Automatyzacja bez odpowiedniej wiedzy będzie coraz mniej opłacalna, a wręcz ryzykowna

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

O wyzwaniach, które czekają polski przemysł, wzroście świadomości wśród firm i o tym, dlaczego szkolenia z automatyki są równie ważne, jak same urządzenia, opowiada Mirosław Zwierzyński z zarządu firmy Elmark Automatyka S.A.

Automatyzacja bez odpowiedniej wiedzy będzie coraz mniej opłacalna, a wręcz ryzykowna
 • Skąd pomysł, by firma, która znana jest głównie z dystrybucji rozwiązań, angażowała się też w działalność szkoleniową?

Nie jest to dla nas nic nowego – prowadzimy szkolenia już od ok. trzydziestu lat. Jednocześnie widzimy w tym bardzo dużą synergię z naszą działalnością dystrybucyjną oraz potrzebę płynącą z rynku. Dla naszych klientów istotne jest to, żeby mieć po swojej stronie jak najlepszych specjalistów, którzy dysponują merytoryczną i praktyczną wiedzą o technologiach, z jakimi pracują, a w razie awarii sprawnie rozwiążą problem. Inwestycja w wyszkolenie pracownika zwraca się już przy pierwszym realizowanym projekcie czy nieprzewidzianej awarii. Widzimy to w przypadku zarówno firm integratorskich, jak i właścicieli oraz operatorów instalacji przemysłowych.

Ponadto, co zawsze podkreślamy, dzielenie się wiedzą jest jednym z filarów naszej działalności, na którym budujemy pozycję rynkową. Decyzja o współpracy z nami oznacza nie tylko pozyskanie określonych produktów, ale także dostęp do doświadczonej kadry inżynierskiej, która chętnie wspiera klientów na wielu poziomach. Jednym z nich są właśnie szkolenia.

 • Co się zmieniło przez te trzydzieści lat?

Bardzo wiele. Na pewno widzimy gigantyczny wzrost świadomości. Coraz częściej uczestnicy naszych szkoleń to ludzie z doświadczeniem, którzy są zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy w konkretnym obszarze. Zmianie ulegają również formy prowadzenia działań edukacyjnych. Dziś to już nie tylko szkolenia stacjonarne, gdzie pracujemy na prawdziwym sprzęcie, ale coraz więcej aktywności w sferze online. Stale staramy się rozbudowywać ten obszar, tworząc ukierunkowane na niego webinaria i kursy online. To pogłębione odpowiedzi na pytania, które często słyszymy.

Klient, nabywając i użytkując rozwiązania, chce w pełni świadomie wykorzystać ich potencjał, a jednocześnie mieć pewność, że wszystko będzie działać sprawnie i bezpiecznie. I zasadniczo taki jest cel naszych szkoleń: przekazywać praktyczną wiedzę, która ma pomóc w jak najszybszym zwrocie z inwestycji.

 • Czyli szkolenia zawierają także część praktyczną?

Przede wszystkim stawiamy na praktykę i wiedzę o tym, co się aktualnie dzieje wokół nas! Dążymy do tego, aby grupy szkoleniowe były kilkuosobowe – tak, aby każdy z uczestników pracował na indywidualnym stanowisku. W trakcie szkoleń stacjonarnych wszyscy mają do dyspozycji prawdziwe rozwiązania, switche, sterowniki czy roboty współpracujące, dokładnie takie, jakie są wykorzystywane w realnych wdrożeniach. Dbamy o to, aby nasze zasoby sprzętowe używane na szkoleniach odzwierciedlały obecny zakres oferty.

Posiadamy też odpowiednie zaplecze i certyfikaty. W tej chwili jesteśmy jedynym w promieniu 300 km od Warszawy Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Universal Robot i jedynym w całej Polsce takim miejscem z akredytacjami od Moxy.

Aktualnie mamy dwie placówki szkoleniowe – jedną na warszawskim Mokotowie, drugą w Warszawie-Wesołej. Jednocześnie planujemy już kolejne inwestycje, którą pozwolą nam jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność oferty szkoleniowej.

 • Jakie szkolenia są dostępne?

Nasza obecna propozycja obejmuje blisko trzydzieści szkoleń stacjonarnych. Uzupełniają je szkolenia online (około dziesięciu) oraz dostęp do ponad trzydziestu zrealizowanych webinarów. Dotyczą one kluczowych zagadnień, takich jak cyberbezpieczeństwo OT, komunikacja przemysłowa, robotyzacja, transformacja sektora energetycznego. Słowem – najważniejszych tematów, z jakimi musi zmierzyć się branża.

Co ważne, wciąż rozszerzamy naszą ofertę. Tylko w zeszłym roku zorganizowaliśmy ponad dwadzieścia nowych webinarów. Dodam, że zarówno one, jak i szkolenia online są całkowicie darmowe.

 • A te szkolenia, które są płatne?

Jeśli chodzi o ceny, nie robimy z nich tajemnicy, wszystkie można zobaczyć na naszej stronie internetowej. Wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy za osobę – te dotyczą modułów w małych grupach, trwających po kilka dni, które mogą kończyć się uzyskaniem oficjalnego certyfikatu od producenta, reprezentującego konkretną wartość na rynku. Często kurs jest dopiero pierwszym krokiem do tego, by móc ubiegać się o taki dokument. Mówię tu przede wszystkim o szkoleniach Moxa.

 • Co jeszcze uczestnik wynosi ze szkolenia?

Staramy się, by jak najwięcej. Oprócz wspominanych certyfikatów oraz praktycznej wiedzy każdy kursant może liczyć na naszą pomoc. Nieważne, ile czasu upłynie od szkolenia – jesteśmy po to, żeby im pomóc. Taka dożywotnia opieka to jedna z naszych żelaznych zasad.

 • Część szkoleń związana jest z tematyką cyberbezpieczeństwa w przemyśle…

Tak, to nasze oczko w głowie. Od lat skupiamy się na tym temacie. Można powiedzieć, że robiliśmy to długo przed tym, zanim stał się on postrzegany jako ważna kwestia. Wydaliśmy nawet, dość entuzjastycznie przyjęty, raport cyberbezpieczeństwa OT.

To temat o tyle ważny, że kolejne normy i zmiany w prawie – jak np. dyrektywa NIS-2, która niebawem znajdzie odzwierciedlenie w naszym lokalnym ustawodawstwie – wręcz wymuszają podnoszenie swoich kompetencji, szczególnie że liczba specjalistów na rynku w tym obszarze jest mocno ograniczona. Ten, kto zaniedba temat, może spotkać się z niemiłą niespodzianką.

 • A zatem kto nie poszerza swojej wiedzy, ten może wypaść z rynku?

Ująłbym to tak – musimy być coraz bardziej efektywni, a dotyczy to wszystkich obszarów, w tym również dalszego postępu automatyzacji i zmian, jakie zachodzą w budowie systemów przemysłowych. Bez odpowiedniej wiedzy będzie to coraz trudniejsze, mniej opłacalne, a wręcz ryzykowne. Jednocześnie jest coraz więcej czynników ryzyka i wyzwań, którym musimy sprostać. Nie mówię tu tylko o cyberbezpieczeństwie, ale również o nowych możliwościach, które się pojawiają. Kto je przegapi, będzie w gorszej sytuacji niż konkurencja.

 • Ile osób do tej pory przeszkoliliście w Elmarku?

Ponad półtora tysiąca w całej naszej historii. W ostatnim roku w ramach szkoleń stacjonarnych było to ponad trzysta osób oraz około tysiąca online i na webinarach. Nasza kadra odpowiedzialna za szkolenia ma dość napięty kalendarz i więcej jest dni, które spędzają "przy tablicy" niż takich, kiedy zajmują się innymi sprawami.

 • Najpopularniejsze szkolenia z oferty to…

Tu nie będzie zaskoczenia. Rekordy popularności bije cykl szkoleń poświęconych wspominanemu cyberbezpieczeństwu. Co oczywiście wszystkich nas cieszy, bo pokazuje, że polski przemysł patrzy w przyszłość i interesuje się tym, co jest teraz kluczowe.

 • Dziękuję za rozmowę.

Cała przyjemność po mojej stronie.

 

Elmark Automatyka
tel. 22 773 79 37
ul. Bukowińska 22 lok. 1B
02-703 Warszawa
elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl