lepszy dostęp do informacji
Kompetentni i poinformowani pracownicy są bardziej wydajni i produktywni. Urządzenia AR mogą wyświetlać większość formatów multimediów, w tym dokumenty, obrazy, filmy i nie tylko. Pozwala to na przeglądanie schematów, filmów instruktażowych, manuali czy specyfikacji sprzętu tuż przed okiem operatora urządzenia i to bez użycia rąk. Chociaż da się uzyskać ten sam efekt na innych typach urządzeń, to pamiętajmy, że laptopy są z reguły dość duże, tablety wymagają dwóch rąk, a smartfony wprawdzie minimum jednej, ale wtedy... łatwo wypadają z dłoni.
Urządzenia AR oferują także łączność bezprzewodową, która obejmuje Wi-Fi, Bluetooth, a część z nich można wyposażyć w opcjonalny modem LTE.
3. Zwiększenie dostępności pracowników
Często pracownicy operujący w terenie potrzebują dodatkowego wsparcia. Eksperci jednak nie zawsze znajdują się w tym samym miejscu, a nawet w tej samej strefie czasowej.
Urządzenia rzeczywistości rozszerzonej są wyposażone w kamery o wysokiej rozdzielczości oraz mikrofony z redukcją szumów. Dzięki wideokonferencjom zdalni eksperci mogą zobaczyć to, co widzi pracownik w czasie rzeczywistym. Umożliwia to temu ostatniemu współpracę ze zdalnymi ekspertami rozsianymi po całym świecie i tym samym szybsze reagowanie na problemy.
Rozwiązania AR są wspierane przez znaczących partnerów technologicznych (np. Microsoft, Cisco, TeamViewer i Zoom), którzy pomagają zdalnym uczestnikom współpracować z innymi, prezentując swoje ekrany i wchodząc w interakcje za pośrednictwem komputera nasobnego.
4. Zwiększenie produktywności
Rozwiązania rzeczywistości rozszerzonej to nic innego, jak komputery z Androidem noszone na głowie. Oznacza to, że wszystko, co można wykonać na tablecie z Androidem, da się też zrobić na takim urządzeniu, np. uzyskując dostęp do zasobów cyfrowych, przechwytując filmy i obrazy, wypełniając listy kontrolne i formularze, a nawet wykonując zadania oparte na lokalizacji za pomocą GPS.
5. Niski całkowity koszt posiadania oraz szybki zwrot inwestycji
Możliwość bezpiecznej współpracy z ekspertami lub dowolnymi współpracownikami w niebezpiecznych środowiskach może pomóc organizacjom zredukować znaczące koszty operacyjne (ograniczenie liczby delegacji, szybszy przepływ pracy, możliwość rozwiązywania problemów na całym świecie, nie ruszając się z miejsca, skrócenie przestojów związanych z awariami, szybsze szkolenie pracowników i… można by tak jeszcze długo wymieniać).
Najwięksi już od lat czerpią zyski z wdrożenia technologii związanych z AR
Jeśli uważasz, że to rozwiązania przyszłości, masz rację. Ale tylko połowicznie. Rzeczywistość rozszerzona jest już wykorzystywana od lat – do tego z zyskami. Oto kilka przykładów.
- Volkswagen zwiększył dzięki komputerom nasobnym wydajność swoich napraw o 93%.
- Michelin używa rozwiązań AR w trakcie badań nad zużyciem opon, podniósł także efektywność wewnętrznych szkoleń.
- Mars Petcare zyskało dzięki zmniejszeniu konieczności drogich wyjazdów pracowników o 35%.
- Podobnie było w przypadku Colgate – w samym 2020 r. firma wdrożyła z zyskiem aż 63 wirtualne podróże, co pozwoliło na znaczne oszczędności.
- Z kolei Honeywell jeszcze w czasie pandemii szacował aż 50% oszczędności na służbowych podróżach.
Od czego zacząć wdrażanie rzeczywistości rozszerzonej?
Najlepiej od dobrego partnera. Jako Rugged Experts, czyli marka własna firmy Elmark Automatyka, jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem RealWear i Vuzix – czołowych producentów rozwiązań AR dla przemysłu.
Dla naszych partnerów oznacza to wiele zysków:
- specjalne rabaty dla pośredników,
- pomoc w doborze odpowiedniego rozwiązania,
- duży magazyn i wiele modeli dostępnych od ręki,
- pełną obsługę posprzedażową.
Chcesz porozmawiać o możliwości wdrożenia rozwiązań AR w Twojej firmie lub jesteś resellerem rozwiązań dla przemysłu?
Skontaktuj się z nami.
Bogdan Kaliński
Elmark Automatyka S.A.
tel. 22 76 39 115